Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по образованието и науката
Комисия по образованието и науката
14/12/2005



    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по образованието и науката


    ДОКЛАД

    Относно: Законопроект за ратифициране на Меморандума за постигнато споразумение между Европейската общност и Република България за участието на Република България в програма за електронно обучение “eLeаrning”, № 502 -02-25, внесен от Министерски съвет на 12. 12. 2005 г.


    На 14 декември 2005 г. Комисията по образованието и науката разгледа Законопроект за ратифициране на Меморандума за постигнато споразумение между Европейската общност и Република България за участието на Република България в програма за електронно обучение “eLeаrning”, № 502-02-25, внесен от Министерския съвет на 12. 12. 2005 г.
    Законопроектът бе представен от Екатерина Виткова, зам.-министър на образованието и науката.
    Меморандумът за постигнато споразумение между Европейската общност и Република България за участието на Република България в програма за електронно обучение “eLeаrning” е подписан на 7 ноември 2005 г. в Брюксел.
    Програмата “eLearning” за електронно обучение е приета на 5 декември 2003 г. с Решение № 2318/2003 на Европейския парламент и на Съвета, обхваща периода 2004-2006 г. и е в четири направления:
    - подобрявяне на инфраструктурите и оборудването в училищата, за да се създават връзки между образователните институции от различните страни чрез използване на информационни и комуникационни технологии;
    - обучение за придобиване на “цифрова грамотност” от всички, които завършват училище; стимулиране на преподавателите да използват цифрови технологии в образователния процес;
    - създаване на он-лайн платформи за обучение във висшите училища;
    - разработване на качествени програми и на интернет услуги.
    Участието в Програмата задължава България да прави ежегодна вноска в размер на 78 хил.евро в общия бюджет на Европейския съюз. България ще заплаща тази сума частично от държавния бюджет и частично от Националната програма по “ФАР” при условие, че се спазват процедурите на “ФАР” за ежегодното програмиране.
    В рамките на настоящия Меморандум Комисията ЕССИ (Европейската служба срещу измамите) се упълномощава да извършва проверки на територията на нашата страна в съответствие с Наредбата на Съвета (ЕВРАТОМ, ЕО) № 2185/96 от 11 ноември 1996 г. Без да се се засягат правата и изискванията по прилагането на българското наказателно право, Комисията може да налага административни мерки и глоби в съответствие с Наредба (ЕО, ЕВРАТОМ) №1605/2002 от 25 юни 2002 и Наредба № 2342/2002 от 23 декември 2002 г.
    Меморандумът за участието на Република България в Програма за електронно обучение “eLeаrning” може да бъде удължен автоматично, ако никоя от договарящите се страни не го анулира в течение на един месец след Решението за неговото удължаване.
    При проведената дискусия народните представители подчертаха, че ратифицирането на Меморандума ще създаде условия за навлизането на високите технологии в средните и висшите училища, както и за по-ефективното реализиране на продължаващото обучение. Включването на България към тази програма ще подкрепи усилията на онези образователни институции, които изпреварващо вече работят в тази насока. Програмата за електронно обучение ще спомогне да се реализират и стратегическите цели на Плана за действие eEuropе 2005 г. ”Информационно общество за всички”. Участието ни в Програмата за електронно обучение ще допринесе за изпълнението на ангажиментите по глава 17 “Наука и научни изследвания” и глава 18 “Образование и професионално обучение” от Договора за присъединяване на Република България към Европейския съюз.
    След направените разисквания Комисията по образованието и науката единодушно подкрепя законопроекта и предлага да бъде приет на първо гласуване.




    14 декември 2005 г. ПРЕДСЕДАТЕЛ КА КОМИСИЯТА ПО
    ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА:



    (Лютви Местан)
    Форма за търсене
    Ключова дума