Комисия по земеделието и горите
ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по земеделието и горите
___________________________________________________
П Р О Т О К О Л
№ 14
На 19 октомври 2005 г. се проведе заседание на Комисията по земеделието и горите при следния
Дневен ред:
1. Изслушване на информация за ветеринарномедицинската обстановка в страната и опасността от птичи грип в България, както и мерките, които се предприемат от Министерството на земеделието и горите и Министерството на здравеопазването в тази област.
2. Изслушване на информация за състоянието и политиката за тютюнопроизводството в България във връзка със започването на разговори във връзка със Стратегия за развитието на “Булгартабак холдинг”.
3. Разни.
На заседанието присъстваха: заместник-министърът на земеделието и горите Бюрхан Абазов, заместник-министърът на земеделието и горите Светла Бъчварова, заместник-министърът на здравеопазването Атанас Додов, изпълнителният директор на Фонд “Тютюн” Октай Ахмедов, Салиха Емин – парламентарен секретар на Министерството на земеделието и горите, Валентина Пенкова – държавен експерт в Министерството на земеделието и горите, Жеко Байчев – генерален директор на Националната ветеринарномедицинска служба, Пенчо Каменов – директор на Дирекция “Здравеопазване на животните” в Националната ветеринарномедицинска служба, д-р Неделчев – директор в Националната ветеринарномедицинска служба, проф. Борис Стоименов – председател на Съюза на птицевъдите в България, Иван Ангелов – собственик на “Градус” и председател на Борда за яйца и птици и Георги Костов от “Булгартабак холдинг”.
Заседанието бе открито в 14,15 часа и ръководено от господин Васил Калинов – председател на Комисията по земеделието и горите.
Към протокола се прилага списък на присъстващите.
* * *
ПРЕДС. ВАСИЛ КАЛИНОВ: Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми колеги, господа заместник-министри, уважаеми гости, откривам заседанието на Комисията по земеделието и горите.
В резултат на много сериозното поставяне на въпроси, свързани с опасността от птичи грип в България и мерките, които се предприемат от компетентните органи постъпиха доста сериозни и обосновани искания за провеждане на днешното заседание и изслушване на ръководството на Министерството на земеделието и горите, респективно на Националната ветеринарномедицинска служба, и на Министерството на здравеопазването.
Предлагам да пристъпим към провеждане на днешното заседание като точка първа е: Изслушване на информация за ветеринарномедицинската обстановка в страната и опасността от птичи грип в България, както и мерките, които се предприемат от Министерството на земеделието и горите, а предполагам и от Министерството на здравеопазването – господин Додов ще каже, в тази област.
Като точка втора ви предлагам да обсъдим Информация за състоянието и политиката за тютюнопроизводството в България.
Имам предвид започването на разговори във връзка със започването на разговори във връзка със Стратегия за развитието на “Булгартабак холдинг”. Преди влизането в тази тема бих желал да имаме едно заслушване на Министерството на земеделието и горите по проблема, както и от господин Костов от “Булгартабак холдинг”, за да можем да се подготвим за срещата, която се организира в петък от Министерството на икономиката и енергетиката.
Имате ли някакви съображения по този дневен ред, колеги? Няма.
Който е съгласен с предложения дневен ред, моля да гласува.
За – 17, против – няма, въздържали се – няма.
Дневният ред е приет.
Има представена информация от Министерството на земеделието и горите по тази първа точка - Изслушване на информация за ветеринарномедицинската обстановка в страната и опасността от птичи грип в България, от госпожа Светла Бъчварова, заместник-министър на земеделието и горите.
То точка втора има представена информация от господин Абазов – заместник-министър на земеделието и горите.
Тук присъства и господин Додов – заместник-министър на здравеопазването.
По точка първа сме поканили и доц. Байчев – директор на Националната ветеринарномедицинска служба, предполагам, присъстват и други колеги от министерството.
Предлагам ви съвсем кратко да ни информирате за ситуацията, тъй като и в 15,00 часа, доколкото ме информираха, ще се проведе заседание на Антикризисния щаб, за да може да не попречим на работата на изпълнителния орган, защото утре-вдруги ден ще търсим отговорност от изпълнителната власт.
Не зная как сте се уточнили, за да поднесете информацията, затова предлагам заместник-министрите, ако преценят, съвсем накратко да ни запознаят.
Заповядайте, госпожо Бъчварова.
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР СВЕТЛА БЪЧВАРОВА: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа! Пред вас е представена информация от Министерството на земеделието и горите. Трябва да ви кажа, че след като на 9 октомври 2005 г. беше обявена опасност за птичи грип в Румъния и в Турция, още на 10 октомври в Министерството на земеделието и горите беше подготвена заповед, с която се възлага на Националната ветеринарномедицинска служба да осъществи всички мероприятия на територията на страната по отношение на предотвратяване на това заболяване на територията на Република България и в същия порядък на 10 октомври беше забранен вноса на птици и яйца от Румъния и Турция. Впоследствие от вчера, знаете информацията, той е забранен и от Гърция именно във връзка с възникнала ситуация в нашата съседна държава.
До 17 октомври 2005 г. Във всички области са проведени заседания на областните епизоотични комисии и са дадени инструкции за работата по места.
Досега са проведени 4276 проби, изследвания и всички те показват, че няма данни за грип у птиците.
Националната ветеринарномедицинска служба е приела, че всички съмнения, при които има умрели животни, трябва да бъдат предоставени в лабораториите за изследвания, за да може да се предотврати възможно в най-бързи срокове и да се излезе с информация по отношение на причините за заболяванията.
Отделно са подготвени 40 хил. броя листовки, които са разпространени от регионалните ветеринарномедицински служби във всички кметства на територията на страната с информация за това как трябва да се реагира с птиците и въобще каква трябва да бъде процедурата по отношение на всяко едно съмнение, което възниква на територията на страната.
Съвместно с представителите на Националното управление по горите и Съюза на ловците и риболовците се следи за завишена смъртност и при дивите птици и за промяна на прелета на птиците.
Направени са разчети от Националната ветеринарномедицинска служба за необходимите допълнителни средства, които трябва да бъдат осигурени в бюджета на Националната ветеринарномедицинска служба, във връзка с изпълнение на тези техни функции. Те са в размер на 2 млн. 293 хил. лева, от които следва да бъдат осигурени на Националната ветеринарномедицинска служба поне 1 млн. 200 хил. лв., за да могат да се осъществят мероприятията, набелязани в техния план.
Считаме, че на всичките пет нива, в които работи Националната ветеринарномедицинска служба с техните служби по места, възможните рискове са предотвратени до минимум. Един проблем, който може да се появи, е по отношение на прелетните птици, но информацията, която се събира от Румъния и от съседните държави, показва, че те също вземат мерки за прелетните птици, които са един от вирусоносителите също да бъде ограничен полета или да бъде намален риска от прелитания над съседни държави.
Благодаря.
ПРЕДС. ВАСИЛ КАЛИНОВ: Благодаря Ви.
Господин Байчев, имате ли да кажете нещо по-различно, нещо по-специфично, по-конкретно да кажете?
Заповядайте.
ЖЕКО БАЙЧЕВ: Уважаеми господин председател, уважаеми членове на Комисията по земеделието и горите, уважаеми народни представители, уважаеми дами и господа, уважаеми представители на медиите! Нещо съществено аз нямам да допълня, но искам само да кажа това, че все още в Гърция няма установен щам Н5N1. Дори само преди секунди със заместник-генералният директор получихме факс, че Гръцката лаборатория е отхвърлила заболяването. Остава действително, след като пробите се намират в Уембридж, диагнозата да бъде отхвърлена и оттам.
Ние имаме заповед за спиране на вноса от Гърция, но нищо не сме сбъркали по този въпрос, защото тя предхожда заповед, пусната преди няколко месеца, по повод нюкасълската болест. Поначало ние не осъществяваме внос на птици, птици продукти, яйца и т.н. от Гърция.
Искам да допълня нещо, което искам да кажа и в медийното пространство. Ветеринарните лекари няма да докарат грипа в България. Те обаче са ангажирани да могат да открият този птичи грип колкото може по-бързо. Намирайки се в този ръкав между Турция и Румъния, намирайки се в този ръкав, задънен от Черно море, който само след десет дни ще бъде осеят с около 700-800 хил. от белоглавата гъска, пред нас стои дилемата да открием колкото се може по-бързо заболяването. Ето защо ние въведохме всички тези мерки, които каза госпожа Бъчварова.