Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по труда и социалната политика
Комисия по труда и социалната политика
13/09/2006

    Първо четене на Законопроект за ратифициране на Спогодбата между Република България и Република Кипър за социално осигуряване, № 602-02-39, внесен от Министерски съвет на 25.8.2006г.

    ДО
    Г-Н ГЕОРГИ ПИРИНСКИ
    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
    Д О К Л А Д
    за първо четене на Законопроект за ратифициране на Спогодбата между Република България и Република Кипър за социално осигуряване, № 602-02-39, внесен от Министерски съвет на 25.8.2006г.
    Комисията по труда и социалната политика, на заседание, проведено на 13.09.2006г., разгледа и обсъди Законопроект за ратифициране на Спогодбата между Република България и Република Кипър за социално осигуряване.
    В заседанието участваха г-н Йордан Христосков – Управител на Националния осигурителен институт, г-н Емил Мирославов – Директор на Дирекция “Трудово право и обществено осигуряване”, г-н Раймонд Сапарев – началник на отдел в Дирекция “Европейска интеграция и международни отношения” в Министерството на труда и социалната политика и др.
    Законопроектът беше представен от г-н Раймонд Сапарев. Според мотивите към законопроекта със сключването на спогодбата се гарантират правата на гражданите на всяка от държавите, пребиваващи в другата страна, като им се осигурява равностоен достъп до системите за социална сигурност. Спогодбата между Република България и Република Кипър e подписана на 6 юни 2006 г. в гр. Никозия. Тя се основава на общоприетите принципи в областта на държавното осигурително право и европейското право. Преговорите по нея са водени от 1999 г. с основното участие на експертите на Националния осигурителен институт.
    Според вносителите в персоналния обхват на подписаната спогодба е предвидено включването на гражданите на двете държави, които се подчиняват или са били подчинени на законодателството на едната или на двете договарящи се държави, както и на други лица по отношение на правата им, които произтичат от правата на обхванатите граждани. В материалния обхват на новата спогодба са отразени спецификите на двете законодателства, като от българска страна са включени парични плащания в рамките на държавното обществено осигуряване за временна неработоспособност и майчинство, пенсии за осигурителен стаж и възраст и за инвалидност поради общо заболяване, пенсиите за инвалидност поради трудова злополука или професионална болест, наследствените пенсии, както и помощта при смърт. Във връзка с приложимото право по отношението на осигуряване е възприет като общ принцип прилагането на правните разпоредби на договарящата страна, на чиято територия лицето упражнява трудовата си дейност. Предвидени са и изключения в специфични хипотези. Спогодбата подлежи на ратификация и влиза в сила от първия ден на третия месец, следващ месеца, през който са разменени ратификационните документи. Сключва се за неопределен срок, но от датата на присъединяване на Република България към Европейския съюз тя ще прекрати прилагането си по силата на чл. 6, ал. 7 от Регламент 1408/71, който ще започне да урежда отношенията в областта на социалната сигурност между Република България и всички държави – членки на Европейския съюз, и държави – страни по Споразумението на Европейското икономическо пространство.
    В хода на проведените разисквания беше представено становището на Националния осигурителен. Според Управителя на НОИ спогодбата обхваща всички осигурителни рискове, което означава,че нейният материален обхват е по-широк отколкото този на спогодбите, които са само в областта на пенсионното осигуряване. Налага се спогодбата да се ратифицира по-бързо, особено след като Кипърският парламент вече я е ратифицирал. Ако тя не бъде ратифицирана сега и не бъдат разменени ратификационните писма, след първи януари 2007г., когато ще се осъществи пълноправното ни членство в Европейския съюз тя на практика ще бъде обезсилена, защото тогава автоматично ще започне да се прилага Регламент 1408/71, както е отразено в мотивите към законопроекта. По официални данни, с които разполага Националния осигурителен институт, в Република Кипър към момента работят около 10 хиляди души българи, които ще могат да се възползват от тази спогодба. Нормите на спогодбата се отнасят не само за придобит стаж от ратификацията напред, но и със задна дата. В този смисъл, след като законопроектът стане факт ще може да се признава и отчита осигурителния стаж и да се ползват не само пенсионни права, но и права по краткосрочното осигуряване. Необходимо е да се отбележи, че финансово спогодбата е осигурена за следващата година с проектобюджета за 2007 г., който в момента се подготвя.
    Народните представители се обединиха около становището, че законопроектът е навременен и с неговото приложно поле ще се защитят осигурителните права на нашите сънародници, които работят и живеят в Република Кипър, както и на кипърските граждани, които пребивават в нашата страна.
    След приключване на обсъждането и проведено гласуване с резултати “За” – 13 гласа, “Против” – без гласове, “Въздържали се” – без гласове, Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
    Предлага на Народното събрание да подкрепи на първо четене законопроект за ратифициране на Спогодбата между Република България и Република Кипър за социално осигуряване, № 602-02-39, внесен от Министерски съвет на 25.8.2006г.
    Форма за търсене
    Ключова дума