Комисия по отбраната
23/03/2006
Проект за закон за ратифициране на Меморандума за разбирателство между федералния министър на отбраната на Република Австрия, Министерството на отбраната на Република България, Департамента по национална отбрана на Канада, Министерството на отбраната на Република Чили, министъра на отбраната на Кралство Нидерландия, Силите за отбрана на Нова Зеландия, Министерството на отбраната на Кралство Норвегия, Министерството на националната отбрана на Румъния, Департамента по отбраната на Конфедерация Швейцария и министерството на отбраната Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия относно взаимно сътрудничество във връзка с Въоръжените сили на Многонационалните оперативни сили (Северозапад) на операция „Алтеа” (Европейски съюз) в Босна и Херцеговина, № 602-02-14, внесен от Министерския съвет на 20.03.2006 г.
На редовно заседание, провело се на 23 март 2006 г., Комисията по отбрана разгледа внесения законопроект. Мотивите на вносителя представиха г-жа Соня Янкулова, заместник-министър на отбраната, генерал-лейтенант Атанас Запрянов, заместник-началник на Генералния щаб на Българската армия и г-н Владимир Данчев, държавен експерт в дирекция „Външнополитическа координация и планиране” на Министерството на външните работи.
С решение от 5 май 2005 г. Министерският съвет одобрява проект на Меморандум за разбирателство относно взаимно сътрудничество във връзка с Въоръжените сили на МНОС-СЗ на операция „Алтеа” (Европейски съюз) в Босна и Херцеговина като основа за водене на преговори. Със същото решение е упълномощен аташето по отбраната на Република България в Лондон да проведе преговорите и да подпише меморандума при условие за последваща ратификация. Съгласно решението на Министерския съвет, меморандумът е подписан на 18 май 2005 г.
Според меморандума, участниците могат да сключват двустранни или многостранни споразумения или договорености за разширяване на целите му, като за всяко такова споразумение или договореност трябва да бъде съобщавано на водещата страна и регистрирано от нея. Уредени са и правомощията, отговорностите, общите принципи и процедури на сътрудничество между участниците в района на действие според случая.
В меморандума се разглеждат въпросите, свързани с ролите на участниците, събрания на участниците и работни подгрупи, командване и управление в МНОС-СЗ, участие в МНОС-СЗ, комплектуване с личен състав на МНОС-СЗ, технически споразумения, групи за връзка и наблюдение (ГВН), финансово осигуряване, искове, класифицирана информация и сигурност, изменения и допълнения, времетраене, оттегляне и преустановяване, приемане на нови партньори, както и редът за решаване на спорове.
Меморандумът е подписан от осем от страните-участнички, като все още не е подписан от Нова Зеландия и Чили, които изготвят двустранни меморандуми за разбирателство с Великобритания и няма да участват в него.
На 26 януари 2006 г., Народното събрание прие решение, с което разреши участието на контингент от Въоръжените сили на Република България във военната операция на Европейския съюз в Босна и Херцеговина с оръжие и техника за срока на операцията. Участието на българските военнослужещи от правно-техническа гледна точка ще се реализира на основата на меморандума, който, в съответствие с Конституцията и законодателството на страната, подлежи на ратификация.
Въз основа на проведеното обсъждане, Комисията по отбрана прие следното
СТАНОВИЩЕ
Приема за основателни мотивите на правителството и предлага на Народното събрание, на основание чл. 85, ал. 1, т. 1 от Конституцията на Република България да ратифицира със закон меморандума.
Становището е прието на 23 март 2006 г. с единодушие.