Комисия по образованието и науката
26/11/2008
ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по образованието и науката
Д О К Л А Д
Относно: Национална здравна стратегия 2008 – 2013 г. и План за действие към нея, № 802-03-19, внесена от Министерски съвет на 07.10.2008 г.
На заседание, проведено на 26 ноември 2008 г., Комисията по образованието и науката разгледа Национална здравна стратегия 2008 – 2013 г. и План за действие към нея, № 802-03-19, внесена от Министерски съвет на 07.10.2008 г.
Националната здравна стратегия 2008 – 2013 г. и Планът за действие към нея бяха представени от д-р Валери Цеков, зам.-министър на здравеопазването. Националната здравна стратегия и Планът за действие са изготвени на основание чл.3, ал.2 от Закона за здравето. В документа е посочен основният проблем на здравеопазването в световен мащаб, а именно конфликтът между ограничените ресурси и постоянно увеличаващите се разходи (в резултат на демографски промени, нарастващи потребности и непрекъснато въвеждане на нови, все по-скъпи методи на лечение).
Променените икономически условия, както и присъединяването на Република България към Европейския съюз, налагат анализ на ситуацията в здравната система и актуализация на насоките на бъдещето развитие. Действащата Национална здравна стратегия „По-добро здраве за по-добро бъдеще на България” 2001-2010 година и Планът за действие 2001-2006 година съдържат редица принципи, проблеми и задачи, голяма част от които вече са изпълнени, а други са в процес на изпълнение. В същото време се очертаха нови проблеми и предизвикателства. Целта на стратегията, от една страна, е да отговори на изискванията на новите реалности и приоритети, и от друга, да създаде преструктурирана, реформирана, финансово устойчива и ефективна здравна система, която осигурява качествени здравни грижи, профилактика, лечение и рехабилитация.
Документът е структуриран в четири глави:
В Глава първа „Здравно състояние на населението в Република България” са отчетени демографските процеси, които се развиват в страната през последните години.
Предоставянето на качествена медицинска помощ на гражданите е залегнало като основна цел в Глава втора „Функциониране на здравната система”. Анализът на здравното състояние на населението в страната и функционирането на здравната система дава основание за очертаването на следните приоритети:
1. Внедряване на подхода „Здраве във всички политики”.
2. Подобряване здравното състояние на населението чрез провеждане на активни ефективни и ефикасни промотивни, профилактични лечебни и рехабилитационни дейности, с акцент към социално-значимите заболявания.
3. Създаване и развитие на човешките ресурси и повишаване техният социален и икономически статут.
4. Осигуряване на финансова устойчивост на системата на здравеопазването.
5. Подобряване достъпа, качеството и ефективостта на спешната и извънболнична медицинска помощ.
6. Преструктуриране, оптимизиране и ефективно управление на болничната помощ.
7. Създаване на интегрирана система за електронен обмен на данни в здравеопазването.
На основата на тези приоритети са разработени девет стратегически цели на Националната здравна стратегия, разписани в Глава трета на документа.
Една от стратегическите цели е „Осигуряване условия за промоция на здравето и профилактика на болестите”. Предвидени са мерки за подобряване на дейността на здравните кабинети в детските градини и училищата. Ще бъдат изготвени стандарти за дейността на здравните кабинети в детските градини и училища, домовете за деца, центровете за временно настаняване, ще се регламентират изискванията за взаимодействие между здравните кабинети и лечебните заведения, ще се създадат условия за национален мониторинг на физическото и здравословното състояние на децата, както и за финансово обезпечаване на създаването и поддържането на здравните кабинети.
Чрез стратегическа цел „Предоставяне на гарантирани здравни услуги с повишено качество и осигурен достъп до тях” ще се осигури развитие на изследователския капацитет и медицинската наука, както и прилагането на научните разработки в практиката на медицинските специалисти.
Глава ІV „Показатели за оценка изпълнението на Националната здравна стратегия” предвижда измерване и оценка на постигнатия напредък по набелязаните цели. В процеса на изпълнение на стратегията ще се създаде система за мониторинг на прогреса и оценка на резултатите от интервенциите по всяка една от стратегическите цели.
В Плана за действие към Националната здравна стратегия по Стратегическите цели са разписани дейностите, сроковете за изпълнение, отговорните институции и източниците на финансиране.
В изказванията си народните представители подчертаха, че в периода 2008 – 2013 г. развитието на Европейската общност ще се основава както на принципите на солидарност и равни възможности за здраве и благополучие, така и на иновациите с цел постигане на устойчиво развитие. На основата на тези принципи в Националната здравна стратегия са изведени националните приоритети и стратегическите цели в областта на здравеопазването, насочени към справедливия достъп до здравни услуги на всички граждани.
След проведената дискусия Комисията по образованието и науката с 11 гласа „за” и 1 глас „въздържал се” подкрепя Националната здравна стратегия 2008 – 2013 г. и План за действие към нея, № 802-03-19, внесена от Министерски съвет на 07.10.2008 г., и предлага да бъде приета от Народното събрание.
27 ноември 2008 г. ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА:
(Лютви Местан)