Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по образованието и науката
Комисия по образованието и науката
15/02/2006

    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    Ч Е Т И Р И Д Е С Е Т О Н А Р О Д Н О С Ъ Б Р А Н И Е
    Комисия по образованието и науката


    П Р О Т О К О Л
    № 2

    На 15 февруари 2006 г. се проведе заседание на Комисията по образованието и науката при следния

    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Проект за решение за откриване на Стоматологичен факултет в структурата на Медицинския университет “Проф. д-р Параскев Стоянов” – Варна, № 602-03-3, внесен от Министерския съвет на 31.01.2006 г.
    2. Разни.

    Към протокола се прилагат съответните материали, списък на депутатите и на гостите. Заседанието бе открито в 15,10 ч. и ръководено от господин Лютви Местан - председател на комисията.
    .
    ПРЕДС. ЛЮТВИ МЕСТАН: Добър ден, уважаеми госпожи и господа народни представители, това е поредното заседание, на което няма отсъствуващи членове на Комисията по образованието и науката по неуважителни причини. Кворумът е налице и можем да започнем нашата работа. Както ви е известно от предварително изпратеното съобщение, предлагаме днешното заседание да протече при следния дневен ред:
    1. Проект за решение за откриване на Стоматологичен факултет в структурата на Медицинския университет “Проф. д-р Параскев Стоянов” – Варна, № 602-03-3, внесен от Министерския съвет на 31.01.2006 г.
    2. Разни.
    Имате ли други предложения във връзка с дневния ред? Не виждам желаещи да направят предложения.
    Моля, който е съгласен с така предложения дневен ред, да гласува.
    Гласували “за” – четиринадесет души
    Гласували “против” – няма Въздържали се – няма. Дневният ред е приет.
    Преди да преминем към точка първа, да ви представя нашите гости.
    В заседанието на комисията днес ще вземат участие г-жа Ваня Добрева – заместник-министър на образованието и науката, ще участвуват и други експерти от Министерството на образованието и науката; сред нас е проф. д-р на медицинските науки г-жа Анелия Клисарова – ректор на Медицински университет – Варна.; проф. Ангелина Киселова-Янова – заместник-декан на Стоматологичния факултет на Медицински университет – София; доц. Негрин Негрев – заместник-ректор на Медицински университет – Варна; г-н Христо Христов – помощник-ректор на Медицински университет – Варна и г-жа Елка Добрева – началник на отдел “Политика .

    във висшето образование” към Министерството на образованието и науката. Надявам се, че не съм пропуснал някого Имаме и традиционни участници, в лицето на ръководителите на синдикалните организации.
    Колеги, преминаваме към точка първа: обсъждане на Проект за решение за откриване на Стоматологичен факултет в структурата на Медицинския университет “Проф. д-р Параскев Стоянов” – Варна.
    Предоставям думата на доц. Ваня Добрева, заместник-министър на образованието и науката, да представи проекта. Имате думата, госпожо Добрева.
    ВАНЯ ДОБРЕВА: Много Ви благодаря.
    Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители, Министерството на образованието и науката подкрепя приетото с решение на Министерският съвет на Република България № 50 от 31.01.2006 г. предложение до Народното събрание за Проект за решение за откриване на Стоматологичен факултет в структурата на Медицинския университет “Проф. д-р Параскев Стоянов” – Варна, № 602-03-3, внесен от Министерския съвет на 31.01.2006 г.
    Проектът за решение за откриване на Стоматологичен факултет в структурата на Медицинския университет “Проф. д-р Параскев Стоянов” – Варна, е изготвен в съответствие с изискванията на Закона за висшето образование и е представен за оценка в Националната агенция за оценяване и акредитация. С решение на Акредитационния съвет на Агенцията от 28.04.2005 г., Протокол № 13, проектът е получил положителна оценка.
    Ръководството на висшето училище е осигурило необходимата учебна и материална база и изключително добре подготвен академичен състав за провеждане на теоретичното и практическо обучение на студенти, специализанти и докторанти по стоматология, както и за развитие на научно-изследователската дейност на факултета.
    Предвижда се във факултета да се извършва прием на 20 студенти годишно. Факултетът ще бъде средище и за следдипломно обучение на специалисти-стоматолози, както и за научна дейност в областта на стоматологията.
    Откриването на Стоматологичния факултет, като структурно звено на висше училище, от Народното събрание е в изпълнение на разпоредбата на чл. 9, ал.2, т.1 от Закона за висшето образование, съгласно която Народното събрание открива факултети, в които се извършва обучение по специалности от регулираните професии, каквато е специалността “Стоматология”.
    ПРЕДС. ЛЮТВИ МЕСТАН: Благодаря на заместник-министър Ваня Добрева.
    Уважаеми колеги, предполагам, не ще възразите, преди да преминем към разискванията, да предоставим думата и на ректора на Медицинския университет проф. Анелия Клисарова. Заповядайте, госпожо Клисарова.
    АНЕЛИЯ КЛИСАРОВА: Благодаря Ви.
    Уважаеми господин председател, уважаема госпожо заместник-министър, уважаеми дами и господа депутати, ще ви запозная накратко с това защо решихме да откриваме Стоматологичен факултет и защо това е важно за Варна?
    Трябва да кажа, че това е една дългогодишна идея – още от 1969 година. Тогава във Варна се състоя Световният конгрес по стоматология и бе построена Окръжната поликлиника по стоматология. Оттогава до ден-днешен се опитваме, стараем се да направим факултет по стоматология, но винаги нещо малко не ни е достигало. Искам да подчертая, обаче, че Медицински университет – Варна наистина има потенциал за това.
    На първо място, ще отбележа кои са мотивите и защо трябва да има такъв факултет точно във Варна, затова ще ви представя какъв е броят на стоматолозите спрямо населението в различните региони.
    Ако за София той е 74 стоматолози на 100 хил. души, за Варна той е 45, за Добрич - 42, за Търговище - 48, за Разград - 44. Или, Североизточна и Югоизточна България наистина се нуждаят от такъв факултет. Тоест, нашите студенти, които завършат стоматология, ще могат да се реализират, защото има условия да могат те да започнат своята професионална кариера.
    На второ, но не на по-маловажно място, трябва да кажа, че Варна е далеч от София и Пловдив, затова трудно се извършват специализациите. Колегите, завършили стоматология за 5-6 години, се връщат по родните градове, и не могат да се развиват по-нататък, защото остават далеч от центровете за специализация. А за да бъдеш база за специализация, е необходимо да има университет.
    Във Варна има недостиг от специалисти по терапевтична стоматология и физиотерапия, по хирургична стоматология и лицево-челюстна хирургия, по детска стоматология и протетична стоматология. Защо става така? Започнал частната си практика, създал семейство във Варна или в Добрич, трудно е оставиш семейството, работата си и да дойдеш в София, да специализираш 3-4 години, за да вземеш дадена специалност. А ако съответният стоматолог няма специалност, той не може да работи по здравна каса, изостава и в своята квалификация.
    Не на последно място, трябва да подчертая, че европейските стандарти, които навлизат в нашата държава и ние се стараем да ги достигнем, налагат непрекъснато обучение. Как бихме могли да осъществим такова непрекъснато обучение, без един такъв университет във Варна?
    А за да сме спокойни, че няма да имаме свръхпроизводство на стоматолози, искам да уверя, че ако досега държавната поръчка за годината е от 100 студенти и те бяха разпределяни така: 60 в София и 40 в Пловдив, сега просто ще бъдат разпределени 50 в София, 30 в Пловдив и 20 във Варна. Тоест, ние в никакъв случай няма да надвишаваме държавните изисквания и държавната поръчка, която е необходима за развитието на стоматологията в България.
    Много важен друг момент в създаването на Факултета по стоматология е разработването на учебните планове и програми. Защо успяхме да направим това? Тук искам да изкажа голяма благодарност особено на колегите от София – Факултета по стоматология, които ни оказаха неоценимо съдействие при разработването на всички планове и програми. Дори нашите стават на по-европейско ниво, защото по-лесно се въвежда новото в нещо ново, отколкото в старите структури. Искам да ви уверя, че наистина нашите програми и планове отговарят на европейските стандарти и на държавните изисквания.
    Много сериозен въпрос, за който сигурно ще попитате, е: има ли база, където да се извършва обучението по стоматология? Защото това е една клинична специалност и практическата работа е изключително важна, за да могат нашите студенти да завършват наистина като едни добри лекари.
    Искам да отговоря с “да” на този въпрос. От общината ни беше предоставена Окръжната стоматология, в която ние можем да пуснем нашите студенти, където да работят. Но тъй като това е една общинска собственост, искам да подчертая, че са осигурени средства за построяването и оборудването на нова сграда, която е необходима за този факултет.
    Тук благодаря особено много за проявеното разбиране от Министерството на образованието и науката, защото заедно извървяхме всички стъпки по акредитацията и създаването на Факултета по стоматология.
    Друг много важен момент, освен сградата и оборудването, е кадровият потенциал – възможно ли е във Варна да привлечем толкова хабилитирани лица, че да можем да осигурим преподаването по стоматология на едно наистина високо ниво?
    Твърдо мога да кажа “да”. Дисциплините в специалността “Дентална медицина”, или “Стоматология”, са 36, като 20 от тях са общообразователни или медицински.
    Нашият университет има вече 45-годишна традиция да обучава по общообразователните медицински предмети. За този срок университета са завършили 10 хиляди студенти, имаме и много чужденци от различни страни. Варна се хвали с гостите, а това води до много чуждестранни студенти - Варна наистина е привлекателна за тях. Така че имаме да осигурим още десетина дисциплини. Благодарение на колегите от София и Пловдив, в момента текат вече конкурсите за хабилитация. Имаме една успешна хабилитация по хирургична стоматология и лицево-челюстна хирургия. В момента имаме хабилитация по терапия, хабилитация по детска стоматология и още една по протетична стоматология. Така че с кадрите, мисля, че ще успеем да се справим.
    Гордост за нас е, че при обявяването на конкурсите за асистенти за едно място кандидатствуват между шест и седем души. Надявам се на един добър подбор, при който ще можем да вземем най-добрите студенти.
    Мога още да разказвам за факултета, но с това ще приключа.
    Благодаря, че ми дадохте думата да представя проекта. Готова съм да отговоря на всички ваши въпроси.
    ПРЕДС. ЛЮТВИ МЕСТАН: Благодаря на проф. Клисарова за тази информация. Тя е много важна и предполагам, че дава и важни ориентири за определянето вота на членовете на парламентарната Комисия по образование и наука.
    Колеги, има ли желаещи да се изкажат? Заповядайте, госпожо Гроздилова.
    СНЕЖАНА ГРОЗДИЛОВА: Благодаря, господин председател. Аз, разбира се, нямам съмнение, че този университет с традиции има капацитет да обучава млади хора и в Стоматологичен факултет.
    Приемам Вашите мотиви, уважаема госпожо Клисарова, но понеже не разполагаме с препоръките на Националната агенция за оценяване и акредитация, бихте ли ни разказали в периода от посочване на препоръките до момента с каква част от тях сте се справили и дали имате пълна готовност, след вземане на решението, (с пълна увереност, че нещата са готови), да започнете обучението? Благодаря.
    ПРЕДС. ЛЮТВИ МЕСТАН: Заповядайте за отговор, госпожо Клисарова.
    АНЕЛИЯ КЛИСАРОВА: Благодаря за въпроса. Националната агенция за оценяване и акредитация имаше две основни препоръки, ако мога така да се изразя.
    Едната препоръка беше за материалната база, тъй като стоматологията е стара и не беше модерно оборудвана. Аз казах вече, че се взе решение да бъде построена нова сграда, с модерно оборудване. Проектирането вече е завършило и това е съгласувано с Министерството на образованието и науката. Така че на първата препоръка вече сме готови да отговорим.
    Втората препоръка беше да видим какви са възможностите за развитието на научната дейност в областта на стоматологията. Разбира се, тук беше необходимо, първо, да съберем нашия чисто стоматологичен академичен състав, затова сега протичат конкурсите. В тази връзка сме планирали специална секция по стоматология, в чест на 45-годишния юбилей на университета, който ще бъде на 13-15 октомври т.г.; освен това, в библиотеката сме открили специален клон и в момента се закупува литература, за да могат бъдещите колеги да имат наистина условие за развитие на научна дейност.
    ПРЕДС. ЛЮТВИ МЕСТАН: Благодаря на проф. Клисарова. Има ли други въпроси, колеги? Ако няма, предоставям думата на професор Камбуров. Заповядайте, професор Камбуров.
    ДИМИТЪР КАМБУРОВ: Госпожо заместник-министър, уважаеми колеги, надявам се, че днес ние с вас ще одобрим и приемем предложението на Министерския съвет за създаване на Факултет по стоматология към Варненския медицински университет. В това всички вие, и аз включително, ще изразим своето отношение към Варна като към един град, който се развива много бързо, за разлика от много други градове в страната.
    Предисторията на този факултет е доста дълга. Варна, като изключителен град по отношение на бъдеще в туризма, още преди повече от 30 години беше избран за седалище на Първия световен конгрес по стоматология. В тогавашните времена е изградена сградата, която съществува и сега – с аудитория, с кабинети, и която беше предназначена за откриването на втория стоматологичен факултет в страната. Разбира се, това не стана, поради редица организационни грешки от местно значение, като университетът в Пловдив пое тази инициатива и разкри Стоматологичния университет там.
    Сега вече, след като основната база на бъдещия факултет е Медицинският университет във Варна, с една мощна структура от 113 хабилитирани преподаватели, от които 13 професори - сигурно знаете, че две трети от материала, който се преподава, макар и в редуциран състав, покрива катедрите в Медицинския университет -фактически се поема изцяло от този състав, той е вече налице и пое своите ангажименти в първия курс на Стоматологичния факултет.
    Един университет с полувековна история, през която са завършили над 10 хиляди лекари от 45 страни, с мощна клинична база, безспорно е едно условие, което улеснява откриването на един такъв факултет. Факултетът получи и одобрение с проекта, който представи, на 28 април т.г., с което пътят му за неговото откриване, утвърждаване от Народното събрание вече е факт, съгласно чл. 9 от Закона за висшето образование. Смятам, че и двамата представители на Варна – проф. Андрей Пантев и г-жа Анелия Атанасова също ще подкрепят моето изказване, както и създаването на Стоматологичен факултет към Медицинския университет “Проф. д-р Параскев Стоянов” – Варна.
    ПРЕДС. ЛЮТВИ МЕСТАН: Благодаря на професор Камбуров.
    Уважаеми колеги, за да не се създаде впечатление, че евентуалната подкрепа за проекта за решение за откриване на Стоматологичен факултет във Варненския медицински университет е предпоставена от регионални съображения, позволете ми и аз да кажа две думи, наистина, в подкрепа на проекта.
    Аз, разбира се, ще бъда съвършено кратък, защото се отнасям с достатъчно уважение към преценката на Министерския съвет, и преди всичко към оценката на специализирания държавен орган - Националната агенция за оценяване и акредитация.
    Към тези две неща ще добавя само изключителната ангажираност с проекта на местните власти – не само в лицето на Община Варна, а и на общините от цяла Североизточна България.
    И наистина, последно. Понеже вероятно след седмица-две ще обсъдим още един подобен проект - за Фармацевтичен факултет към Пловдивския медицински университет, аз ще изразя дълбоката си убеденост, че Софийският, Пловдивският и Варненският медицински университети като медицински университети следва да бъдат укрепени с откриването в тяхната структура на всички факултети – медицински, стоматологични и фармацевтични. Разбира се, и с факултети по обществено здраве, защото с изменението на Закона за здравето те ще изпълняват важна роля и нови функции по обучение на медсестри и акушерки.
    Така че аз считам, че с оглед на постигането на един баланс в разпределението на този научен и образователен потенциал, добре е и аз бих препоръчал горещо, Медицинският университет във Варна, като ръководство, като научен потенциал, да помислят за създаването в близка перспектива на един фармацевтичен факултет – именно, за да да отговорят в пълна мяра на определението за университет.
    Благодаря, колеги, убедено подкрепяме проекта за решение. Имате думата за изказвания. Заповядайте, госпожо Атанасова.
    АНЕЛИЯ АТАНАСОВА: Уважаема госпожо министър, господин председателю, уважаеми колеги, няма какво повече да се каже от това, което чухме в изказванията на двамата ректори – многоуважаемия професор Камбуров и професор Клисарова. Присъединявам се към общата кауза, за която сме се събрали, и искам да ви кажа, че пътят беше извървян много амбициозно до днешния ден – преодоляха се всички трудности и може би наистина с чествуването през октомври месец ние всички ще присъствуваме на откриването на факултета!
    ПРЕДС. ЛЮТВИ МЕСТАН: Има ли други желаещи да изразят становище по проекта за решение? Виждам, че няма, което ми дава основание да минем към гласуване.
    Уважаеми колеги, който е съгласен Комисията по образование и наука да подкрепи проекта за решение за откриване на Стоматологичен факултет в структурата на Медицинския университет “Проф. д-р Параскев Стоянов” – Варна, № 602-03-3, внесен от Министерския съвет на 31.01.2006 г., моля да гласува.
    Гласували “за” – четиринадесет души Гласували “против” - няма Въздържали се – няма.
    Проектът за решение е подкрепен от парламентарната Комисия по образование и наука. Ние ще представим на пленарното заседание становище, което ще отрази този консенсус и мотивите.
    Благодаря. Честито на професор Клисарова!
    Нека да преминем към точка “Разни”, ако имате нещо по нея, колеги? Виждам, че няма. Ако имате някакви бележки към ръководството на комисията? Няма.
    Поради изчерпване на дневния ред, закривам заседанието на комисията. Благодаря ви, колеги.
    (Закрито в 15,40 часа)
    .
    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    /Лютви Местан/














    Форма за търсене
    Ключова дума