Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред
Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред
26/09/2007

    Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на класифицираната информация, № 654-01-40, внесен от н.п. Митко Иванов Димитров на 24.03.2006 г.; Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на класифицираната информация, № 754-01-16, внесен от н.п. Петя Илиева Гегова, Марина Борисова Дикова и Олимпи Стоянов Кътев на 31.01.2007 г.; Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на класифицираната информация, № 702-01-43, внесен от Министерския съвет на 17.09.2007 г.
    Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред разгледа внесените законопроекти на свое заседание, проведено на 26 септември 2007 г. В заседанието взе участие г-жа Цвета Маркова – председател на Държавната комисията по сигурността на информацията.

    Г-жа Маркова представи основните моменти в проекта, внесен от Министерския съвет, които отразяват практиката и натрупания опит при прилагането на Закона за защита на класифицираната информация. Първата група промени се отнасят да персоналната сигурност, като е предвидено разрешението за достъп до класифицирана информация вече да важи за определен срок, а не да бъде обвързано със заемането на определена длъжност или с изпълнението на конкретна задача. Втората група промени са аналогични и касаят издаваните удостоверения за сигурност в областта на индустриалната сигурност на класифицираната информация. Проектът предвижда удостоверенията вече да важат за определен срок, а не да са обвързани с изпълнението на конкретен договор или конкретна дейност.

    Председателят на Държавната комисията по сигурността на информацията взе отношение и по другите два законопроекта. Г-жа Маркова подкрепи направеното от н.п. Митко Димитров предложение за намаляване срока за съхраняване на информация, класифицирана като служебна тайна, от 2 години на 6 месеца. Сперед нея така ще се гарантира оптималното съхранение и използване на този вид класифицирана информация. Г-жа Маркова се изказа в подкрепа и на внесените промени от н.п. Петя Гегова и група народни представители, с които се преодолява съществуващата празнота в Закона за защита на класифицираната информация при уреждането на статута на Държавната комисията по сигурността на информацията, а именно – по отношение размера и начина на определяне на възнагражденията на председателя, заместник-председателя и членовете на комисията. В рамките на проведената дискусия народните представители се обединиха около необходимостта между първо и второ гласуване допълнително да бъде уточнен механизма за определяне размера на възнагражденията на членовете на Комисията, а именно – дали изходна точка за това ще бъдат заплатите на народните представители или ще се определят спрямо получаваното възнаграждение от председателя на Народното събрание.

    Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред приема за основателни мотивите на н.п. Митко Димитров и предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за защита на класифицираната информация, № 654-01-40, внесен от н.п. Митко Димитров.
    Становището на Комисията е прието с 12 гласа "за", 0 гласа "против" и 1 глас "въздържал се".

    Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред приема за основателни мотивите на вносителите и предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за защита на класифицираната информация, № 754-01-16, внесен от н.п. Петя Гегова, Марина Дикова и Олимпи Кътев.
    Становището на Комисията е прието с 12 гласа "за", 0 гласа "против" и 1 глас "въздържал се".

    Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред приема за основателни мотивите на вносителя и предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за защита на класифицираната информация, № 702-01-43, внесен от Министерския съвет.
    Становището на Комисията е прието с 11 гласа "за", 0 гласа "против" и 2 гласа "въздържал се".

    Становището на Комисията е прието на 26.09.2007 г.

    Форма за търсене
    Ключова дума