Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по труда и социалната политика
Комисия по труда и социалната политика
04/02/2009

    Д ОК Л А Д по законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване № 954-01-2, внесен от Андрей Баташов на 06.01.2009 г.


    XL НАРОДНО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    Комисия по труда и социалната политика



    ДО
    Г- Н ГЕОРГИ ПИРИНСКИ
    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ


    Д ОК Л А Д
    по законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване № 954-01-2, внесен от Андрей Баташов на 06.01.2009 г.

    за първо гласуване

    Комисията по труда и социалната политика на свое заседание, проведено на 4 февруари 2009 г., разгледа и обсъди за първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване № 954-01-2, внесен от Андрей Баташов на 06.01.2009 г.
    На заседанието присъстваха г-н Лазар Лазаров, заместник- министър на труда и социалната политика, г-н Йордан Христосков, управител на НОИ, г- жа Весела Караиванова, зам.-управител на НОИ, г- н Владимир Горанов от Министерство на финансите, г- жа Асия Гонева, изпълнителен секретар в КНСБ, г- жа Кети Койнакова от КТ “Подкрепа”, г- жа Йорданка Велинова от БСК, г- н и др.
    Законопроектът и мотивите към него бе представен от г- н Баташов. По същество предлаганите промени предвиждат балерините и балетистите да придобиват право при уволнение, независимо от възрастта им, при 25 години осигурителен стаж като балерини и балетисти. Необходимостта от законопроекта е обусловена от това, че трудът на балерините и балетистите е високо травмоопасен и следва да бъде отнесен към категорията “тежък физически труд”, придружен от високо интелектуално, психосензорно и нервноемоционално натоварване. Многобройните изследвания и доклади за оценка на здравния риск са основанието да бъде предприета стъпката за пенсиониране на балетистите- мъже и жени- при условията на първа категория труд.
    При представянето на законопроекта взе участие и г- н Ивайло Иванов, главен хореограф в Национален фолклорен ансамбъл “Филип Кутев”. Той подкрепи мотивите на вносителя като изтъкна поредица от аргументи, между които и получаването на много травми на опорно- двигателния апарат, сърдечния мускул и др., които водят до невъзможността за практикуването на тази професия след 25 години трудов стаж, след което призова народните представители да подкрепят законопроекта.
    От Комисията по труда и социалната политика бяха изискани и получени становища по законопроекта на основание чл. 66, ал.2 ПОДНС както следва:
    - от Министерството на труда и социалната политика, което не подкрепя законопроекта;
    - от КТ “Подкрепа”, в което се подкрепя законопроекта “в този му вид, ако групата не се разширява обхващайки и други сходни групи професии”;
    - от Министерство на финансите, което не подкрепя законопроекта, като се счита, че се нарушава един от основните принципи на социалното осигуряване за обвързаност на осигурителните права с осигурителния принос;
    - от Националния осигурителен институт, в което се счита, че МТСП като орган, който осъществява цялостната политика по социално осигуряване на основание чл. 32 КСО, трябва да даде становище по въпроса за включването на нови групи лица с възможности за ранно пенсиониране в КСО;
    - от БСК, в което се посочва, че с предложения законопроект се създава възможност за прецедент само за една съсловна група и се препоръчва да се направи преглед на всички съсловни групи лица, попадащи в тази категория и на тази основа да се уточни дефицита в бюджета на НОИ и източниците за неговото покритие;
    - В Становището си КНСБ припомня своето решение да свали ангажиментите и отговорността си от развитието на осигурителната система за съдбата на солидарната публична осигурителна система, предприето поради подмяната на основополагащи постановки и ценности на солидарната осигурителна, в т.ч. пенсионна система, поради нарушаване на политическия и обществен консенсус по необходимостта и основните принципи на реформата и др. Мотивите към законопроекта се определят като “неаргументирани, неконкретни и неубедителни”. Счита се, че законопроектът ще бъде трудно приложим на практика; посочва се, че като пълноправен член на ЕС, България е поела ангажименти по Лисабонската стратегия и Отворения метод на координация в областта на пенсиите и социалното включване, с което би трябвало да се гарантира дългосрочна заетост, удължаване на трудовия живот, в това число ограничаване на ранното пенсиониране. Препоръчва се работа и дебат върху наложителните мерки за увеличаване стимулите и възможностите за допълнителното доброволно пенсионно осигуряване и др.
    В проведеното разискване взеха отношение по законопроекта и проблемите на социалното осигуряване г- жа Весела Драганова, г- н Иван Колчаков, г- н Йордан Христосков, г- н Иван Колчаков, г- жа Асия Гонева и зам.- министър Лазаров и др. Бяха поставени въпроси към вносителя и получени изчерпателни отговори. Бяха обсъдени въпросите относно кръга на обхванатите лица, балетисти и балерини, които и понастоящем се пенсионират по преференциален ред и при условията на втора категория труд и се осигуряват в професионален фонд, а родените след 1960 г. и в универсален фонд; че законопроектът предвижда правото на пенсиониране само на основата на трудов стаж, което в КСО по чл. 69 се отнася за държавните служители в МВР и МНО и др.; че законопроектът се отнася не само до балетистите и балерините, но и до онези, които са заети в държавните ансамбли, в това число и танцьорите в държавните фолклорни ансамбли; за възможността от лавинообразно ескалиране на подобни искания за ранно пенсиониране от други съсловия и евентуалното противопоставяне на тази основа между тях и др.
    Народните представители се обединиха около разбирането на поставения в законопроекта проблем. Беше отбелязано, че при евентуалното му приемане лицата ще получат минималната пенсия, което не би било достойно отражение и признание на техния труд и че са налице възможности относно разширяването на участието и използването на механизмите на доброволното допълнително пенсионно осигуряване както от лицата, така и от работодателите, а така също и на модерните застрахователни системи и др.
    След приключване на обсъждането и проведено гласуване с резултати “За”- 4 гласа, “Против”- няма, “Въздържал се”- 13 гласа, Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
    Предлага на Народното събрание да не подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване № 954-01-2, внесен от Андрей Баташов на 06.01.2009 г.
    Д- р Хасан Адемов, Председател на Комисията по труда и социалната политика





    Форма за търсене
    Ключова дума