Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по труда и социалната политика
Комисия по труда и социалната политика
05/03/2008

    Доклад за първо четене на Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, № 802-01-9, внесен от Министерски съвет на 12.02.2008г.

    XL НАРОДНО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    Комисия по труда и социалната политика

    ДО
    Г-Н ГЕОРГИ ПИРИНСКИ
    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ

    Д О К Л А Д
    за първо четене на законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, № 802-01-9, внесен от Министерски съвет на 12.02.2008г.

    Комисията по труда и социалната политика на заседание, проведено на 05.03.2008., разгледа и обсъди законопроект за изменение и допълнение на Кодекс за социално осигуряване, № 802-01-9, внесен от Министерски съвет на 12.02.2008г.
    В заседанието участваха г-н Лазар Лазаров, зам.- министър на труда и социалната политика, г-н Йордан Христосков – управител на Националния осигурителен институт, г-жа Весела Караиванова – подуправител на Националния осигурителен институт и г-н Емил Мирославов, директор на Дирекция в Министерство на труда и социалната политика.
    Законопроектът и мотивите към него бяха представени от зам.- министър Лазар Лазаров.
    Вносителите на законопроекта припомниха, че Законът за Държавна агенция “Национална сигурност” е в сила от 1 януари 2008г. Държавната агенция “Национална сигурност” е специализиран орган към Министерския съвет. Основна нейна функция е изпълнение на политиката по защита на националната сигурност. Тази нова агенция се явява правоприемник на функциите и правомощията на Национална служба “Сигурност” и на Дирекция “Защита на средствата за връзка” на Министерството на вътрешните работи, на Военното контраразузнаване от служба “Сигурност” – военна полиция и военно контраразузнаване” към Министъра на отбраната и на Агенцията за финансово разузнаване. С Параграф 2 от Преходните и заключителните разпоредби на Закона е уредено, че Държавната агенция “Национална сигурност” е правоприемник на активите, пасивите, архива, личния състав, съответно персонала, правата и задълженията на изброените структури. В съответствие с това предлаганите промени в Кодекса за социално осигуряване са продиктувани от необходимостта служителите от новата агенция да бъдат осигурени за всички социални рискове. По същество промяната се отнася до т.4 от алинея 1 на чл.4 от КСО. Ако тя бъде възприета ще има изравняване на осигурителния статус на служителите от Държавната агенция “Национална сигурност” с този на кадровите военнослужещи по Закона за отбраната и въоражените сили на Република България и държавните служители по Закона за Министерството на вътрешните работи и Закона за изпълнение на наказанията.
    Народните представители от Комисията по труда и социалната политика приеха за основателни мотивите на вносителите. В проведената дискусия те заявиха, че законопроекта се явява логично следствие от приемането на Закона за Държавна агенция “Национална сигурност”, още повече, че подобни промени в тази връзка предстоят в още седемнадесет други действащи закона. Във връзка със законовото уреждане на осигурителния статус на служителите от Агенция “Национална сигурност” беше обсъдена още една възможност за тях – тази свързана с осигуряването за допълнителна пенсия в универсален пенсионен стълб. Ако бъде преценено, че характерът на работата на служителите не допуска такъв тип допълнително осигуряване, то това ще наложи промяна и в други текстове на Кодекса за социално осигуряване.
    След приключване на обсъждането и проведено гласуване с резултати “За” – 13 гласа, “Против” – няма, “Въздържали се” – 3 гласа, Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
    Предлага на Народното събрание да подкрепи на първо четене законопроект за изменение и допълнение на Кодексa за социално осигуряване, № 802-01-9, внесен от Министерски съвет на 12.02.2008г.
    Д-р Хасан Адемов, Председател на Комисията по труда и социалната политика


    Форма за търсене
    Ключова дума