Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по труда и социалната политика
Комисия по труда и социалната политика
22/10/2008

    Д О К Л А Д за първо четене на законопроект за изменение на Закона за социално подпомагане, № 802-01-76, внесен от Министерски съвет на 17.10.2008г.

    XL НАРОДНО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    Комисия по труда и социалната политика

    ДО
    Г-Н ГЕОРГИ ПИРИНСКИ
    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ

    Д О К Л А Д
    за първо четене на
    законопроект за изменение на Закона за социално подпомагане, № 802-01-76, внесен от Министерски съвет на 17.10.2008г.

    Комисията по труда и социалната политика, на редовно заседание, проведено на 22.10.2008., разгледа и обсъди законопроект за изменение на Закона за социално подпомагане, № 802-01-76, внесен от Министерски съвет на 17.10.2008г.
    В заседанието участваха г-н Ясен Янев – зам.министър на труда и социалната политика, г-жа Весела Караиванова – подуправител на Националния осигурителен институт, г-жа Мария Томова – директор на Дирекция в МТСП, представители на синдикални организации и др.
    Законопроектът и мотивите към него бяха представени от г-н Ясен Янев.
    Законопроектът предвижда намаляване на 12-месечния ограничителен срок за непрекъснато получаване на социални помощи от безработни лица в трудоспособна възраст с 6 месеца. Според вносителите основният мотив за тази промяна е засилване на социалната справедливост в политиката по социално подпомагане. Акцентът се поставя върху стимулиране на личната и обществената отговорност на трудоспособните лица, активното им поведение на пазара на труда, както и тяхното ограмотяване и квалификация.
    Вносителите припомниха обстоятелството, че последните законови промени, с които се въведе 12-месечното ограничение за непрекъснато получаване на социално подпомагане са довели до относителен социален ефект. Все още е висок процента на безработните лица в трудоспособна възраст, които се задържат в системата на социалното подпомагане. Въвеждането на новата мярка – 6 месечно получаване на социални помощи от безработни лица в трудоспособна възраст е продължение на провежданата политика за повишаване предлагането на труд и за развиване на пазара на труда. Вносителите на законопроекта считат, че с тази нова разпоредба, която ще се прилага само по отношение на безработни лица, чиято възраст, здравословно и здравно състояние позволяват те да се трудят, ще се създаде стимул за тях да придобиват и повишават квалификацията си, а също ще се стигне до вземане на трайни решения за пълноценно включване в обществения живот.
    Народните представители от Комисията по труда и социалната политика приеха за основателни мотивите на вносителите. В проведената дискусия те акцентираха върху обстоятелството, че независимо от всички законови и правителствени мерки в секторите на социалното подпомагане и на заетостта и до сега съществува една не малка част от хора, които продължават формално да изпълняват изискванията на Закона за социално подпомагане и Закона за насърчаване на заетостта. В хода на дискусията, народните представители изразиха опасения, свързани с навременността и ефекта на предприеманата мярка. Ако в България се появят макар и вторични белези на световната финансова криза, би трябвало да се очакват техните проекции в икономиката на страната , а също и в пазара на труда. Очакването, че от следващата година ще има ръст на безработицата не е без основания. Нещо повече, европейския пазар на труда също ще се свива и много от българските работници, които сега работят извън България също ще започнат да се завръщат у нас. Притесненията са свързани с това, че инвестициите също може би ще започнат да бележат относителен спад, а с тях свиване и на някои добре работещи икономически сектори сега. Строителния бизнес, например, който осигурява голямо поемане на средно квалифицирани кадри ще се намали и от него ще бъдат освободени големи групи хора, които ще станат част от увеличаващата се безработица. В тази връзка някои от народните представители изразиха схващанията си, че предлаганата мярка е малко прибързана, без обаче да отричат нейната справедливост и последователност. В тази връзка също бе коментирано, че половин година едва ли е достатъчен срок, за да се прояви ефективността на предишната аналогична мярка, с която социалното подпомагане от 18 месеца бе намалено на 12 месеца. Някои от народните представители изказаха притеснения от предлагания законопроект във връзка с действието му в малките общини и населени места, където намирането на работа е проблем и намаляването на срока за получаване на социални помощи ще се окаже проблем за много хора. Във връзка с прилагането на новата норма, бяха изказани препоръки към социалните работници, които трябва много акуратно да проверяват социалното състояние на семействата, за да не бъдат ощетени някои от тях и да останат без социално подпомагане.
    По време на обсъждането на законопроекта бяха изнесени статистически данни за въздействието на досега съществуващата ограничителна мярка за получаване на социални помощи. От Агенцията за социално подпомагане и Министерството на труда и социалната политика обявиха, че от януари до септември т.г. мярката се е отразила на 17 833 лица. От тях 9 600 са започнали работа, а над 2 000 са се преквалифицирали. За малко над 5 000 човека няма данни. За тях също се предполага, че са започнали работа, но не през Агенцията по заетостта.
    След приключване на обсъждането и проведено гласуване с резултати “За” – 16 гласа, “Против” – няма, “Въздържали се” – 2 гласа, Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
    Предлага на Народното събрание да подкрепи на първо четене законопроект за изменение на Закона за социално подпомагане № 802-01-76, внесен от Министерски съвет на 17.10.2008г.

    Д-р Хасан Адемов, Председател на Комисията по труда и социалната политика

    Форма за търсене
    Ключова дума