Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
18/04/2006
    На 18 април 2006 г., вторник, се проведе извънредно заседание на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта при следния
    На 18 април 2006 г., вторник, се проведе извънредно заседание на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта при следния

    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Обсъждане на законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 602-01-22, внесен от Министерския съвет на 12.04.2006 г., за първо четене.

    Списък на присъствалите членове на комисията и гости се прилага към протокола.
    Заседанието беше открито в 11,10 ч. и ръководено от председателя на комисията господин Светослав Спасов.





    ПРЕДСЕДАТЕЛ СВЕТОСЛАВ СПАСОВ: Добър ден на всички колеги и гости!
    Откривам днешното извънредно заседание на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта.
    Днес гост на нашето заседание е госпожа Масларова – министър на труда и социалната политика.
    Предварително обявения дневен ред за днешното извънредно заседание е:
    1. Обсъждане на законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 602-01-22, внесен от Министерския съвет на 12.04.2006 г., за първо четене.
    Има ли други предложения за дневен ред? Не виждам.
    Моля, гласувайте така предложения дневен ред.
    "За" - 10, "против" и "въздържали се" - няма.
    Дневният се приема.
    1. Обсъждане на законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 602-01-22, внесен от Министерския съвет на 12.04.2006 г., за първо четене.
    Както казах, гост на днешното заседание е госпожа Масларова – министър на труда и социалната политика, заместник-министърът на труда и социалната политика госпожа Иванка Христова, заместник-министърът на труда и социалната политика господин Димитър Димитров, както и други представители на Министерството на труда и социалната политика.
    Колеги, наложи се да проведем това извънредно заседание поради необходимостта от спешно приемане на първо четене на законопроекта за изменение и допълнение на Кодекса на труда. Този законопроект вече е подкрепен от Комисията по труда и социалната политика, която е водеща по законопроекта, както и от Комисията по европейска интеграция.
    С този законопроект се въвеждат изисквания на осем директиви на Европейския съюз. На първо място, Директива № 98/59/ЕО за сближаване на законодателствата на страните-членки относно колективните уволнения. Втората директива е Директива № 2001/23/ЕО относно сближаване на законодателствата на страните-членки във връзка с гарантирането правата на работниците и служителите при прехвърляне на предприятия, стопански дейности или части от предприятия или стопански дейности.
    Третата директива е Директива 91/533/ЕО за задължението на работодателя да информира работниците и служителите за условията на трудовия договор или на трудовото правоотношение.
    Четвъртата директива е Директива 97/81/ЕО относно Рамковото споразумение за работа при непълно работно време, сключено между Съюза на конфедерациите на индустриалците и работодателите в Европа, Европейския център за предприятията с държавно и общинско участие и Европейската конфедерация на профсъюзите.
    Петата директива е Директива 1999/70/ЕО относно Рамковото споразумение за срочната работа, сключено между Съюза на конфедерациите на индустриалците и работодателите в Европа, Европейския център за предприятията с държавно и общинско участие и Европейската конфедерация на профсъюзите.
    Шестата директива е Директива 94/33/ЕО за закрила на младите хора при работа.
    Седмата директива е Директива 2003/88/ ЕО относно някои аспекти на организацията на работното време.
    Осмата директива е Директива 2002/14/ЕО за създаване на обща рамка за информация и консултация на работниците и служителите в Европейската общност.
    Сега може би по-добре е да дам думата на министър Масларова или на някой от нейните заместници, за да ни запознаят по-детайлно с тези директиви и измененията, които произтичат от тях за нашия Кодекс на труда.
    Заповядайте, министър Масларова. Имате думата.
    МИНИСТЪР ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА: Благодаря Ви, господин председател! Уважаеми госпожи и господа народни представители, колеги!
    Първо, искам да ви благодаря, че и вашата комисия намира време да се запознае с трудовата Конституция на страната и то в момент, в който ние се приравняваме към европейските стандарти в това отношение. Това, разбира се, е един много ползотворен труд, труд на много хора, които в продължение на месеци подготвиха един документ, който за достойнство на всички ни, беше приет с консенсус и от Националния съвет за тристранно сътрудничество – нещо, което, общо взето, когато се коментират тези въпроси, не се постига толкова лесно.
    Аз искам да ви представя и другите двама мои колеги – господин Емил Мирославов, който всъщност през цялото време водеше работата по законопроекта за изменение и допълнение на Кодекса на труда заедно със социалните партньори, и другият колега – господин Гълъб Донев – директор на дирекция в Министерството на труда и социалната политика.
    Това са всъщност хората, които са работили през цялото време по законопроекта и аз ви предлагам господин Мирославов накратко да ви запознае с това, което предполага, че най-много интересува Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта, да ви запознае със спецификата в тази насока и, ако имате въпроси, на ваше разположение е екипът, който отговаря за Европейската комисия. Така че ние тук сме дошли в пълен състав.
    Ако не възразявате, господин председател, да дадете думата на господин Емил Мирославов.
    Благодаря за вниманието.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СВЕТОСЛАВ СПАСОВ: Благодаря Ви много, госпожо министър.
    Заповядайте, господин Мирославов. Имате думата.
    ЕМИЛ МИРОСЛАВОВ: Благодаря Ви, господин председател! Уважаеми господин председател, уважаеми госпожи и господа народни представители!
    В тези осем или девет директиви, които Вие изброихте, господин председател, основното е разширяването на правата на работниците и служителите по информиране и консултиране.
    С този законопроект се въвеждат редица задължения за работодателя да информира и консултира работниците и служителите или по-точно с техни представители, както и със синдикатите в определени от закона случаи.
    Същевременно обаче една от директивите – Директивата за закрила на младите хора при работа – наложи да се направят някои промени в Кодекса на труда, каквито ние, признавам си, през 2004 г. бяхме направили – даже и през 2001 г. – но се оказа, че експертите от Европейската комисия намериха някакви неточности в транспонирането на директивата.
    В това няма нищо чудно, аз не се извинявам. Често пъти се касае и за неточен превод на директивата, за неточен пренос, когато изпращаме проектите си там.
    Но, така или иначе, ще ми позволите да се спра на директивата за младите хора. Както и засега се запазва продължителност на работната седмица не повече от 40 часа за работници и служители, които не са навършили 18 години. Това са младите хора. Същевременно обаче и след като в 2001 г. направихме на база на директивата една забрана за работа в чл. 34 – там са описани специално тези случаи, които са посочени в директивата – се оказа, че не можем да направим най-доброто за тази работа, защото има един пропуск в закона, който дава право на съответните служби за издаване на разрешение на работа по ал. 3, както и за разрешение за работа на лица, навършили 16 г., да стане с наредба на министъра на труда и социалната политика.
    В същото време обаче в тази наредба не могат да се опишат всички останали изисквания на директивата за закрила на младите хора. Тоест, задълженията на работодателя за оценка на риска, предварителните медицински прегледи и всичко останало.
    Това наложи в проекта за закон, който е пред вас, да се направи промяна в чл. 33, като ал. 1 се запази горе-долу същата, тоест, има същия смисъл, който и досега е имала:
    “(1) Забранява се приемането на лица от 16 до 18 години на работи, които са тежки, опасни и вредни” – досега и този текст беше такъв, но продължава – “за здравето и за правилното им физическо, умствено и нравствено развитие.”
    Това е пълно транспониране на директивата, а вече в ал. 4 се прави едно допълнение, с което се дава право с тази наредба на министъра на труда и социалната политика и министъра на здравеопазването да се въведат и задълженията на работодателя за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд за лицата, ненавършили 18 години.
    Такава наредба вече е готова. Тя е изцяло съгласувана с Министерството на здравеопазването. Чакат се отделни наредби от тях. Сега чакаме само влизането на измененията и допълненията на Кодекса на труда, за да може на правни основания да се направят всички тези корекции.
    Ако се нуждаете от подробности от наредбата, господин Донев би могъл да ви каже много повече.
    Благодаря за вниманието.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СВЕТОСЛАВ СПАСОВ: Благодаря Ви, господин Мирославов.
    Колеги, имате думата за въпроси, мнения, становища.
    Нещата принципно са ясни. Ако няма желаещи за изказване, да преминем към гласуване на законопроекта.
    Моля, гласувайте законопроекта за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 602-01-22, внесен от Министерския съвет, на първо четене.
    "За" - 11, "против" и "въздържали се" - няма.
    Законопроектът за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 602-01-22, внесен от Министерския съвет, се приема за първо четене.
    Благодаря ви, колеги.
    Докладът на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта ще бъде изготвен в рамките на днешния ден и депозиран в Деловодството на Народното събрание.


    Благодаря на всички колеги и гости за участието в днешното извънредно заседание на комисията.
    Желая успешен ден на всички.
    Закривам заседанието.
    (Закрито в 11,25 ч.)
    Форма за търсене
    Ключова дума