Комисия по отбраната
31/05/2007
Доклад за състоянието на отбраната и въоръжените сили през 2006 г., №702-00-21, внесен от Министерския съвет на 18 май 2007 г.
На 31 май 2007 г., на редовно заседание, Комисията по отбрана обсъди Доклада на Министерския съвет за състоянието на отбраната и въоръжените сили през 2006 г. Документа представиха министъра на отбраната, господин Веселин Близнаков, началника на Генералния щаб на Българската армия, генерал Златан Стойков и госпожа Соня Янкулова, заместник-министър на отбраната.
В рамките на представянето на доклада, министърът на отбраната подчерта, че е особено наложително да се вземе решение за осъществяване на ускорена трансформация на Въоръжените сили. С актуализацията на Плана за организационно изграждане и модернизация на Въоръжените сили до 2015 година се цели подобряване на ефективността на използваните ресурси за отбрана, както и изграждане на необходимите оперативни способности за повишаване на оперативната съвместимост на българските Въоръжени сили с тези на страните-членки на НАТО. Процесът следва да се проведе в съответствие с приетите политически указания и политически насоки за трансформация на Алианса в следващите 10 – 15 години.
Господин Илко Димитров изведе с първостепенна важност препоръката, в рамките на процедурата по изготвянето на проекта за Закон за държавния бюджет за 2008 г. да се отчете поетият вече политическия ангажимент, относно заделянето на 2.6 % от Брутния вътрешен продукт на страната за нуждите на отбраната. Г-н Димитров изрази тревогата си, че за поредна година се констатира необходимост от доизграждане на системата за управление на отбраната в частта й за необходимите оперативни способности. Обезпокоителни са и неизпълнението на част от ангажиментите по отношение целите на Въоръжените сили, както и фактът че за научни и научно-приложни изследвания се изразходват 0,07 % от общите разходи на Министерството на отбраната.
Господин Станчо Тодоров зададе въпроси относно участието в мисии и операции зад граница, реализацията на офицерите, участвали в такива мисии, анализа и изучаването на опита от мисии.
В изказването си, господин Станимир Илчев, съпоставяйки разходите за участия на български контингенти в мисии зад граница с общия размер на разходите за отбрана призова да се прекратят спекулациите за финансовата тежест на мироопазващите ангажименти на Българската армия.
Министърът на отбраната изрази готовност да информира Комисията по отбрана за разпределението и изразходването на предоставените на Министерството на отбраната бюджетни средства. Отново беше поставен въпроса за възможностите за ползване от Министерството и Българската армия на приходите, реализирани чрез освобождаване и продажба на инфраструктура, въоръжение и техника с отпаднала необходимост.
Министъра на отбраната и Началника на Генералния щаб на Българската армия докладваха, че при подготовката и оборудването на контингента от Въоръжените сили за участие в операцията в Афганистан са изпълнени препоръките на Комисията по отбрана, приети на 16 май 2007 г.
Проведе се дискусия и по редица други въпроси – основно за опита и перспективите за участие в операции по опазване на мира, както и за реализацията на проектите за модернизация на Въоръжените сили. Отчете се, че през следващите години акцентът в операциите в рамките на Европейската политика за сигурност и отбрана ще бъде поставен върху редица цивилни аспекти на управлението на кризи, а към момента България не е дала съгласие да предостави полицейски сили извън Военната полиция. Това е проблем, който би следвало да се обсъди на съвместно заседание на Комисията по отбрана и Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред. По отношение процедурите за избор и закупуване на нова бойна техника и въоръжения, обект на дискусия бяха предимствата и недостатъците на офсетните договори, тежестта, която следва да се отдава на директния и индиректния офсет, намеренията за приемане на директива на Европейската комисия за тези специални поръчки.
В резултат на провелото се обсъждане, Комисията по отбрана единодушно прие Доклада за състоянието на отбраната и въоръжените сили през 2006, №700-00-21, внесен от Министерския съвет на 18 май 2007 г. и предлага на Народното събрание, на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България да
РЕШИ:
Приема Доклада за състоянието на отбраната и въоръжените сили през 2006 г.