Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по образованието и науката
Комисия по образованието и науката
15/10/2008


    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по образованието и науката


    Д О К Л А Д


    Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения, №854-01-80, внесен от Лъчезар Иванов на 08.7.2008 г.

    На заседание, проведено на 15 октомври 2008 г., Комисията по образованието и науката разгледа Законопроект за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения, №854-01-80, внесен от Лъчезар Иванов на 08.7.2008 г. В заседанието участваха г-н Даниел Вълчев, вицепремиер и министър на образованието и науката, г-н Валери Цеков, зам.-министър на здравеопазването и проф. Григор Горчев, ректор на Медицинския университет, Плевен, и председател на Съвета на ректорите на висшите медицински училища.
    Мотивите към законопроекта бяха представени от вносителя, народния представител Лъчезар Иванов. Той подчерта, че Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения е опит да се преодолеят трудностите на университетските болници, свързани със статута им на търговски дружества. Предвижда се университетските болници да бъдат преобразувани в държавни структури по чл. 5, ал.1 от Закона за лечебните заведения. Статутът на лечебните заведения като държавни университетски болници ще се определя от Министерския съвет по предложение на министъра на здравеопазването и министъра на образованието и науката. Дава се възможност на частните болници (без те да имат статут на университетски болници) да провеждат клинично обучение на студенти, докторанти и специализанти, в случаите когато са получили положителна акредитационна оценка за тази дейност.
    Управлението на университетските болници ще се осъществява от директор - хабилитирано лице, което се назначава от министъра на здравеопазването след съгласуване с министъра на образованието и науката въз основа на предложението на академичния съвет на съответното висше училище. Предлага се преподавателите, които извършват клинично и следдипломно обучение в университетските болници, да се назначават на основен трудов договор от ректора на съответното висше медицинско училище. За осъществяването на лечебна дейност те могат да сключват допълнителен трудов договор с директора на болницата по реда на чл. 111 от Кодекса на труда.
    С промяната на статута на университетските болници се променя и начинът на тяхното финансиране. Те ще получават субсидия от държавния бюджет за издръжка на клиничното обучение по реда на чл. 91 от Закона за висшето образование, а за специфичните си функции бюджетна издръжка по силата на чл.35, ал.2 от Закона за лечебните заведения.
    В законопроекта е предвиден механизъм за преобразуване на университетските болници – търговски дружества в юридически лица на бюджетна издръжка по чл.5 ал.1 от Закона за лечебните заведения. Предложено е в срок до 1 януари 2009 г. с акт на Министерския съвет да се създадат държавни университетски болници и да се определят частните болници, които ще провеждат клинично обучение за срока на акредитационата им оценка. Дейността, имуществото, правата и задълженията на лечебните заведения - търговски дружества ще се разпределят към съответните държавни университетски болници.

    Вицепремиерът и министър на образованието и науката Даниел Вълчев представи становището на Министерството на образованието и науката и подчерта, че промяната на статута на университетските болници няма да доведе до тяхното по-добро функциониране. Той изрази несъгласие с предвидения механизъм за финансиране на университетските болници, тъй като се нарушава основният принцип за финансирането на издръжката на обучението във висшето училище. Министър Вълчев не възрази относно идеята лекарите - преподаватели да бъдат назначавани на основен трудов договор от ректорите на висшите училища.
    Становището на Министерството на здравеопазването беше представено от зам.-министъра на здравеопазването Валери Цеков. Той подчерта, че министерството не подкрепя законопроекта поради липсата на яснота за мястото и ролята на университетските болници в националната здравна система. Проектът не посочва към кой държавен орган университетските болници ще бъдат второстепенни разпоредители, към бюджета на кое ведомство ще бъдат определени средствата за издръжка на тези лечебни заведения. В този вид законопроектът не решава и въпроса за взаимоотношенията между директора на университетската болница и ректора на висшето медицинско училище.
    Проф. Григор Горчев - председател на Съвета на ректорите на висшите медицински училища, изрази мнение, че е необходимо да се даде отговор на въпроса доколко законопроектът ще допринесе за постигане на по-високо качество на учебния процес. Предложението лекарите -преподаватели да се назначават на основен трудов договор от ректора на висшите медицински училища е целесъобразно, тъй като ще се създаде възможност за пряк контрол върху клиничното обучение с цел повишаване на неговото качество. Законопроектът е получил подкрепата на ректорите на медицинските университети.
    Народните представители се запознаха и със становищата на изпълнителните директори на университетските болници. Преобладава мнението, че предвиденият в законопроекта статут на „държавна университетска болница” е без ясни критерии за структура, финансиране и цели и няма да доведе до подобряване на качеството на лечебната и учебната дейност.
    В изказванията си членовете на комисията акцентираха върху онази част на законопроекта, която е свързана с управлението и контрола на образователния процес в университетските болници. Те изразиха безпокойство от състоянието на медицинското образование и от подценяването на ролята на медико-образователната и научната ефективност в полза на търговско-икономическата ефективност. Народните представители изразиха несъгласие с редица текстове на законопроекта, но постигнаха съгласие около идеята за възстановяване на правото на ректорите да сключват основни трудови договори с лекарите-преподаватели. Постигната бе консенсусна позиция за примата на академичното начало във взаимоотношенията между висшето медицинско училище и съответната университетска болница.
    След проведената дискусия с 5 гласа “за”, 0 гласа “против” и 6 гласа “въздържал се” Комисията по образованието и науката не подкрепя Законопроект за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения, №854-01-80, внесен от Лъчезар Иванов на 08.7.2008 г.



    11 ноември 2008 г. ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
    ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА:



    (Лютви Местан)






    Форма за търсене
    Ключова дума