Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по земеделието и горите
Комисия по земеделието и горите
26/01/2006
    Съвместно заседание с Комисията по европейските въпроси
    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по европейска интеграция







    П Р О Т О К О Л

    № 25


    На 26 януари година се проведе заседание на Комисията по европейска интеграция при следния

    ДНЕВЕН РЕД:


    1. Изслушване на информация от г-н Нихат Кабил – министър на земеделието и горите, по предстоящата партньорска проверка по Глава 7 “Селско стопанство” и по-специално за мерките във ветеринарната медицина; условията за живот на селскостопанските животни; състоянието на предприятията за преработка на храни и др.
    Заседанието по т. 1 е съвместно с Комисията по земеделието и горите.

    2. Представяне и обсъждане на законопроект № 502-01-54/8.11.2005 г. за финансовото управление и контрол в публичния сектор – внесен от Министерския съвет.

    3. Представяне и обсъждане на законопроект № 502-01-56/8.11.2005 г. за вътрешния одит в публичния сектор – внесен от Министерския съвет.

    4. Представяне и обсъждане на законопроект № 602-01-3/10.01.2006 г. за изменение и допълнение на Закона за администрацията – внесен от Министерския съвет.

    5. Представяне и обсъждане на законопроект № 602-01-2/10.01.2003 г. за изменение и допълнение на Закона за държавния служител – внесен от Министерския съвет.

    На заседанието присъстваха: Нихат Кабил – министър на земеделието и горите, Светла Бъчварова – заместник-министър на земеделието и горите, Бюрхан Абазов – заместник-министър на земеделието и горите, Владимир Карамишев – заместник-изпълнителен директор на Държавен фонд “Земеделие”, Жеко Байчев – генерален директор на Националната ветеринарно-медицинска служба; Нахид Зия – заместник-министър на финансите; Мария Дивизиева – заместник-министър на държавната администрация и административната реформа.
    Заседанието беше открито и ръководено от председателя на Комисията по европейска интеграция Атанас Папаризов.


    АТАНАС ПАПАРИЗОВ: Уважаеми членове на Комисията по европейска интеграция и на Комисията по земеделието и горите! Бих искал да ви благодаря за това, че участвате в това съвместно заседание и, разбира се, преди всичко да благодаря на поканените представители на Министерството на земеделието и горите във връзка с предстоящите партньорски проверки.
    Както е известно, земеделието е тази област, в която имахме най-много бележки, наред с правосъдие и вътрешни работи. Това са фактически две от петте области – правосъдието и вътрешните работи и земеделието, по които има най-много необходимост от действия преди присъединяването ни към Европейския съюз.
    И това не е случайно. Земеделието обхваща редица ангажименти в областта на създаването на единния пазар на обща селскостопанска политика, в областта на сигурността на храните, в областта на борбата с болести по животните, въобще една много широка област, която в тези дни е предмет на специален анализ в рамките на партньорски проверки, които са насочени в следните области:
    - ветеринарна медицина;
    - условия за живот на селскостопанските животни;
    - състоянието на предприятията за преработка на храни;
    - трансмисивните спондиформи енцелопатии – тоест, “лудата крава”, за която става дума, и свързаните с тях мерки по отношение на унищожаване на рисковите отпадъчни продукти от животински произход;
    - ветеринарната контролна система от гледна точка на вътрешния пазар на Европейския съюз;
    - капацитета на лабораториите за анализ на хранителни продукти;
    - режима на пестицидите;
    и, разбира се, въпросът за Разплащателната агенция и интегрираните административни контролни системи.
    Ето, това са темите, които в тази и следващите няколко седмици ще бъдат предмет на анализи между представители на Министерството на земеделието и горите и специалисти от страните – членки на Европейския съюз. Знаете, че това са специалисти – независими експерти, които след това предлагат своите доклади на Комисията на Европейския съюз и на българските си колеги. Разбира се, комисията ги разглежда критично, приема ги или не, но в голяма степен тези доклади стават основата на предстоящия за България доклад.
    Затова аз благодаря на представителите на Министерството на земеделието и горите, че са тук, за да ни информират. Министър Кабил след малко ще бъде сред нас.
    Преди да дам думата на госпожа Бъчварова, която ще започне своята информация, искам в началото на заседанието да дам думата на господин Моллов и да му благодаря като представител на Комисията по земеделието и горите за това, че подкрепи това съвместно заседание на двете комисии.
    ПЛАМЕН МОЛЛОВ: Благодаря, господин председател. Уважаеми колеги, аз само ще кажа, че ние в Комисията по земеделието и горите общо взето имаме известна информация по въпросите, които предстои да се дискутират. Аз ще помоля всички колеги да са активни, тъй като моят опит от докладите на Комисията по европейска интеграция е такъв, че тук са едни от най-прецизните доклади и най-издържани, когато става дума за законодателна дейност.
    Надявам се, че това ще бъде един добър повод да проведем една полезна дискусия по въпроси, които са всички нас са от изключителна важност.
    Искрено се надявам, че земеделието няма да бъде пречка за нашето присъединяване към Европейския съюз. Ние правим всички усилия. Надявам се, това ще стане ясно и от докладите, които ще изнесат колегите от Министерството на земеделието и горите.
    АТАНАС ПАПАРИЗОВ: Преди да дам думата на госпожа Бъчварова, искам да кажа кой от Министерството на земеделието и горите присъства на това заседание или се очаква да дойде всеки момент:
    Нихат Кабил – министър на земеделието и горите, се очаква всеки момент да се присъедини към нас.
    Присъстват тук:
    Димитър Пейчев – заместник-министър;
    Светла Бъчварова – заместник-министър;
    Бюрхан Абазов – заместник-министър;
    Салиха Емин – парламентарен секретар;
    Асен Друмов – изпълнителен директор на Държавен фонд “Земеделие”;
    Владимир Карамишев – заместник-изпълнителен директор на ДФ “Земеделие”;
    Доц. Жеко Байчев – генерален директор на Националната ветеринарно-медицинска служба;
    Проф. Паскал Желязков – заместник-генерален директор на Национална ветеринарно-медицинска служба;
    Бойко Ликов – директор на Дирекция “Евроинтеграция” в Националната ветеринарно-медицинска служба;
    Мирослав Найденов – главен секретар на Националната ветеринарно-медицинска служба;
    Пенчо Запрянов – директор на Дирекция “Здравеопазване на животните”.
    Както виждате, Министерството на земеделието и горите е представено много сериозно по всички важни въпроси.
    Давам думата на госпожа Бъчварова.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР СВЕТЛА БЪЧВАРОВА: Уважаеми господин председателстващ дами и господа народни представители! Искам да ви представя информация по първите две точки от предварително раздадения дневен ред, а това са:
    Като първа тема “Ветеринарна медицина” – най-общи въпроси, свързани със законодателството и практическата дейност по осъществяване на преструктурирането на Националната ветеринарно-медицинска служба.
    Втората тема е “Условия на живот на селскостопанските животни”.
    Тъй като е представен доста голям график и изисквания към мене, затова моето предложение, което правя, е тези теми да се разглеждат на етапи и части, за да може дискусията по всеки от елементите да бъде прецизна по отношение на тези въпроси, които се представят.
    Законът за ветеринарно-медицинската дейност влиза в сила от 1 май 2006 г. Значителни усилия трябваше да се полагат – и в момента се полагат – по отношение на вторичното законодателство. Това са съпътстващите наредби. Тези съпътстващи наредби са 43 на брой. Графикът за тяхното приемане е до 15 февруари.
    В резултат на изключително сериозна и прецизна работа, която се осъществява от Националната ветеринарно-медицинска служба и Министерството на земеделието и горите, съвместно с екипите, с които се работи, досега са приети 32 наредби. От тези 32 наредби 19 са преведени, 11 са изпратени в Европейската комисия в Брюксел, 8 наредби са предадени в Министерството на земеделието и горите за съгласуване. Освен това е създадена работна група за наредба, която да продължи по работата за създаване на наредба за реда на обезщетение на гражданите, чиито животни са унищожени при ликвидиране на заразните болести.
    Считаме, че с тези срокове, които сме поели по отношение на приемането на вторичното законодателство, ще успеем да се справим и няма да имаме сериозни притеснения при партньорските проверки по отношение на графика.
    По отношение на структурата на Националната ветеринарно-медицинска служба, тъй като законът изисква доста промени, свързани с дейността на тази служба, в момента е създадена работна група, която работи по въпросите за нов устройствен правилник на Националната ветеринарно-медицинска служба. Така например спирането на лечебната и профилактична дейност в системата на Националната ветеринарно-медицинска служба ще даде възможност част от административния капацитет да пренесе ветеринарно-медицинската контролна дейност на ниво общини.
    Ние имаме значителни ангажименти по отношение на регистрацията и маркирането на селскостопанските животни, което на този етап и в началото ще бъде основна дейност за координация и изпълнение от страна на Националната ветеринарно-медицинска служба, а впоследствие, както е в основните европейски страни, ще разчитаме на активното включване на тази дейност на самите фермери и на действащите структури по места.
    Този правилник трябва да бъде одобрен и да влезе в сила до 1 май 2006 година.
    Вторият въпрос, който е поставен тук, е “Условията на живот на селскостопанските животни”. Това са неща, по-скоро свързани с една особено чувствителна тема за Европейската комисия – това е хуманното отношение към животните.
    Приети са наредбите, които регламентират тази дейност. Друг е въпросът, че по тяхната организация за въвеждане, контрол и изпълнение са необходими значителни усилия от 1 май те да бъдат действащи и функциониращи. Защото това, което ще изисква Европейската комисия, е именно тези наредби не само да са записани като текст и приети по съответния ред, но да бъдат и прилагани.
    Предстои до края на месец април 2006 година да бъде подготвен и проект за това. беше направена работна група с широко обществено участие на представители на заинтересованите ведомства и неправителствени организации.
    Със Закона за защита на животните ще се уредят въпроси, които не са включени в Закона за ветеринарно дело, за да не се получи дублиране на текстовете, отговорните институции и тези въпроси за търговия с животни, права и контрол на клубовете по породи животни, права и задължения на неправителствените организации и отношенията им с държавните институции.
    Въобще това е една тема, по която също в Европейската комисия изискват съответните срокове, за да бъде приета и като законодателство, и като допълнително вторично законодателство, което трябва да бъде прилагано във връзка с ангажиментите ни по присъединяването на България към Европейския съюз.
    Това е по първите две точки, което мога да ви предоставя като информация. При въпроси, тук има представители на Националната ветеринарно-медицинска служба, ще ви отговорим.
    АТАНАС ПАПАРИЗОВ: Благодаря на госпожа заместник-министър Бъчварова. Тя ни информира накратко за това какво се прави по двете първи проверки – ветеринарна медицина и условия за живот на селскостопанските животни.
    Аз поне разбрах, че във втората част сме малко по-назад от първата.
    Предлагам, ако има въпроси, да ги зададем към представителите на министерството и най-вече да видим дали според тях ще бъдат успешни партньорските проверки. Но може би преди да продължим дискусията, и господин министърът ще иска да каже няколко думи.
    Заповядайте, господин министър.
    МИНИСТЪР НИХАТ КАБИЛ: Уважаеми господин председател, уважаеми госпожи и господа, членове на комисиите! Искам само да допълня, че по отношение условията на живот на селскостопанските животни, най-вече хуманното отношение към тях, в понеделник на Съвет на министрите по земеделие и рибарство в Брюксел Европейският комисар по здравеопазване и защита на потребителите запозна Съвета и беше даден ход на дискусията по петгодишния план за действие по отношение на хуманното отношение към животните – една много важна тема, където за първи път се предлага система от критерии, еднакви за всички страни от Европейския съюз по отношение на хуманното отношение към животните. Това също ще влезе като план за действие, ще бъде задължително за нас като страна – член буквално след няколко месеца на Европейския съюз.
    Това, което в момента имаме като хармонизирано законодателство и съответните наредби ще претърпят още едно изменение във времето.
    Това само исках да допълня.
    АТАНАС ПАПАРИЗОВ: Имате думата за въпроси по първите две теми, колеги, и във връзка с готовността на страната по тези две теми – ветеринарна медицина, хуманно отношение към животните и условия за живот на животните.
    ЕВДОКИЯ МАНЕВА: Когато се разработваше Законът за ветеринарно-медицинската дейност, беше пренебрегната съвсем съзнателно една тема, свързана с хуманното отношение към животните, тъй като тя се оказа много конфликтна и без единно мнение в управляващото мнозинство – това е въпросът за бездомните кучена и домашните любимци. И беше поет ангажимент в тримесечен срок от приемането на закона, значи някъде към края на миналата година, да бъде изработен самостоятелен закон по въпроса.
    Аз мисля, че при партньорската проверка неминуемо ще ви бъде зададен въпрос по тази тема. Защото даже да не бъде поставен на депутатите по някакъв начин като въпрос, има достатъчно неправителствени организации, които следят как се развива тази тема.
    Така че ако може да ни дадете информация докъде са стигнали нещата.
    АТАНАС ПАПАРИЗОВ: Давам думата на доц. Жеко Байчев – генерален директор на Националната ветеринарно-медицинска служба.
    ЖЕКО БАЙЧЕВ: Уважаеми господин председател, уважаеми господин министър, уважаеми дами и господа народни представители! В момента в България се провеждат три партньорски проверки. Едната от тези проверки е хуманно отношение към животните.
    До днес беше д-р Жарбуле – комисарят по ветеринарните въпроси, който ще пристигне отново на 30 т.м. Ние проведохме първите разговори.
    В приетия Закон за ветеринарно-медицинската дейност е записано, че законът възлага на Министерския съвет три месеца след влизане в сила на Закона за ветеринарно-медицинската дейност, да бъде изготвен закон за защита на животните.
    В тази връзка има заповед за работна група от представители на Министерството на земеделието и горите, на Министерството на здравеопазването, на Министерството на околната среда и представителите на защитните организации на животните.
    Направена е първата рамка на този закон. ние вчера с д-р Жарбуле обсъждахме тази рамка. Предстои на 31 януари да се проведе среща и с кмета на град София Бойко Борисов, с когото ние - Националната ветеринарно-медицинска служба, проведохме среща. Защото най-големият проблем в това направление е София.
    Основно философията на този закон, който се изгражда в момента, е всички мерки по намаляване популацията на кучетата да се въведат в контрола на Националната ветеринарно-медицинска служба и на общините, с цел елементът кастрация да бъде изключително проконтролируем. Защото в момента тази дейност се изпълнява от частно практикуващи лекари, навярно тя пак ще се изпълнява от такива, но тя не е регламентирана със закон. Сега, след като този закон ще я регламентира, имаме вече уговорка и за ресурсното обезпечаване на тези проблеми – става дума на лечебници, които могат да се използват, тъй като лечебната дейност излиза от нашите структури.
    АТАНАС ПАПАРИЗОВ: Искам да попитам доц. Байчев следното. Има още две теми, които са свързани с тези, за които говорихме досега. Едната е, разбира се, ветеринарната контролна система на вътрешния пазар на Европейския съюз, която също е отделна партньорска проверка, и борбата с “лудата крава”. Може би е добре сега да засегнете и тези теми ,за да оставим след това възможност да говорим отделно за храните, лабораториите за храни и отделно за Разплащателната агенция.
    Бихте ли добавили нещо по тези две теми, свързани с ветеринарната дейност и ако по тях има въпроси, за да изчерпим тази област?
    ЖЕКО БАЙЧЕВ: Един от основните ангажименти по контрола на търговията между страните – членки, тъй като ние от 1 януари 2007 година сме страна – членка, е изграждането на 8 гранични контролно-пропускателни пунктове, които се явяват външни за Европа.
    Министерството на финансите проведе необходимите търгове по проектиране и по търгове за строителство на 6 от тези обекти. В момента са сключени договорите за строителството на 6 от граничните контролно-пропускателни пунктове, финансово са обезпечени, избрани за строителите. Търговете се провеждат в Министерството на финансите, а ние се явяваме бенефициент.
    Ние сме сключили договорите с необходимите структури за надзор на това строителство, само остава малко времето да се подобри и навярно при първа възможност, до десет дни, ще бъдат направени първите копки на тези обекти.
    Плюс това на Капитан Андреево приключи строителс
    Форма за търсене
    Ключова дума