Комисия по труда и социалната политика
29/03/2006
Доклад за първо четене на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за уреждане на колективните трудови спорове № 654-01-31, внесен от Васил Димитров Паница и Иван Николаев Иванов на 08.03.2006г.
Комисията по труда и социалната политика, на заседание, проведено на 29.03.2006г., разгледа и обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за уреждане на колективните трудови спорове, внесен от Васил Димитров Паница и Иван Николаев Иванов.
В заседанието участваха г-жа Емилия Масларова – министър на труда и социалната политика, г-н Горан Банков – зам.министър на труда и социалната политика, г-н Матей Матеев – зам.министър на здравеопазването, г-н Емил Мирославов – директор на дирекция в МТСП, г-н Йордан Христосков – управител на Националния осигурителен институт, г-н Чавдар Христов – изпълнителен секретар на Конфедерацията на независимите синдикати в България и др.
Законопроектът беше представен от г-н Васил Паница. В хода на дискусията допълни мотиви за предлагания законопроект бяха представени и от г-н Иван Иванов. Според вносителите направените предложения защитават основното конституционно право на стачка, установено от чл.50 на Конституцията на Република България. Това право се провъзгласява и от чл.8 на Международния пакт за икономически, социални и културни права. Същото е обвързано и с други конституционни права, като това на труд, на безопасни и здравословни условия на труд, на свободно сдружаване и др. Според мотивите на законопроекта предлаганата промяна е в съответствие с практиката на повечето европейски страни. По същество народните представители предлагат да се отмени т.4 на чл.16 от Закона за уреждане на колективните трудови спорове ( ЗУКТД ), с която не се допуска стачка в производството и разпределението и снабдяването с електроенергия, в съобщенията и здравеопазването, като същевременно се предлага да се допълни чл.14,ал.1, т.1 като в началото се въведе текста “спешна е неотложна медицинска помощ, снабдяването с газ, електро и топлинна енергия”
По време на заседанието бяха представени становищата на Министерството на труда и социалната политика, Министерството на здравеопазването, Министерството на финансите, Министерството на икономиката и енергетиката, Българска стопанска камара, Конфедерацията на независимите синдикати в България, Конфедерацията та труда “Подкрепа”. Всички заинтересовани страни припомниха, че текстът на сега действащата норма на чл.16, т.4 от ЗУКТС е бил предмет на обсъждане в Конституционния съд, който е прогласил нейната конституционносъобразност. В повечето от становищата е цитирано Решение №14 от 24.09.1996г. на КС на Република България по конституционно дело №15/96, обнародвано в Държавен вестник, бр.84/96г. В мотивите към това решение Конституционния съд посочва, че тълкуването на действителната воля на конституционния законодател, вложена в член 50 от Конституцията, по отношение правото на стачка, не може да бъде изолирано от разпоредбата на чл.57, ал.2 от същата и други конституционни текстове, гарантиращи живота, сигурността и здравето на хората.
Представители на работодателски организации заявиха, че според консултанти на Международната организация на труда забраната за стачки може да отпадне единствено в съобщенията , като допуска тя да се запази за телефонните услуги. Тяхното предложение е заедно с обсъждането за премахването на стачка в посочените три сектора да се обсъжда и задължителната процедура за посредничество преди стачката. Те биха искали да се обсъждат и промени в чл.20 на закона с цел премахване на забраната за локаут.
Становището на синдикалните организации е в посока на цялостна преоценка на Закона за уреждане на колективните трудови спорове, акцентиране върху мирните средства за уреждане на колективните трудови спорове, като предпочитани и разумни и прецизно разработване на уредбата на “непосредствените преговори” , “посредничеството” и “арбитража”, отмяна на забраната за провеждане на стачки в системата на здравеопазването, енергетиката и съобщенията, както и отмяна на ограничителния режим за провеждане на стачки в транспорта, уреден в специалния закон за железниците и др. Според представителите на синдикатите, приемането на законопроекта на народните представители Васил Паница и Иван Иванов ще задържи нормалното развитие на индустриалните отношения – колективно договаряне и уреждане на спорове във връзка с него и изпълнението на колективните трудови договори.
В проведеното обсъждане народните представители изразиха безпокойството от предлаганите промени във връзка със задължението на държавата да гарантира живота на гражданите и да закриля здравето им. Преустановяването на работниците и служителите и лекарите в държавните , общинските и частните здравни заведения чрез ефективна стачка би поставило в опасност живота и здравето на много хора, което е недопустимо. Колкото до производството, разпределението и снабдяването с електроенергия, както и съобщенията е очевидно, че са особено значими дейности и ако те бъдат блокирани чрез стачни действия също може да се получи непосредствена заплаха за живота и здравето на много български граждани.
Народните представители се обединиха около становището, че недопустимостта на преустановяване на работа на работниците и служителите в секторите на здравеопазването, електроснабдяването и електроразпространението, както и в сектора на съобщенията, не би трябвало да изключва правата им на протестни действия за защита на колективните им икономически и социални права чрез символични стачки, протестни събрания, митинги и др., които не водят до спиране на работата им.
След приключване на обсъждането и проведено гласуване с резултати “За” – 4 гласа, “Против” – 1, “Въздържали се” – 7, Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
Предлага на Народното събрание да не подкрепи на първо четене законопроект за изменение и допълнение на Закона за уреждане на колективните трудови спорове № 654-01-31, внесен от Васил Димитров Паница и Иван Николаев Иванов.