Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по труда и социалната политика
Комисия по труда и социалната политика
21/03/2007

    Проект за решение за отпускане на пенсия за особени заслуги към държавата и нацията, № 702-03-12, внесен от Министерски съвет на 13.3.2007г.
    XL НАРОДНО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    Комисия по труда и социалната политика

    ДО
    Г-Н ГЕОРГИ ПИРИНСКИ
    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ


    Д О К Л А Д

    Относно: Проект за решение за отпускане на пенсия за особени заслуги към държавата и нацията, № 702-03-12, внесен от Министерски съвет на 13.3.2007г.

    Комисията по труда и социална политика, на редовно заседание, проведено на 21.03.2007г. обсъди проект за решение за отпускане на пенсия за особени заслуги към държавата и нацията, № 702-03-12, внесен от Министерски съвет на 11.3.2007г.
    На заседанието присъстваха г-н Стефан Данаилов, Министър на културата, г-н Йордан Христосков, Управител на Националния осигурителен институт, г-н Емил Мирославов – Директор на Дирекция в Министерството на труда и социалната политика. Те от името на своите институции подкрепиха вносителите на проекта за решение.
    С този проект за решение Министерския съвет предлага на Народното събрание да отпусне пенсия за особени заслуги към държавата и нацията на г-жа Стоянка Константинова Мутафова, от град София, считано от 1 април 2007г.
    Проектът за решение беше представен от Министър Стефан Данаилов. В мотивите към проекта за решение е представена професионалната и творческа биография на голямата българска актриса Стоянка Мутафова.
    Голямата комедийна българска актриса Стоянка Мутафова е родена в София през 1922г. Завършила е класическа филология и драматичната школа към Народния театър. Изиграла е десетки, запомнени от поколения българи роли по сцените на българския театър и кино. Удостоена е със званието “Народен артист”, носител е на орден “Кирил и Методий” – първа степен, “Народен орден на труда” – златен. Наградена е с орден “Стара планина” – първа степен. Носителка е на “АСКЕЕР” за цялостно творчество.
    По време на дискусията Министър Данаилов подчерта, че предложението за отпускане на такъв вид пенсия, въпреки пестеливостта на законовия текст от Кодекса за социално осигуряване все пак е подчинено на някакви критерии. Първият критерий, който е най-важният, е, че предложенията идват от творческите съюзи, от граждански сдружения и от подписки на граждани. Тези предложения, които идват от творческите съюзи или от граждански сдружения, по-късно в процедурен порядък се съгласуват в Министерството на културата. В следващия етап по тези предложения се произнасят и експертите на Министерството на финансите. Накрая предложенията за персонални пенсии преминават и съгласувателната процедура на Министерски съвет и ако и в тази последна фаза те не биват оспорвани се изпращат в Народното събрание. Министърът на културата беше категоричен, че докато чл.91 от Кодекса за социално осигуряване му дава възможността за получаване на този особен вид пенсии, той няма основателни причини да спира хода на такъв тип предложения.
    Народните представители изказаха уважението си към всички дейци на изкуството и културата в България. Те обаче изразиха и становища, че има стотици заслужили българи и в областта на образованието, науката, спорта и другите обществени сфери. Тревожна е обаче липсата на ясни критерии при отпускането на персонални пенсии за особени заслуги към нацията и държавата. Така може би ще се стигне до накърняване на чувството за справедливост в много хора за това, че са несправедливо подценени или ощетени с признателност и социални и финансови бонуси.. Обсъжданото предложение за решение на Министерски съвет за отпускане на персонална пенсия за заслуги води до извода, че трябва да бъдат направени промени в тази правна уредба. Би трябвало да се въведат наистина универсални законови критерии при отпускането на този вид пенсии. Досегашната практика на отпускане на персонални пенсии за особени заслуги е довела до там, че тяхни получатели са български граждани с различен финансов статус, с различни социални възможности и с много различни житейски реализации. Отсъствието на критерии и условия за достъп до тези социални плащания би могло да деформира тези хуманни правителствени актове. В конкретния случай, предложението наистина е направено от Министерският съвет, но е внесено от Министърът на културата. Съгласно наредбата за пенсиите предложение за отпускане на пенсии за особени заслуги се прави от министърът, който упражнява политиката или който ръководи и разработва политиката в областта, в която са особените заслуги на лицето. Логично би било в съответното министерство да бъдат изработени критериите, чрез които се извършва подбора на лицата, които ще получават пенсии за особени заслуги. Народните представители биха искали по тези специфични социални решения да се произнася категорично Министерството на финансите, изхождайки от законовия факт, че това са пенсии, несвързани с трудова дейност и финансовото им обезпечаване се поема от републиканския бюджет. Отпускането на пенсии за особени към държавата и нацията на всички, които са номинирани от съответните министерства би могло да доведе до девалвиране на определението за пенсия, която е с характер на осигурително плащане, а не на награда за признателност и уважение. В този смисъл народните представители отново препоръчаха на Министерски съвет да се опита да изработи ясна и справедлива рамка от критерии, по които да се получават тези пенсии.
    След приключване на обсъждането и проведено гласуване с резултати “За” – 16 гласа, “Против” – няма, “Въздържали се” – 2, Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
    Предлага на Народното събрание да подкрепи проект за решение за отпускане на пенсия за особени заслуги към държавата и нацията, № 702-03-12 внесен от Министерски съвет на 13.3.2007г.
    Д-р Хасан Адемов
    Председател на Комисията по труда и социалната политика


    Форма за търсене
    Ключова дума