Комисия по образованието и науката
14/09/2005
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето, № 554-01-40/31.08.2005 г., внесен от н. пр. Христина Христова;
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето, № 554-01-43/7.09.2005 г., внесен от н. пр. Антония Първанова и н. пр. Тодор Кумчев и
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето № 554-91-48/14.09.2005 г., внесен от н.пр. Борислав Китов
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето, № 554-01-40/31.08.2005 г., внесен от н. пр. Христина Христова;
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето, № 554-01-43/7.09.2005 г., внесен от н. пр. Антония Първанова и н. пр. Тодор Кумчев и
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето № 554-91-48/14.09.2005 г., внесен от н.пр. Борислав Китов
На заседание от 8 септември 2005 г. Комисията по образованието и науката съвместно с Комисията по здравеопазването разгледа Законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето, № 554-01-40/31.08.2005 г., внесен от н. пр. Христина Христова.
На заседание от 14 септември 2005 г. Комисията по образованието и науката разгледа Законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето, № 554-01-43/7.09.2005 г., внесен от н. пр. Антония Първанова и н. пр. Тодор Кумчев и Законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето № 554-91-48/14.09.2005 г., внесен от н.пр. Борислав Китов.
В заседанията взеха участие представители на Министерството на образованието и науката, на Министерството на здравеопазването, на Министерството на труда и социалната политика, ректори на висши медицински училища, както и представители на неправителствени организации.
В законопроекта за изменение и допълнение на Закона за здравето с вносител н.пр. Христина Христова и група народни представители се правят промени в глава Седма “Медицинско образование”. “Медицинска професия”. “Медицински научни изследвания върху хора”.”Медицинска наука”. С измененията се цели да се постигне съответствие с преговорните ангажименти на Република България с Европейския съюз по Глава 2 “Свободно движение на хора” и да се премахнат дискриминационни изисквания спрямо граждани на държави–членки на Европейския съюз, които ще упражняват медицинска професия в Република България. С предложението за отмяна на ал.3 от чл.175 се премахва възможността за придобиване на образователно-квалификационната степен “специалист по...” по специалности от професионални направления “Стоматология”, “Фармация” и “Обществено здраве”, осъществявано в медицинските колежи. С промяната ще се постигне хармонизиране на обучението по тези специалности с европейските директиви. Създава се възможност медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти да придобиват образователно-квалификационната степен “бакалавър” във факултети или филиали на висшите училища, получили акредитация по реда на Закона за висшето образование. Предвижда се съществуващите медицински колежи в структурата на висшите училища да се преобразуват според изискванията на Закона за висшето образование. В законопроекта се приравняват правата на лицата, които притежават дипломи за завършено висше образование “ специалист по...”, с правата на лицата, получили дипломи за образователно-квалификационната степен “бакалавър”.
В проведената дискусия бе подчертано, че медицинските колежи в системата на висшето образование в България не отговарят на духа и философията на Болонския процес. Получаването на образователно-квалификационната степен “специалист по” като степен на професионално висше образование не съществува в страните на Европейския съюз. Пълноценното участие на висшите училища в Европейското образователно пространство, с неговото двустепенно висше образование - “бакалавър” и “магистър“, поставя императива българската образователна система да приведе своята структура и степени на обучение в съответствие с Болонската декларация. Предложеният законопроект е начална стъпка за реформа на колежанското образование и за разкриване на перспективи за реализация на европейския трудов пазар. Изказано бе мнение, че предвиденият срок за преобразуване на съществуващите колежи е кратък и следва да се удължи.
Законопроектът на н. пр. Антония Първанова и н. пр. Тодор Кумчев е в резултат на поетите ангажименти на Република България по Глава 2 “Свободно движение на хора” и по-конкретно в областта на взаимното признаване на дипломи и професионални квалификации. Предложените промени имат за цел да транспонират разпоредбите на Директива на Съвета 93/16 ЕИО от 5 април 1995 г. за улесняване свободното движение на лекарите и взаимното признаване на техните дипломи, свидетелства и други удостоверения за професионална квалификация. Предвидените текстове в законопроекта ще утвърдят дипломата за завършено висше образование по “Медицина”, “Стоматология”, Фармация” и “Обществено здраве” като единствен документ, с който ще се удостоверява пълната правоспособност за упражняване на тези регулирани професии.
В дискусията бе акцентирано, че с предложението за отмяна на чл. 184 няма яснота дали само с дипломата като единствен документ са гарантирани необходимите изисквания за упражняване на регулирани професии. Заявеният от българското правителство ангажимент за разграничение на академичното признаване от признаването на професионална квалификация за упражняване на регулирана професия, налага разпоредбите на законопроекта да се съобразят с директива 93/16 ЕИО. Член 23 от директивата предвижда дипломата за професионална квалификация “лекар“ да гарантира, че титулярът е придобил по време на пълния курс обучение необходимите знания и е преминал необходимата клинична практика. От дипломата трябва да е видно, че пълният курс на обучение е с най-малко шест години продължителност или 5500 часа теоретическа и практическа подготовка. При спазването на тези изисквания дипломата ще съответства на Техническите адаптации към Договора за присъединяване на Република България към Европейския съюз и ще е единствен документ, който ще удостоверява едновременно академичната и професионалната квалификация., съответно “магистър по медицина” и “магистър-лекар”.
Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за здравето с вносител н.пр. Борислав Китов урежда статута на медицинските колежи и обучението в тях в съответствие с изискванията на Европейския съюз. Предвижда се обучението за придобиване на образователно–квалификационната степен “бакалавър” да се провежда във факултети или филиали на висшите медицински училища, преобразувани съгласно Закона за висшето образование. Според мотивите на вносителя с предлагания проект се създава професионално направление “Здравни грижи”, което ще включва обучение по специалностите медицински сестри, акушерки и другите асоциирани медицински специалисти. В настоящия момент тези специалности са в професионалното направление “Обществено здраве“, което не отговаря на секторните европейски директиви за медицинските професии. Медицински сестри и акушерки, които не са завършили обучението си до 01.09.2006 г., ще могат да продължат обучението си без приемен изпит и да придобият образователно–квалификационна степен “бакалавър”, а завършилите ще имат възможност да упражняват професията си в страната без придобиване на образователно–квалификационна степен “бакалавър” след приравняване на дипломите им по ред и начин, уредени от министъра на здравеопазването.
След направените разисквания Комисията по образованието и науката единодушно предлага и трите законопроекта за изменение и допълнение на Закона за здравето да бъдат приети на първо гласуване.
19 септември 2005 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА:
(Лютви Местан)