Комисия по отбраната
15/02/2007
Законопроект за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати относно продължаване участието на български военен контингент в хуманитарна мисия по охрана на Центъра за временно задържане и закрила в лагера "Ашраф" в Ирак, № 702-02-8, внесен от Министерския съвет на 12.02.2007 г.
На провелото се на 15 февруари 2007 г. съвместно заседание, Комисията по отбрана и Комисията по външна политика разгледаха внесения законопроект. Мотивите на вносителите, както и допълнителна информация представиха г-н Ивайло Калфин – заместник-министър председател и министър на външните работи, г-н Веселин Близнаков – министър на отбраната, генерал Златан Стойков – началник на Генералния щаб на Българската армия и генерал-майор Пламен Студенков – Директор на Служба „Военна информация” към Министерството на отбраната.
В изпълнение на Решението на Министерския съвет от 1 февруари 2007 година, Министерството на външните работи е осъществило дипломатическата размяна на ноти на 2 февруари 2007 г. С връчването на българската нота-отговор № 54-05-24 е сключено споразумение между Република България и Съединените американски щати, подлежащо на ратифициране от Народното събрание.
Споразумението урежда военнотехническите и логистичните аспекти на българското участие, както и статута на българските военнослужещи на територията на Ирак. Българският военен контингент ще изпълнява задачи по охрана на Центъра за временно задържане и закрила, намиращ се на територията на лагера „Ашраф”. Необходимата численост на контингента за изпълнение на мисията е охранителна рота от 120 души с личното си оръжие и национален поддържащ елемент до 35 души. Предвижда се срокът на участие на българския контингент да бъде 12 месеца от момента на готовност на контингента за изпълнение на мисията, което в съответствие с плановете на подготовка ще настъпи през втората половина на март 2007 г. Ротациите на военнослужещите се определят от българска страна.
Българският контингент ще бъде под оперативно и тактическо командване на американските сили. По време на изпълнението на мисията Република България запазва наказателна, гражданска и дисциплинарна юрисдикция по отношение на всички български военнослужещи. Американската страна предоставя на българския военен персонал в района на мисията същото ниво на защита като останалите коалиционни сили по отношение на всякакви наказателни и дисциплинарни нарушения, които биха могли да се преследват от местните власти.
Статутът на българските власти е в съответствие със Заповед № 17 на Временното коалиционно ръководство от 27 юни 2004 г.
Съгласно клаузите на споразумението, то подлежи на ратификация от Народното събрание.
В резултат от провелото се обсъждане на законопроекта и предвид изложените мотиви, Комисията по отбрана и Комисията по външна политика приеха следното
СТАНОВИЩЕ:
Предлагат на Народното събрание, на основание чл. 85, ал. 1, т. 1 и 8 от Конституцията на Република България, да ратифицира със закон Споразумението между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати относно продължаване участието на български военен контингент в хуманитарна мисия по охрана на Центъра за временно задържане и закрила в лагера "Ашраф" в Ирак.
Становището е прието на 15 февруари 2007 г. след гласуване със следния резултат:
в Комисията по отбрана – 10 гласа „За”, 2 „Против”, без „Въздържал се”;
в Комисията по външна политика – 12 гласа „За”, 2 „Против”, без „Въздържал се”.