Комисия по отбраната
22/03/2007
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, № 702-01-12, внесен от Министерския съвет на 06.03.2007 г.
На провелото се на 22 март 2007 г. редовно заседание, Комисията по отбрана разгледа внесения законопроект. Мотивите на вносителите изложиха госпожа Соня Янкулова – заместник-министър на отбраната и полковник Атанас Милин – помощник по юридическите въпроси на Началника на Генералния щаб на Българската армия.
В законопроекта са предложени изменения и отмяна на норми от действащото законодателство, свързани с наборната военна служба.
По отношение на действащия ЗОВС по-важните са следните:
- отменят се задълженията на редица длъжностни лица във връзка с военния отчет на наборниците, същевременно се запазва регламентацията на ръководството и осъществяването на военния отчет на резервисти и техника, необходими за нуждите на въоръжените сили;
- отменя се института на наборната военна служба, всички текстове, свързани с фигурата на наборниците, както и разпоредбите, уреждащи статута на наборните военнослужещи;
- с оглед премахване на наборната военна служба следва до края на 2007 г. да се осъществи пълната професионализация на Българската армия. С цел създаване на по-добри възможности за попълване на подразделенията с кадрови войници се предлага повишаване на пределната възраст за приемане на кадрова военна служба на войниците по чл. 116, ал. 1, т. 3 от закона – от 30 на 32 години. По този начин ще се разшири кръгът от лицата, подлежащи на приемане като кадрови войници. Същевременно се предлага в чл. 127, ал. 1, т. 1 от закона да се повиши с една година пределната възраст за кадрова военна служба на войниците – от 48 на 49 години, за да могат тези лица да придобият право на пенсия при условията на чл. 69, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване.
В преходните и заключителните разпоредби на проекта се предвиждат и изменения в разпоредби на други закони, свързани с изпълнение на наборната военна служба, по-важните от които са:
- в Наказателния кодекс: предлага се декриминализиране на някои от деянията, включени в глава дванадесета, раздел ІІ “Престъпления против носене на военната служба”;
- в Кодекса за социално осигуряване се предлага да се отмени разпоредбата за получаване на наследствена пенсия през времето, когато лицата са на наборна военна служба;
- в Кодекса на труда се предлагат за отмяна текстовете, свързани с прекратяване на трудовото правоотношение поради постъпване или завръщане от изпълнение на наборна военна служба;
- в Закона за здравното осигуряване се предлагат за отмяна нормите, касаещи здравноосигурителните вноски на военнослужещите на наборна военна служба и на изпълняващите алтернативна служба;
- в Закона за Министерството на вътрешните работи (МВР) се предвижда да отпадне изискването, до участие в конкурс за постъпване на държавна служба в МВР да се допускат лица, които не подлежат на наборна военна служба, както и приетите наборници за курсанти в Академията на МВР да отбиват наборната си военна служба по време на обучението в академията.
Предвижда се възлагане на министъра на отбраната ръководството на дейността по осигуряване на авиационна безопасност и летателна годност на военните въздухоплавателни средства.
За да се приведе ЗОВС в съответствие с новия НПК са предложени изменения във връзка с функциите на служба „Сигурност – ВП и ВКР” по отношение особените правила за разглеждане на дела, подсъдни на военните съдилища. Също така се предлага дейността по осъществяване на държавния противопожарен контрол в Министерството на отбраната, Българската армия и структурите на подчинение на министъра на отбраната да се осъществява от служба „Сигурност – ВП и ВКР”.
Предложеното с § 31 допълнение в чл. 208 от ЗОВС, свързано с правилата за поведение по смисъла на Закона за изпращане и използване на български въоръжени сили извън територията на Република България, е продиктувано от необходимостта от хармонизация на двата закона.
Предлагат се промени и в някои други норми, като например тези, които са свързани с приходите от глоби по Закона за защита на класифицираната информация, с възможността за натурално и/или парично осигуряване с вещево доволствие на кадровите военнослужещи. Предлагат се за изменение и нормите, свързани със заплащане на допълнително възнаграждение и предоставяне на безплатна храна при служба и дейности в условия, вредни за здравето.
В резултат на провелото се обсъждане и предвид изложените мотиви, Комисията по отбрана прие следното
СТАНОВИЩЕ:
Приема за основателни мотивите на правителството и предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроекта за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България.
Становището е прието на 22 март 2007 г. с осем гласа „за”, един „против” и двама „въздържал се”.