Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по труда и социалната политика
Комисия по труда и социалната политика
24/09/2008

    Д О К Л А Д
    за първо четене на законопроект за агенциите за временна заетост, № 854-01-68, внесен от Йордан Иванов Бакалов и група народни представители на 10.6.2008г.

    XL НАРОДНО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    Комисия по труда и социалната политика

    ДО
    Г-Н ГЕОРГИ ПИРИНСКИ
    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ

    Д О К Л А Д
    за първо четене на законопроект за агенциите за временна заетост, № 854-01-68, внесен от Йордан Иванов Бакалов и група народни представители на 10.6.2008г.

    Комисията по труда и социалната политика, на редовно заседание, проведено на 24.09.2008., разгледа законопроект за агенциите за временна заетост, № 854-01-68, внесен от Йордан Иванов Бакалов и група народни представители на 10.6.2008г.
    В заседанието участваха г-н Димитър Димитров – зам. министър на труда и социалната политика, г-жа Елка Димитрова – директор на Дирекция ”Политика на пазара на труда”, г- н Константин Тренчев – Президент на КТ “Подкрепа”, г-н Чавдар Христов – конфедерален секретар на КНСБ, г- н Олег Чулев – конфедерален секретар на КТ “Подкрепа” и др.
    От името на вносителите на законопроекта в заседанието взе участие народният представител, г-н Иван Колчаков. Той припомни, че такъв законопроект е бил внесен от същата група народни представители през миналата сесия. Мотивите и тогава и сега са сходни – временната заетост трябва да бъде регулирана чрез закон. Само три са страните в Европейския съюз – Финландия, Великобритания и Швеция, които не са въвели лицензиране на тази дейност чрез агенции. Позитивите на внесения сега законопроект и на предишния, според д-р Колчаков, са изцяло в европейски аспект. Според него законопроектът среща подкрепа на няколко работодателски организации и субективно неразбиране в някои от позициите на синдикалните организации. Един от основните мотиви, с които законопроекта се внася за втори път е разбирането на вносителите, че той може да бъде много сериозен инструмент в битката със сивата икономика.
    В обсъждането на законопроекта се включиха и представителите на Министерството на труда и социалната политика, както и представителите на синдикалните организации.
    Народните представители от Комисията по труда и социалната политика, както и присъстващите експерти и юристи изразиха схващането си, че внесеният законопроект повтаря в мотивите си и в проекто-нормите си този, внесен през есенно-зимната пленарна сесия, разгледан, обсъден и отхвърлен от социалната комисия и от пленарната зала на 21.03.2008г. Сравнителният анализ на двата законопроекта категорично показва, че става дума за един и същи законопроект – в обемно, структурно и съдържателно отношение. Констатираните различия са твърде малко на брой и се изразяват в козметични редакции на съответния текст, или отпадане на дума, или актуализиране на времето на влизане на закона в сила. Такива промени са направени в чл.1; чл.2, ал.1; чл.11 ал.1; чл.18, чл.28, ал.2, т.3 и т.4 и §4. Що се отнася до мотивите, съпровождащи законопроекта, те са подробен преразказ на текстовете му, съдържащи се в отделните негови глави. В тях също не са направени съществени промени.
    Правейки тези изводи и познавайки императивната разпоредба на чл.69 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, която визира какво става със законопроект, отхвърлен веднъж на първо четене, членовете на Комисията по труда и социалната политика прецениха, че повторното внасяне на отхвърлен законопроект е възможно, ако са налице две едновременно изпълнени условия – да са направени съществени промени в основните му положения и това да е отразено в мотивите му от една страна и внасянето на законопроекта да не се е случило по-рано от следващата парламентарна сесия от друга. В конкретния случай на законопроекта на г-н Бакалов и група народни представители е спазена единствено втората част от изискванията – времето на внасяне на законопроекта. В мотивите и тялото на законопроекта на са настъпили съществени промени.

    След приключване на обсъждането и проведено гласуване, с резултати “За” – 1 глас, “Против” – 1 глас, “Въздържали се” – 8 гласа, Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
    На основание чл.69 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание предлага на Народното събрание да не обсъжда и приема законопроект за агенциите за временна заетост, № 854-01-68, внесен от Йордан Иванов Бакалов и група народни представители на 10.6.2008г.
    Д-р Хасан Адемов, Председател на Комисията по труда и социалната политика


    Форма за търсене
    Ключова дума