Комисия по труда и социалната политика
05/03/2008
Доклад за първо четене на Законопроект за ратифициране на Конвенция № 122 на Международната организация на труда за политиката по заетостта, 1964г, № 802-02-6, внесен от Министерски съвет на 27.2.2008г.
XL НАРОДНО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
Комисия по труда и социалната политика
ДО
Г-Н ГЕОРГИ ПИРИНСКИ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
Д О К Л А Д
за първо четене на Законопроект за ратифициране на Конвенция № 122 на Международната организация на труда за политиката по заетостта, 1964г, № 802-02-6, внесен от Министерски съвет на 27.2.2008г.
Комисията по труда и социалната политика, на заседание, проведено на 05.03.2008., разгледа и обсъди Законопроект за ратифициране на Конвенция № 122 на Международната организация на труда за политиката по заетостта, 1964г, № 802-02-6, внесен от Министерски съвет на 27.2.2008г.
В заседанието участваха г-н Лазар Лазаров, зам.министър на труда и социалната политика, г-жа Ася Чолашка, директор на Дирекция в МТСП и г-н Емил Мирославов, директор на Дирекция в МТСП.
Законопроектът и мотивите към него бяха представени от зам.министър Лазар Лазаров.В мотивите към законопроекта е посочено, че Конвенция №122 на Международната организация на труда за политиката по заетостта е приета на 9 юни 1964година в Женева, Швейцария, в работата на 48-та сесия на Международната конференция на труда.
Република България е ратифицирала осемте конвенции, обявени от Международната организация на труда за фундаментални. Страната ни е ратифицирала и две от четирите, обявени за приоритетни от МОТ конвенции. Конвенция №122 е от оставащите две за ратифициране приоритетни за МОТ конвенции. Вносителите на законопроекта отбелязаха, че Конвенция № 122, която е предмет на обсъждането, е изградена върху принципи и цели, идентични с тези на Европейската стратегия за заетост. Независимо, че Конвенция 122 ще бъде ратифицирана сега, след приемането на страната ни за пълноправен член на Европейския съюз, България винаги е приемала тези европейски принципи за водещи при провеждането на българската политика по заетостта, при изработването на Закона за насърчаване на заетостта и при изготвянето на Стратегията и Плановете за заетост.
В състоялата се дискусия стана ясно, че Конвенция 122 на Международната организация на труда задължава всяка страна да прави политика, осигуряваща възможност за всеки работещ да избира свободно работа и тя да бъде максимално изгодна. Всеки работник трябва да има възможност да се квалифицира, да е обучен и да използва по най-ефективен начин уменията и квалификациите, които е придобил. От тези възможности той трябва да се възползва безусловно, независимо от своята раса, цвят, пол, религия, политически възгледи или социален произход. В Конвенция №122 изрично се упоменава, че прилагането на такъв тип политика трябва да бъде съобразена с националните особености, условия и практики и съобразно възможностите на националните ресурси.
Народните представители от Комисията по труда и социалната политика приеха за основателни мотивите на вносителите за ратификацията на Конвенция № 122 на Международната организация на труда за политиката по заетостта от 1964г. Те зададоха въпроси, свързани със сравнително късното предложение за ратификация и констатираха, че целите и политиката в Конвенцията отдавна са били приложени в националното ни трудово и антидискриминационно законодателство. В годините на предприсъединителния процес и сега при пълноправното ни членство в Европейския съюз политиката по заетостта в България е била част от европейската политика по заетостта и принципите за провеждане на тази политика са съответствали на европейските принципи.
След приключване на обсъждането и проведено гласуване с резултати “За” – 13 гласа, “Против” – без гласове, “Въздържали се” – без гласове, Комисията по труда и социалната политика прие следното становище:
Предлага на Народното събрание да подкрепи на първо четене законопроект за ратифициране Конвенция № 122 на Международната организация на труда за политиката по заетостта, 1964г, № 802-02-6, внесен от Министерски съвет на 27.2.2008г.
Д- р Хасан Адемов,
Председател на Комисията по труда и социалната политика