Парламентарни комисии
Комисия по образованието и науката
Комисия по образованието и науката
12/07/2006
ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по образованието и науката
ДОКЛАД
Относно: Проект за решение за откриване на Архитектурен факултет в структурата на Висшето строително училище” Любен Каравелов”- София, № 602-03-14, внесен от Министерския съвет на 21.06.2006 г.
На заседание от 12 юли 2006 г. Комисията по образованието и науката разгледа Проект за решение за откриване на Архитектурен факултет в структурата на Висшето строително училище” Любен Каравелов”- София, № 602-03-14, внесен от Министерския съвет на 21.06.2006 г. В заседанието участваха Даниел Вълчев, вицепремиер и министър на образованието и науката, и доц. Георги Годинячки, ректор на Висшето строително училище “Любен Каравелов”, София.
Проектът за решение за откриване на Архитектурен факултет в структурата на Висшето строително училище “Л. Каравелов”- София бе представен от Даниел Вълчев, вицепремиер и министър на образованието и науката. Той подчерта, че проектът е на основание на чл.9, ал.2, т.1 от Закона за висшето образование. Акредитационният съвет на Националната агенция за оценяване и акредитация с Протокол №3 от 22.01.2004 г. е дал положителна оценка на проекта. Съгласно чл.84, ал.2 от Закона за висше образование е определен срок да бъде поискана акредитация на Архитектурния факултет в рамките на институционалната акредитация на висшето училище. Националната агенция за оценяване и акредитация е направила препоръки към висшето училище да подобри възрастовата структура на хабилитирания академичен състав и да положи усилия за осигуряване на държавна субсидия, необходима за функционирането на факултета. Висшето строително училище “Любен Каравелов” е предоставило в Министерството на образованието и науката информация за изпълнението на направените препоръки от Националната агенция за оценяване и акредитация.
Архитектурният факултет като основно звено на Висшето строително училище се състои от три катедри - по архитектурно проектиране, по архитектурни конструкции и инсталации и по култура, теория и история на архитектурата. Факултетът разполага с 9 хабилитирани и 10 нехабилитирани преподаватели и в момента се провеждат три конкурса за хабилитирани преподаватели, както и една процедура за защита на степента “доктор на науките”. Зачислени са и 4 докторанти по архитектура. Хабилитираният състав на Строителния факултет е включен в обучението на началните курсове по специалността “Архитектура”. Академичният състав на факултета ще се попълва постепенно с развитие на пълния образователен цикъл. С решения на Министерския съвет за учебната 2004/2005г., както и за 2005/2006г. на Висшето строително училище е отпускан прием за обучение по 25 студенти, а за учебната 2006/2007 г. – 20 студенти в образователно-квалификационната степен “магистър” за специалността “Архитектура”. Учебният план е в съответствие с Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността “Архитектура” на образователно-квалификационна степен “магистър” с професионална квалификация “архитект”. Обучението във факултета се осъществява по алтернативна система, която е новост за българското архитектурно образование и се извършва в учебни дизайн студия, където студентите от първи курс до завършването си провеждат учебен процес под ръководството на архитект- проектант с екип от преподаватели.
Създаването на Архитектурния факултет е съвместна инициатива на Висшето строително училище с Международната академия по архитектура, подкрепена от Съюза на архитектите в България, Камарата на архитектите в България и Сдружението на урбанистите в България. Международната академия по архитектура поема безвъзмездно методическото ръководство на обучението и осигуряването с преподаватели, с което ще подпомогне усилията на академичния състав за качествен образователен процес.
Висшето строително училище “Любен Каравелов” като наследник на военното училище на Строителни войски притежава много добра учебна, информационна и спортна база, включително и студентски общежития. Откриването на Архитектурния факултет ще даде възможност тази материална база да бъде използвана по-ефективно, да се съхрани и обогати.
Народните представители подчертаха, че с откриването на Архитектурния факултет ще се затвори образователния цикъл “архитектура и строителство” във Висшето строително училище и ще се увеличат специалистите, необходими за все по-разрастващия се строителен отрасъл.
След направените разисквания Комисията по образованието и науката с 13 гласа “за” и 1 глас “въздържал се” подкрепя Проекта за решение за откриване на Архитектурен факултет в структурата на Висшето строително училище” Любен Каравелов”- София, № 602-03-14, внесен от Министерския съвет на 21.06.2006 г., и предлага да бъде приет от Народното събрание.
12 юли 2006 г. ЗАМ.-ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА:
(ВАЛЕНТИНА БОГДАНОВА)