Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по отбраната
Комисия по отбраната
18/10/2007

    Законопроект за военните паметници, № 702-01-41, внесен от Министерския съвет на 13.09.2007 г.
    На провелото се на 18 октомври 2007 г. редовно заседание, Комисията по отбрана разгледа внесения законопроект. Мотивите на вносителите изложиха представители на министерството на отбраната и на Националния институт за паметниците на културата.

    С проекта на Закон за военните паметници се урежда статутът на военните паметници, както и правата и задълженията на държавните органи и общините, на юридическите и физическите лица във връзка с издирването, проучването, регистрирането, картотекирането, опазването, поддържането, възстановяването и изграждането на военните паметници. Предложена е легална дефиниция на понятието военен паметник.

    С предложения законопроект вносителят цели да се запълни съществуващата празнота в правната уредба на тази материя. Следва се традицията, тези важни обществени отношения да бъдат уредени със закон по подобие на действалия Закон за военните гробове, гробища, гробници-костници, мавзолеи и паметници от 1942 г. Разликата с предишното българско законодателство от преди 60 години е в това, че сега се явява ново общо понятие “военен паметник”, което обединява в себе си както “войнишките” паметници, т.е. паметниците на загиналите във войните, така и военните гробища, гробниците, костниците и мавзолеите. Нов момент е включването към военните паметници на паметниците на загиналите в операции и мисии извън пределите на страната, както и паметниците на загиналите български военнослужещи при изпълнение на служебния си дълг в мирно време.

    Критерият за включване на едни или други паметници в общото понятие “военен паметник” е дали съответното лице, в чиято чест е издигнат паметникът, е било военнослужещ в Българската армия. Поради тази причина към военните паметници не са включени паметниците на героите от националноосвободителното движение и борците против фашизма и капитализма.

    Министърът на отбраната ще има правомощия по ръководството и контрола на проучването, регистрирането, картотекирането, опазването, поддържането, възстановяването и изграждането на военните паметници. Регламентирани са ангажиментите на Министерството на отбраната и на Министерството на външните работи по отношение на българските военни паметници зад граница.

    Предвижда се създаването на нещатни областни комисии “Военни паметници” към областните управители. Регламентирани са членовете на тези комисии, а поименният им състав ще се определя със заповед на съответния областен управител, който е и председател на комисията. За организирането, разпределението и извършването на своята дейност областните комисии приемат вътрешни правила, които се съгласуват от министъра на отбраната.

    Предложен е регламент за издирването и проучването на военни паметници в страната и в чужбина. За първи път се въвеждат Национален регистър на военните паметници и картотека.

    Задължения за опазването и поддържането на военните паметници ще имат органите на изпълнителната власт и на местното самоуправление, както и собствениците на военни паметници и собствениците на недвижими имоти, към които са прикрепени такива паметници. Създаден е и регламент за ремонтните, консервационните, реставрационните и други дейности върху военни паметници, проектите за изграждане на нови и всички инвестиционни инициативи за териториите, на които е разположен военен паметник.

    По отношение финансирането на дейностите, свързани с военните паметници е залегнал принципът, че държавните и общинските органи, на които са предоставени за управление военни паметници, са длъжни да планират средства за тяхното опазване и поддържане.

    В резултат на провелото се обсъждане и предвид изложените мотиви, Комисията по отбрана прие следното

    СТАНОВИЩЕ:

    Приема за основателни мотивите на правителството и предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за военните паметници № 702-01-41, внесен от Министерския съвет на 13.09.2007 г..

    Становището е прието на 18 октомври 2007 г. с единодушие.
    Форма за търсене
    Ключова дума