Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по образованието и науката
Комисия по образованието и науката
05/12/2007


    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по образованието и науката


    Д О К Л А Д


    Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за висшето образование, №754-01-106, внесен от Лъчезар Иванов на 11.07.2007 г.

    На заседание, проведено на 5 декември 2007 г., Комисията по образованието и науката съвместно с Комисията по здравеопазването разгледа Законопроект за изменение и допълнение на Закона за висшето образование, № 754-01-106, внесен от народния представител Лъчезар Иванов на 11.07.2007 г. В заседанието участваха Екатерина Виткова – зам.-министър на образованието и науката, Атанас Додов – зам.-министър на здравеопазването и Любомир Дацов – зам.-министър на финансите.
    Вносителят на законопроекта Лъчезар Иванов представи мотивите към него. Той подчерта, че основната цел е да се преодолее конфликта на интереси между висшите медицински училища и университетските болници, които имат статут на търговски дружества. Предвижда се университетските болници да се преобразуват в държавни структури по чл. 5, ал.1 от Закона за лечебните заведения. Променя се тяхното финансиране и взаимовръзката им с висшите медицински училища. Статутът на лечебното заведение като университетска болница ще се определя от Министерския съвет по предложение на министъра на здравеопазването и министъра на образованието и науката. Управлението на университетската болница ще се осъществява от директор - хабилитирано лице, което след издържан конкурс се назначава от министъра на здравеопазването, съгласувано с министъра на образованието и науката. Предлага се преподавателите, които извършват клинично и следдипломно обучение в университетските болници, да се назначават на основен трудов договор от ректора на съответното висше медицинско училище. Същевременно за осъществяването на лечебна дейност те могат да сключват допълнителен трудов договор с директора на болницата по реда на чл. 111 от Кодекса на труда. Вносителят отбеляза, че с приемането на направените предложения за изменения и допълнения в Закона за висшето образование ще се възстанови основната функция и предназначение на университетските болници като центрове за обучение и подготовка на медицински специалисти, ще се подобри тяхното финансиране, както и мотивацията на преподавателския им състав. Обърнато бе внимание на факта, че законопроектът е получил подкрепата на ректорите на висшите медицински училища.
    В проведената дискусия народните представители изразиха мнение, че университетските болници не бива да имат статут на търговски дружества поради неразривната връзка между овладяването на теоретични знания и практически умения. Но такива същностни промени следва да се правят по предложение на Министерския съвет чрез изменения и допълнения на Закона за лечебните заведения. Законопроектът не дава яснота за мястото и ролята на университетските болници както в националната система на здравеопазването, така и в системата на висшето образование. Преобразуването на университетските болници в държавни структури предполагат повишаване на разходите за медицинско образование, което би могло да се осъществи за бюджетната 2009 година. Специално внимание бе обърнато върху необходимостта да се предвиди финансов ресурс в бюджета на висшето училище целево или чрез актуализиране на диференцирания норматив по професионални направления за издръжка на един студент, който да включва разходите и за възнаграждения на лекарите-преподаватели. Според народните представители предложените срокове и механизмите за преобразуването на заварените университетски болници от търговски дружества в юридически лица на бюджетна издръжка се нуждаят от преосмисляне. Препоръчано бе създаването на работна група от представители на Парламентарната комисия по образованието и науката, Парламентарната Комисия по здравеопазване, на Министерството на здравеопазването, Министерството на образованието и науката и Министерството на финансите за изработването на текстовете за второ гласуване на законопроекта.
    След направените разисквания Комисията по образованието и науката със 7 гласа “за” и 4 гласа “въздържал се” подкрепя Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за висшето образование, №754-01-106, внесен от Лъчезар Иванов на 11.7.2007 г., и предлага да бъде приет на първо гласуване.


    11 декември 2007 г. ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
    ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА:


    (Лютви Местан|)




















    Форма за търсене
    Ключова дума