Комисия по труда и социалната политика
17/05/2006
Д О К Л А Д по Законопроект за изменение и допълнение на Закона за професионалното образование и обучение № 602- 01- 34, внесен от Министерски съвет на 10. 5. 2006 г.
ДО
ГОСПОДИН ПРЕДСЕДАТЕЛЯ
НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
Д О К Л А Д
по Законопроект за изменение и допълнение на
Закона за професионалното образование и обучение № 602- 01- 34, внесен от Министерски съвет на 10. 5. 2006 г.
Комисията по труда и социалната политика на заседание, проведено на 17 май 2006 г., разгледа и обсъди за първо четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за професионалното образование и обучение № 602- 01- 34, внесен от Министерски съвет на 10. 5. 2006 г. На заседанието присъстваха г- жа Екатерина Виткова, заместник- министър на образованието и науката, г- жа Георгица Стоянова, директор на дирекция “Правна” в Министерството на отбраната, г- н Емил Мирославов, директор на дирекция “Трудово право и обществено осигуряване” в МТСП, Дикран Тебеян, заместник- председател на БСК, г- н Чавдар Христов, изпълнителен секретар на КНСБ, г- жа Адриана Тодорова от КТ “Подкрепа” и др.
Законопроектът и мотивите към него беше представен от зам.- министър Екатерина Виткова. Беше подчертано, че проектът на Закон за изменение и допълнение на Закона за професионалното образование и обучение е разработен съвместно от експерти на Министерство на образованието и науката, Министерството на финансите, Министерството на труда и социалната политика и Министерския съвет. Основата на предлаганите промени е свързана с Глава “Свободно предоставяне на услуги”, като се създава нормативно основание за транспониране на Третата общосистемна директива – Директива 92/42/ЕС, която в общ смисъл създава възможност за признаване на професионална квалификация въз основа на натрупан професионален стаж. Директива 19/99//42 регламентира изисквания, които следва да бъдат приети от държавите – членки във връзка с правото на установяване и свободното предоставяне на услуги по отношение на различни дейности, които гражданите на Европейския съюз биха искали да упражняват в приемащата държава-членка. Беше изяснено, че във връзка с това и след съгласуване с експертите от Европейската комисия, проведено в Брюксел в Генерална дирекция “Вътрешен пазар”, са изяснени и съгласувани конкретностите при въвеждането на другите две системни директиви, а именно за признаването на професионално право въз основа на диплома от средното или висшето образование и др. В хода на дискусията бяха зададени въпроси относно определяне на обхвата на “регулираните професии”, за професиите, свързани с медицината, правото, стоматология, архитектура, регулирани професии, при които квалификация се добива единствено чрез практически опит, за сектори, в които упражняването на дейностите, свързани с тях чрез самонаемане, които могат да се упражняват и др.
След приключване на обсъждането и проведено гласуване с резултати “За”- 10 гласа, “Против”- няма, “Въздържали се”- 2 гласа, Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
Предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за професионалното образование и обучение № 602-01-34, внесен от Министерски съвет на 10. 5. 2006 г.
Председател на Комисията по труда и социалната политика Д- р Хасан Адемов