Парламентарни комисии
Комисия по труда и социалната политика
Комисия по труда и социалната политика
10/12/2008
ДОКЛАД
за първо четене на Законопроект за изменение и
допълнение на Закона за закрила на детето с внесен от Министерски съвет
ДОКЛАД
за първо четене на Законопроект за изменение и
допълнение на Закона за закрила на детето № 802-01-92, внесен от вносител Министерски съвет на 01.12.2008 г.
Комисията по труда и социалната политика на редовно заседание, проведено на 10 декември 2008 г., разгледа и обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за закрила на детето с вносител Министерския съвет.
В заседанието взеха участие господин Ясен Янев – заместник-министър на труда и социалната политика, и господин Христо Монов – заместник-председател на Държавната агенция за закрила на детето.
Законопроектът и мотивите към него бяха представени от господин Янев.
Законопроектът предвижда да се дефинират отговорностите на всички органи за закрила на детето, да се прецизират и допълнят отговорностите на органите за управление на специализираните институции за предоставяне на социални услуги за деца, на социални услуги – резидентен тип, и на социални услуги за деца в общността, да се конкретизират задълженията и отговорностите на лицата, полагащи грижи за отглеждането и възпитанието на детето. Със Законопроекта се регламентират нов вид социални услуги – резидентен тип, като върху дейността на настаняването в тях се въвежда съдебен контрол с цел предотвратяване на злоупотреби с правото на децата да бъдат отглеждани в семействата си. Предвижда се въвеждане на по-строг контрол за спазване на утвърдените критерии и стандарти за качество на предоставените социални услуги за деца, разширява се обхватът на нарушенията и се повишават санкциите за неизпълнението им.
Вносителите на законопроекта изчерпателно мотивираха предложенията, с които се иска да се разшири обхватът на Националния съвет за закрила на детето. За него се настоява с цел да се разшири представителството на ангажираните със закрила на детето институции и да се засилят координационните му функции. Предвижда се засилване на ролята на общините не само при реализиране на политиките за закрила на детето, но и превръщането им в обединяващо и координиращо звено на политиките за всички звена на общинско ниво.
И не на последно място законопроектът предвижда разширяване на отговорностите на председателя на Държавната агенция за закрила на детето по отношение на: изграждане и поддържане на хармонизиран номер с национално покритие за информиране, консултиране и помощ на деца; осигуряване на методическо ръководство по теми, проблеми и събития с висока обществена значимост; обвързване на изпълнението на задължителните предписания с издаване на актове за нарушение и наказателни постановления за налагане на глоби и имуществени санкции.
В допълнение при представянето на законопроекта заместник-председателят на Държавната агенция за закрила на детето господин Христо Монов заяви, че в този си вид законопроектът е една крачка напред. Той е добре балансиран като интереси на различни организации и структури – държавни, общински, неправителствени. С тази промяна на закона се създава не само много по-ефикасен инструмент за закрила на детето, но и инструмент за правене на политики за деца. Господин Монов сподели още, че с въвеждането на хармонизирания единен европейски телефонен номер за деца в риск – 116-111, са били констатирани проблеми, съпътстващи състоянието на българското дете. Един от тези проблеми е свързан с това, че в много региони на страната, особено в малките и средните градове и в селата много от българските деца реално живеят в непълно семейство, тъй като техните родители са икономически емигранти. Тези деца без да са регистрирани в специален регистър, са деца в риск и представляват рискова група. Бъдещата промяна на закона трябва да бъде в посоката на тази група лица, които трябва да бъдат заедно със семействата си, където и да живеят и работят.
В състоялата се дискусия беше заявено от представителите на Министерството на труда и социалната политика и на омбудсмана, че при изготвянето на законопроекта са намерили място предложения на неправителствени организации и на социални работници, които пряко ще рефлектират в практиката по отношение на осигуряването на най-добрия интерес на детето. Този законопроект се подкрепя и от двете институции.
Народните представители от Комисията по труда и социалната политика акцентираха върху обстоятелството, че законопроектът е израз на последователното отношение на институциите и обществото като цяло към децата – и тези в семействата, и тези, които израстват в специализирани институции.
След приключването на обсъждането и проведеното гласуване с резултати “за” 14 гласа, “против” – няма, “въздържали се” 2 гласа, Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
Предлага на Народното събрание да подкрепи на първо четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за закрила на детето № 802-01-92, внесен от Министерски съвет на 01.12.2008 г..
Д- р Хасан Адемов, Председател на Комисията по труда и социалната политика