Парламентарни комисии
Комисия по образованието и науката
Комисия по образованието и науката
07/12/2005
ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по образованието и науката
ДОКЛАД
Относно: Законопроект за ратифициране на Спогодбата за сътрудничество и взаимна помощ при осъществяване дейността на Българо- румънския интеруниверситетски Европа център /БРИЕ/ между правителството на Република България и правителството на Румъния, № 502 – 02 -22, внесен от Министерски съвет на 28. 11 . 2005г.
На 7 декември 2005 г. Комисията по образованието и науката разгледа Законопроект за ратифициране на Спогодбата за сътрудничество и взаимна помощ при осъществяване дейността на Българо- румънския интеруниверситетски Европа център /БРИЕ/ между правителството на Република България и правителството на Румъния, № 502 – 02 -22, внесен от Министерски съвет на 28. 11 . 2005г.
Законопроектът бе представен от Ваня Добрева, зам.-министър на образованието и науката. В заседанието взе участие Петър Вълов, държавен експерт в Дирекция “Европа 1” към Министерството на външните работи.
Българо-румънският интеруниверситетски Европа център (БРИЕ) е създаден от Русенския университет “Ангел Кънчев“ и Академията за икономически науки в Букурещ чрез филиала й в Гюргево през 2002 г. като проект на Пакта за стабилност в Югоизточна Европа в подкрепа на европейската интеграция и регионалното сътрудничество. БРИЕ се подпомага от Министерството на образованието и науката на Република България и Министерството на образованието и изследванията на Румъния, от Германското федерално министерство на образованието и изследванията и от Министерството за образование и култура на провинция Саксония – Анхалт. Проектът се координира от Конференцията на германските ректори с участие на академични институции - Център за европейска интеграция към университета в Бон, Университетите в Бремен и в Майнц, Технически университет в Кемниц, Европейски университет “Виадрина” във Франкфурт на Одер и Университ “Ото фон Гюрике“ в Магдебург. Партньори на проекта са и асоциирани фондации за германска наука.
БРИЕ провежда обучение по “Европеистика” и “Бизнес информатика” на английски и немски език по магистърски програми, съответно в Русе и Гюргево. Обучават се студенти от България, Румъния, Сърбия и Черна гора, Македония, Албания и Молдова в рамките на четири семестъра (третият семестър е в Германия).
Спогодбата за сътрудничество и взаимна помощ между правителствата на България и Румъния за осъществяването на дейността на БРИЕ цели неговото утвърждаване и развитие като модерен образователен и изследователски център за трансгранично сътрудничество в Югоизточна Европа. БРИЕ има собствен статут, приет от академичните съвети на двата университета, и спазва разпоредбите на Спогодбата. Основни принципи на центъра са подкрепа на европейската интеграция и на регионалното трансгранично сътрудничество в Европа; сближаване между народите на Югоизточна Европа; сътрудничество с европейските университети в съответствие с Болонската декларация за създаване на европейско образователно и научноизследователско пространство.
Основните цели на БРИЕ са съвместно обучение на студенти, издаване на дипломи в съответствие с действащите законодателства на двете страни, както и съвместно реализиране на научноизследователски проекти.
Обучението се провежда по акредитирани специалности и програми с участието на преподаватели от двата университета и от други европейски висши училища. Приетите български и румънски студенти са равнопоставени при обучението по специалностите на БРИЕ. Броят на приетите студенти се определя годишно от двете висши училища със санкция на ресорните министерства. Финансирането на учебния процес, вкл. и таксите за обучение, става според законодателството на РБ и на Румъния.
В изказванията си народните представители изразиха задоволство, че българското правителство подкрепя инициативата на Русенския университет “Ангел Кънчев” за създаването на този център като модел за трансгранично сътрудничество. Спогодбата за БРИЕ не противоречи на националното ни законодателство, стимулира разширяването на общообразователното сътрудничество между България и Румъния и насърчава трансграничния обмен на студенти и преподаватели.
Комисията по образованието и науката единодушно подкрепя законопроекта и предлага да бъде приет на първо гласуване.
8 декември 2005 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА:
(Лютви Местан)