Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по труда и социалната политика
Комисия по труда и социалната политика
23/07/2008

    Д О К Л А Д за първо четене на законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 802-01-54, внесен от Министерски съвет на 10.7.2008г.

    XL НАРОДНО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    Комисия по труда и социалната политика

    ДО
    Г-Н ГЕОРГИ ПИРИНСКИ
    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ

    Д О К Л А Д
    за първо четене на
    законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 802-01-54, внесен от Министерски съвет на 10.7.2008г.

    Комисията по труда и социалната политика, на редовно заседание, проведено на 23.07.2008г., разгледа и обсъди законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 802-01-54, внесен от Министерски съвет на 10.7.2008г.
    В заседанието участваха г-н Лазар Лазаров – зам.министър на труда и социалната политика, г-н Емил Мирославов – директор на Дирекция “Осигурително и трудово право” в МТСП, г-н Йордан Христосков – Управител на НОИ, г-н Димитър Манолов – вицепрезидент на КТ “Подкрепа, г-н Дикран Тебеян от БСК, г-жа Румяна Георгиева от КРИБ и др.
    Законопроектът беше представен от г-н Лазар Лазаров. С мотивите към законопроекта са очертани основните сфери, в които ще бъде променен Кодекса на труда. Основна цел на тези промени е необходимостта да бъде усъвършенствано българското трудово законодателство, както и засилване на контрола по спазването му.
    Една от съществените промени касае уеднаквяването на правната уредба на трудовите правоотношения, уреждани с Кодекса на труда и трудови отношения, възникващи и регулирани от Кодексът на международното частно право.С последния се възприема принципа за автономия на волята на страните при определяне на приложимото право. За да се избегнат правно приложими противоречия при трудовите правоотношения с международен елемент, в Кодекса на труда се предвижда, че само ако страните не са се възползвали от автономното право на избор конкретното трудово правоотношение да се урежда от правни норми на законодателството на друга държава, възникналото между тях правоотношение да се урежда съгласно българското трудово законодателство.
    Друго, качествено ново предложение на вносителите е свързано със създаването на специална разпоредба, на основание на която копията на вписаните в инспекцията по труда колективни трудови договори да се предоставят на Националния институт за помирение и арбитраж по ред, определен от министъра на труда и социалната политика. С цел да се подобри ефективността на контрола по възникване, изпълнение и прекратяване на трудовите правоотношения, се усъвършенства процедурата по регистрация на трудовите договори без да се създават допълнителни административни тежести за работодателите, като се въведе задължение за териториалните дирекции на Националната агенция за приходите своевременно да уведомяват съответната дирекция “Инспекция по труда” за регистрираните при тях трудови договори. В тази връзка се правят и промени, регламентиращи реда за връчването на длъжностни характеристики на работниците и служителите; въвеждането на задължение за работодателя да издава необходими на работниците и служителите документи, удостоверяващи факти, свързани с трудовите им правоотношения; създаването на по-детайлна регламентация на задълженията на работодателя при отчитането на работното време.
    Друга група промени са свързани с уреждане на правото на отпуски за отглеждане на дете еднакво за майката и бащата на детето, като това се отразява и на осигурителните им права. Бащата няма право на отпуск при раждането на детето. Първата стъпка в посока на съчетаване на професионалния и семейния живот по отношение на двамата работещи родители беше направена със законодателното закрепване на родителския отпуск в
    чл. 167а от Кодекса на труда. С настоящия законопроект продължава положителната тенденция, насочена към решаването на проблемите, свързани със съчетаването на семейните ангажименти на работещите родители, със задълженията, които произтичат от професионалната им реализация и кариерно развитие. С тези промени нашето законодателство ще отговори напълно на новите международни стандарти и правни подходи за равното третиране в заетостта и професиите на работниците и служителите със семейни задължения без значение какъв е техният пол и семеен статус. В съответствие с принципа за насърчаване равнопоставеността на жените и мъжете по отношение на трудовите и осигурителните им права, свързани с грижите за детето, се регламентира право на бащата на отпуск при раждането на детето, който да осигури активното му участие и присъствие в първите 15 дни след раждането на детето. Също с цел насърчаване на бащата да участва в отглеждането на детето се създава възможност за бащата или осиновителя, със съгласие на майката или осиновителката да ползва вместо нея отпуск след навършване на шест месечната възраст на детето до изтичане на пълния 315 дневен платен отпуск.
    Във връзка със синхронизиране с текстове от Европейската социална харта (ревизирана), както и с модернизацията на българското трудово законодателство се правят промени, свързани с усъвършенстване на правната уредба за подобряване на възможностите за повишаване квалификацията на работника или служителя. За тази цел се въвеждат задължения за работодателя да осигурява условия за поддържане и повишаване на професионалната квалификация на своите работници и служители, както и да създава условия за достигане на необходимото за изпълняваната длъжност или работа квалификационно равнище на тези работници и служители, които са отсъствали продължително от работа по уважителни причини. Ще се регламентира и задължението на работника или служителя за поддържане и повишаване на професионалната му квалификация, за да може и той да отговори на необходимото квалификационно равнище за изпълняваната длъжност или работа.
    Втората голяма цел на вносителите е с направените промени да се засили контрола по спазването на трудовото законодателство чрез разширяване на някои от правата на контролните органи. За тази цел при извършването на проверки се въвежда задължение за нарушителите да внасят в срок наложените им имуществени санкции и глоби по влезлите в сила наказателни постановления, както и отговорност в случаите на неизпълнение на това задължение; възможност за разсрочване в случаите, когато наличните парични средства на нарушителя не са достатъчни за погасяване на задължението, но може да се направи обосновано предположение, че затрудненията са временни и при разсрочване на задължението длъжникът ще може да се издължи; налагането на принудителни мерки спрямо работодатели, които системно нарушават разпоредбите за заплащане на трудово възнаграждение на работниците и служителите; завишаване на размерите на налаганите глоби и имуществени санкции; въвеждане на глоба или имуществена санкция в минимален размер, която да не подлежи на обжалване по съдебен ред за нарушения, които могат да бъдат отстранени веднага след установяването им и от които не са произтекли вредни последици за работниците и служителите; сключване на споразумение за прекратяване на административно-наказателното производство в случаите, когато определеният в него размер на административно наказание е заплатен или обезпечен; усъвършенстване на процедурата по връчване на актовете за установяване на административни нарушения и други.
    В дебатите народните представители от Комисията по труда и социалната политика, заедно с представителите на социалните партньори обсъдиха някои от предлаганите изменения, свързани с новите права на бащите, при отглеждането на децата им, засилените правомощия на контролните органи по спазването на осигурителното и трудовото законодателство, така и договорното начало в отношенията между работодателските, синдикалните и държавните институции.
    След приключване на обсъждането и проведено гласуване с резултати “За” – 14 гласа, “Против” – без гласове и “Въздържали се”- 1 глас, Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
    Предлага на Народното събрание да подкрепи на първо четене законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 802-01-54, внесен от Министерски съвет на 10.7.2008г.
    Д-р Хасан Адемов, Председател на Комисията по труда и социалната политика


    Форма за търсене
    Ключова дума