Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по образованието и науката
Комисия по образованието и науката
08/02/2006


    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по образованието и науката


    ДОКЛАД


    Относно:Законопроект за изменение и допълнение на Закона за народната просвета, № 602-01-6, внесен от Министерски съвет на 01.2.2006 г.

    На свое заседание от 8 февруари т.г. Комисията по образованието и науката разгледа Законопроект за изменение и допълнение на Закона за народната просвета, № 602-01-6, внесен от Министерски съвет на 01.2.2006 г. В заседанието участваха г-н Даниел Вълчев – министър на образованието и науката, г-жа Ваня Добрева – зам.-министър на образованието и науката, и г-жа Янка Такева – председател на Синдиката на българските учители.

    Законопроектът бе представен от Даниел Вълчев – министър на образованието и науката. Той подчерта, че правото на образование следва да се осъществява на основата на принципите за прозрачност на управлението и предвидимост на развитието на системата на народната просвета. Условията и редът за завършване на клас, етап или степен на образование ще се определят най-късно до началото на съответната учебна година. С приемането от Народното събрание на Национална програма за развитие на училищното образование се цели да се създадат условия за приемственост на управленските решения в тази сфера. Предлага се държавните зрелостни изпити да се провеждат след приемането на Националната програма и в зависимост от утвърждаването на примерните изпитни материали от министъра на образованието и науката. До тогава Министерството на образованието и науката ще организира пробни зрелостни изпити. Предвидено е основание за издаване на наредба, която да уреди система за поощряване на учители и директори, постигнали високи резултати при обучението и възпитанието на учениците.

    В дискусията народните представители подкрепиха принципите за прозрачност и предвидимост. Те акцентираха върху необходимостта от външно обективно оценяване и значението на държавните зрелостни изпити като важен репер на реформите в българското образование. В контекста на предвидимостта бяха направени препоръки държавните зрелостни изпити да не се отлагат за неопределено време. Интересът на учениците и на техните родители изисква да се конкретизира випускът, за който ще са налице условията за провеждането им. Народните представители изразиха съгласие Националната програма да бъде приета от Народното събрание като константно задължение на българския парламент, за да се преодолее както политиката на палеативни решения в образованието, така и обвързаността на законови разпоредби от последващи действия на изпълнителната власт. Подчертано бе, че Националната програма трябва да обхваща не само училищното образование, но и цялата система на народната просвета, в т.ч. детските градини, които изпълняват не само социални, но и важни възпитателни и образователни функции. В програмата следва да се посочат срокове за поетапното реализиране на заложените цели.

    След проведените разисквания Комисията по образованието и науката с 13 гласа “за”, 0 гласа “против” и 1 глас “въздържал се” подкрепя Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за народната просвета и предлага да бъде приет на първо гласуване.



    10 февруари 2006 г. ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА:



    (Лютви Местан)









    Форма за търсене
    Ключова дума