Парламентарни комисии
Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
Светослав Спасов поздрави по случай 1-ви юни децата от Национално училище по танцови изкуства
01/06/2006
Светослав Спасов, председател на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта, поздрави децата от Национално училище за танцово изкуство – София по случай 1 юни- Ден на детето.
Желая на всички ви много здраве и успехи. Поздравявам ви с наградите в Италия на международния конкурс. Честит празник! На завършващите тази година – успех на изпитите, пожела на възпитаниците на училището Светослав Спасов. Той заяви, че е поел ангажимент да говори с министъра на образованието Национално училище по танцови изкуства да има по-висока степен на образование.
Председателят на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта получи плакета на училището и китка здравец.
Той бе посрещнат от директорката на училището Мариана Динева и от Димитър Гунчев, административен директор на училището и експерт в Комисията за младежта и спорта в НС. Те разказаха за живота в училището и показаха учебната база.
Унифицирането на училищата за приеми след 5-ти клас, а не след 3-ти, както е било досега за училището, ниската степен на образование - средна, липсата на сцена на училището, скъпата поддръжка на костюмите, бяха сред основните проблеми, които ръководството постави пред председателя на Комисията по въпросите на децата, младежта.
Това е единственото училище на Балканския полуостров и в Европа, където се изучават 3 танцови дисциплини – класически, модерен балет, народни танци и би могло да се превърне в център на Балканите за танцово изкуство, заяви директорката на училището Мариана Динева. Можем да бъдем освен средно училище, академия, или колеж. Това ще осигури по-висока образователна степен на учениците ни, допълни тя.
Училището няма собствена сцена, използва сцените на театър „София” и Софийската опера. Един женски костюм струва не по-малко то 300 лева, защото се шият на ръка, а освен това поддръжката им изисква средства. Един чифт палци за балет струват 36 лева и трябва да се купуват почти всеки месец, защото се изхабяват, заяви Димитър Гунчев.
Младите възпитаници на танцовото училище изнесоха танцова програма за госта. Облечени в красиви костюми, с много настроение и усмивки децата танцуваха класически и модерен балет, народни танци. Сред участващите ученици бяха и завърналите се с 6 награди от Международния танцов конкурс в Италия.
През 2005 година възпитаничката на училището Кристина Чучанова печели Гранд При в Париж, Боряна Петрова печели злато на престижния конкурс, а Йоана Шушанова – сребро. Били са тогава в 8 клас. За високото отличие 2005 година са получили поздравителен адрес от Симеон Сакскобургготски.
В училището има 380 ученика от 3 до 12-ти клас. Към училището има общежитие за 100 деца от цялата страна. Децата тренират в 15 танцови зали.
***
Първото Държавно балетно училище в България е създадено на 5 февруари 1951 г. Инициатори са Анастас Петров и руския педагог Владимир Белий.
През 1956 година е разкрит отдел Български танци. Пръв ръководител е Кирил Харалампиев.Училището се преименува на Държавно хореографско училище.
На 1 март 2001 г. училището получава статут на Национално училище за танцово изкуство с две специалности: класически танц и български танци.
От 15 септември 2004 г. се разкрива и трета специалност - модерен танц
Обучението в училището е по класически танц - 9 години; по български танци - 5 години и по модерен танц - 5 години.
Учениците получават образование с професия и трета степен на професионална квалификация - артист-балетист, артист-танцьор.
В училището са преподавали видни руски балетни изпълнители като създателката на школата "Ваганова" - в последствие директор на Балшой театър, преподават и видни български балетни артисти - Калина Богоева, Мариана Денева, Красимира Колдамова, Бисер Деянов, Петър Колдамов.
Български и модерни танци се преподават от известни български педагози - Петя Александрова, Христо Иванов, Никола Колев, Мариан Василев и др.
Училището осъществява значим международен културен обмен и негови възпитаници са носители на най-престижните национални и международни награди.
В НУТИ гастролират преподаватели от най-известните международни танцови школи като - Парижката Гранд-опера, Балшой театър и други.
Възпитаници на училището днес работят на най-известните танцови сцени, включително в колективите на Софийската национална опера и балет и в най-популярните балетни и фолклорни танцови състави в страната и чужбина.