Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по отбраната
Комисия по отбраната
24/01/2008

    Проект за решение № 702-03-38 за разрешаване изпращането на български военен контингент за продължаване участието в хуманитарна мисия по охрана на Центъра за временно задържане и закрила в лагера “Ашраф” в Ирак, внесен от Министерския съвет на 15.12.2007 г.
    На съвместно заседание, проведено на 24 януари 2008 година, Комисията по отбрана и Комисията по външна политика разгледаха проект за решение № 702-03-38 за разрешаване изпращането на български военен контингент за продължаване на участието в хуманитарна мисия по охрана на Центъра за временно задържане и закрила в лагера “Ашраф” в Ирак, внесен от Министерския съвет. В заседанието участваха заместник министърът на външните работи Феим Чаушев, заместник-министърът на отбраната Соня Янкулова, началникът на ГЩ на БА генерал Златан Стойков, директорът на Служба “Военна информация” – МО генерал-майор Пламен Студенков и посланикът на РБ в Ирак Валери Рачев, които в изложения, направени от тях пред двете комисии, представиха мотивите към проекта за решение.

    На 18 декември 2007 г. Съветът за сигурност на ООН прие резолюция № 1790, с която реши да продължи мандата на Многонационалните сили в Ирак до края на 2008 г.. Понастоящем над 30 държави участват в различни форми в процесите на възстановяване на сигурността и стабилността в Ирак.

    Обстановката в Ирак остава сложна. Независимо от това, анализът на процесите в Ирак показва, че през последните месеци се наблюдава съществено подобрение. Броят на жертвите сред цивилните граждани в страната чувствително намалява. Коалиционните сили продължават усилията си за подпомагане и поддържане на сигурността и стабилността в Ирак, включително чрез хуманитарно подпомагане и реконструкция.

    Що се отнася до лагера “Ашраф”, през последните 6 месеца лагерът не е бил обстрелван, по време на мисията не е имало инциденти, застрашаващи живота, здравето и сигурността на българските военнослужещи. Засега нивото на рискове и заплахи в лагера “Ашраф” се оценява като ниско за българските военнослужещи. Като се има предвид, че един от най-важните аспекти на участието в мисии е свързан със сигурността на българските военнослужещи, може да се направи извод, че охраната на Центъра за временно задържане и закрила отговаря в най-голяма степен на това изискване. Изпълняваните от контингента задачи не предвиждат патрулиране, конвоиране, разполагане на пропускателни пунктове и други дейности с висок риск за живота и здравето на личния състав.

    От военнотехническа гледна точка анализът на опита от досегашното участие показва, че участието ни в хуманитарната мисия позволява да се развият способности в българската армия за осъществяване на военно-полицейски и охранителни дейности, както и за гражданско-военно сътрудничество.

    Съгласно действащото споразумение със САЩ от бюджета на Министерството на отбраната се разходват средства само за заплати, застраховки и лична екипировка. Останалото логистично осигуряване е ангажимент на американска страна, което значително намалява необходимите финансови средства. По предварителни разчети за подготовка на територията на страната и за издръжка в района на операцията за периода от април до декември 2008 г. ще бъдат необходими около 9,166 млн.лв., които са осигурени в бюджета на Министерството на отбраната за 2008 г. и не се налага допълнително финансиране.

    При обсъждането в двете комисии преобладаваше мнението, че ситуацията в Ирак е в решителна фаза, поради което изтеглянето на българския военен контингент в този момент би било необосновано и непоследователно. Според по-голямата част от народните представители, в тези условия, от политическа гледна точка за България е най-добре да потвърди участието на българските военнослужещи в хуманитарната мисия и по този начин да се прояви като предвидим, лоялен и последователен партньор. Още повече, че правната рамка на участието на българските военнослужещи в мисията се определя от резолюция № 1790/2007/ на Съвета за сигурност на ООН. Изрично бе подчертано, че независимо от съществуващия риск степента на опасност в района на лагера “Ашраф” е сравнително по-ниска.


    След проведеното обсъждане, проектът за решение № 702-03-38, внесен от Министерския съвет на 15.12.2007 г., бе подложен на гласуване.


    Резултатите от проведеното гласуване в двете комисии са, както следва:

    Комисия по отбрана:
    11“за”, 2“против” и 0 “въздържал се ”

    Комисия по външна политика:
    9 “за”, 2 “против”, 0 “въздържал се”.

    Въз основа на проведената дискусия и резултатите от гласуването, Комисията по отбрана и Комисията по външна политика приеха следното становище:

    Приемат за основателни мотивите на правителството и предлагат на Народното събрание на основание чл.84, т.11 от Конституцията на Република България и чл.10 от Закона за изпращане и използване на български въоръжени сили извън територията на Република България да приемат следното

    РЕШЕНИЕ:

    Разрешава изпращането на български военен контингент в състав до 155 военнослужещи, от които рота за охрана до 120 военнослужещи и национален поддържащ елемент до 35 военнослужещи, с личното си оръжие за продължаване участието в хуманитарна мисия по охрана на Центъра за временно задържане и закрила в лагера “Ашраф” като част от Многонационалните коалиционни сили в Ирак в изпълнение на Резолюция 1511 на Съвета за сигурност на Организацията на обединените нации, както и съответните последващи резолюции на Съвета за сигурност на ООН за срок до 31 декември 2008 г.
    Форма за търсене
    Ключова дума