Комисия по труда и социалната политика
14/03/2007
ДОКЛАД за първо четене на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, № 702-01-12, внесен от Министерски съвет на 06.03.2007г.
XL НАРОДНО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
Комисия по труда и социалната политика
ДО
Г- Н ГЕОРГИ ПИРИНСКИ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
ДОКЛАД
за първо четене на Законопроект за изменение и допълнение
на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, № 702-01-12, внесен от Министерски съвет на 06.03.2007г.
Комисията по труда и социалната политика, на заседание, проведено на 14.03.2007г., разгледа и обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, Х!! 702-01-12, внесен от Министерски съвет на 06.03.2007г.
В заседанието участваха г-жа Иванка Христова, зам.министър на труда и социалната политика, г-н Емил Мирославов, директор на Дирекция в Министерството на труда и социалната политика, г-~a Георги ца Стоянова и.д.Директор на Дирекция "Правна" в Министерството на отбраната, полк. Атанас Милин от Генералния Щаб на Българската армия и др.
Законопроектът беше представен от г-жа Георгица Стоянова. Тя се позова основно на мотивите към законопроекта, в които са посочени най-сериозните аргументи, които са водили вносителите при изготвянето на изменителния проект. Отменя се задължението на областните управители и кметовете на общини да водят военния отчет на наборниците, както и да осъществяват и съдействат за подготовката на набора и извикването му във въоръжените сили. Отада и задължението на началника на Генералния щаб за ръководство на военния отчет на наборниците. Същевременно тези длъжностни лица запазват правомощията си по отношение на ръководството и осъществяването на военния отчет на резервисти и техника, необходими за нуждите на въоръжените сили.
Във връзка с отпадането на задължението за отбиване на наборна военна служба се предлага да отпадне и зачитането на такава на първите девет месеца от обучението след навършване на пълнолетие на обучаващите се във висшите военни училища. Отменя се и уредбата, съгласно която обучаващите се дослужват срока на наборната военна служба в поделенията на въоръжените сили, в случай че са освободени от училището преди да са прослужили пълния срок на службата.
По време на дискусията народните представители поставиха въпроси, свързани с целесъобразността на предложените промени в Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България. Те намериха, че във връзка с професионализирането на армията направените предложения са добре обмислени и навременни. Във връзка с компетентностите на Комисията по труда и социалната политика народните представители обсъдиха по-подробно разпоредбите в Преходните и заключителните разпоредби, с които се предвиждат изменения на норми на други закони, свързани с изпълнение на наборната военна служба, по-важни от които са Наказателният кодекс, Кодексът за социалното осигуряване, където следва да се заличи текстът за получаване на наследствена пенсия за времето, когато лицата са на наборна военна служба. В Кодекса на труда се предлагат за отмяна текстовете, свързани с прекратяване на трудовото правоотношение поради постъпване или завръщане от изпълнение на наборна военна служба. В Закона за здравното осигуряване се предлагат за отмяна нормите, касаещи здравноосигурителните вноски на военнослужещите на наборна военна служба. Същевременно е предложено в чл. 127, ал. 1, т. 1 от закона да се повиши с една година пределната възраст за кадрова служба на войниците от 48 на 49 години, за да могат тези лица да придобият право на пенсия при условията на чл. 69, ал. 1, от Кодекса за социалното осигуряване.
Народните представители поставиха въпроси към вносителите, свързани с необходимите финансови ресурси, за да може законът да заработи ефективно. Въпросите за лечението и възстановяването на военните, както и за здравното им осигуряване също бяха сред съдържателно обсъжданите.
След приключване на обсъждането и проведеното гласуване с резултати “за” – 16 гласа, без “против” и “въздържали се” Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
Предлага на Народното събрание да подкрепи на първо четене Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България № 702-01-12, внесен от Министерския съвет на 6 март 2007 г.
Д- р Хасан Адемов,
Председател на Комисията по труда и социалната политика