Комисия по труда и социалната политика
18/10/2006
Доклад за първо четене на законопроект за ратифициране на Спогодбата между Република България и Конфедерация Швейцария за социално осигуряване № 602-02-47, внесен от Министерски съвет на 09.10.2006г.
Комисията по труда и социалната политика на заседание, проведено на 18 октомври 2006 г., разгледа и обсъди законопроект за ратифициране на Спогодбата между Република България и Конфедерация Швейцария за социално осигуряване № 602-02-47, внесен от Министерски съвет на 09.10.2006г.
На заседанието присъстваха г- н Йордан Христосков, управител на НОИ, г-жа Весела Караиванова – подуправител на НОИ, г-жа Мария Късърова – експерт международни отношения в НОИ, г- н Раймонд Сапарев и г-жа Весела Кирова – експерти от Министерството на труда и социалната политика.
Законопроектът бе представен от г-н Йордан Христосков и г-н Раймонд Сапарев. Спогодбата, която е подписана на 15 март 2006г. в Берн, гарантира правата на гражданите на всяка от държавите, пребиваващи в другата страна, като им осигурява равностоен достъп до системите за социална сигурност. Във връзка с приложимото право по отношение на осигуряването е възприет като общ принцип прилагането на правните разпоредби на договарящата се страна, на чиято територия лицето упражнява трудовата си дейност. Предвидени са изключения в специфични хипотези.
От българска страна в спогодбата са включени разпоредби на Кодекса за социално осигуряване, отнасящи се до паричните обезщетения, помощите и пенсиите, които държавното обществено осигуряване предоставя при временна неработоспособност, инвалидност, майчинство, старост и смърт, с изключение на еднократната помощ при смърт, както и изключения по Закона за семейните помощи за деца.
Предвижда се взаимно зачитане и сумиране на осигурителните периоди за преценяване правото на парични обезщетения. Паричните плащания при болест и майчинство се определят и изплащат от държавата, на чието законодателство е било подчинено лицето при настъпване на съответния риск.
За определяне размера на пенсиите от българска страна е възприет принципът на прякото изчисляване, което най-точно отговаря на националното ни законодателство. Осигурителните периоди, придобити в двете договарящи се страни, се сумират по преценката за правото на пенсия само когато осигурителните периоди, придобити съгласно българското законодателство са недостатъчни за придобиване право на пенсия. В случай, че правото е налице, размерът на пенсията се определя само за осигурителните периоди, придобити съгласно българското законодателство, въз основа на дохода, върху който са внесени осигурителните вноски за тези периоди.
В персоналния обхват на подписаната спогодба е предвидено включването на гражданите на двете държави, членовете на техните семейства и наследниците, бежанците и лицата без гражданство, членовете на техните семейства и наследниците при местожителство на територията на една от договарящите се страни, и по отношение на някои от разпоредбите – други лица.
След проведеното обсъждане и гласуване, и резултати “За”- 13 гласа, “Против”- няма, “Въздържали се”- няма , Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
Предлага на Народното събрание да подкрепи на първо четене законопроект за ратифициране на Спогодбата между Република България Конфедерация Швейцария за социално осигуряване, № 602-02-47, внесен от Министерски съвет на 09.10.2006г.
Председател на Комисията по труда и социалната политика д- р Хасан Адемов