Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по образованието и науката
Комисия по образованието и науката
19/07/2006


    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по образованието и науката


    Д О К Л А Д

    Относно: Проект за решение за приемане на Годишен доклад за младежта за
    2005 г., № 602-03-15, внесен от Министерски съвет на 27.06.2006 г.


    На свое заседание от 19 юли 2006 г. Комисията по образованието и науката разгледа Проект за решение за приемане на Годишен доклад за младежта за 2005 г., № 602-03-15, внесен от Министерски съвет на 27.06.2006 г.
    Проектът за решение за приемане на Годишен доклад за младежта за 2005 г. бе представен от Иван Модев, директор на Главна дирекция “Политика за младежта” към Държавната агенция за младежта и спорта. Той подчерта, че докладът е изготвен от междуведомствен експертен съвет на основание на Решение на Народното събрание от 3 април 2002 г. и на чл. 86, ал.1 от Конституцията на Република България. Докладът се основава на Бялата книга на Европейската комисия “Нов тласък за европейската младеж” (Брюксел 2001 г.) и Европейската харта за участие на младите хора в живота на общините и регионите, а така също и на решения на Съвета на Европа по проблемите на младежта. Анализирани са данни от публични регистри, от статистика на национални институции и от социологично проучване на агенция “Медиана”.
    Докладът е структуриран в шест глави, които отразяват приоритетните сфери на младежката политика, а именно - демографска характеристика, здраве и здравословен начин на живот, образование и образователно равнище, заетост и професионална реализация, свободно време, гражданска активност и толерантност. Всяка от тях представя актуалното състояние на съответната сфера, предприетите действия и политиките за развитие и промяна.
    Направените изводи са обективни и очертават необходимостта от изработването на обща държавна политика по отношение на младите хора. Предложени са механизми за реализирането на единна младежка политика. Докладът от 2005 г. поставя въпроса за приемане на Национална стратегия за младежта, на Закон за младежта и за трансформиране на Държавната агенция за младежта и спорта в Министерство на младежта и спорта.
    Предвидените мерки по шестте области в доклада най-общо се свеждат до:
    1. демографска политика – изготвяне на Национална политика по миграцията; програма за популяризиране и налагане на двудетния семеен модел; издигане на майчинството в социално престижен статус;
    2. здравна политика – нова система за лечение и реадаптация на наркозависимите; програма за създаване на ефективен обществен контрол и нетърпимост към разпространението и търговията с наркотици; специализирана образователна програма за превенция на употребата на наркотици;
    3. образователна политика – ефективна институционална политика за финансиране на българската образователна система и чрез европейските фондове; гарантиране на равния достъп до качествено образование на всички деца; специална програма за подпомагане на децата от социално слаби семейства; стимулиране на непрекъснатото професионално обучение и квалификация;
    4. политика на младежка заетост – насърчаване на връзката между учебните заведения и бизнеса; улесняване на прехода от училището към работното място; провеждане на активна социална политика за преодоляване на негативните демографски тенденции;
    5. свободно време – приемане на Стратегия за национална младежка политика 2007-2017 и на Закон за младежта; разработване на програма “Мрежа от младежки центрове 2007- 2013”; създаване на фондове за стимулиране на младежката активност и финансиране на младежките дейности; развитие на партньорството между местните и регионалните власти с младежките съвети; запазване и обновяване на младежките бази, зоните за отдих и спорт;
    6. гражданска активност – изграждане на национална информационна система на младежките организации и формирования; повишаване на гражданското образование; изграждане на младежки партньорски мрежи на национално ниво.
    Предложените мерки целят да се координира политиката на различните институции и да се конкретизират техните дейности съобразно приоритетите на правителството в “Националния план за развитие 2007-2017“. Докладът е съобразен с международноправните задължения на Република България, както и с поетите ангажименти във връзка с участието на страната ни в различни международни организации.
    В изказванията си народните представители подчертаха, че проектът на Годишния доклад за младежта за 2005 г. има пряко отношение към осъществяването на един от най-важните приоритети в правителствената програма, свързан с постигането на по-високо качество на живота на българските граждани и с утвърждаването на българската национална идентичност.
    След направените разисквания Комисията по образованието и науката единодушно подкрепя Проект за решение за приемане на Годишен доклад за младежта за 2005 г., № 602-03-15, внесен от Министерски съвет на 27.06.2006 г., и предлага да бъде приет от Народното събрание.



    19 юли 2006 г. ЗАМ.-ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ОБРАЗОВАНИЕТО
    И НАУКАТА:



    (Валентина Богданова)

    Форма за търсене
    Ключова дума