Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
19/10/2006
    1. Изслушване на представители на ръководството на Държавната агенция за младежта и спорта и Българския спортен тотализатор относно разпределяне на средства от трите специализирани тиража на Българския спортен тотализатор, проведени през месец септември 2006 г.
    2. Разни.

    П Р О Т О К О Л





    На 19 октомври 2006 г., четвъртък, се проведе редовно заседание на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта при следния

    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Изслушване на представители на ръководството на Държавната агенция за младежта и спорта и Българския спортен тотализатор относно разпределяне на средства от трите специализирани тиража на Българския спортен тотализатор, проведени през месец септември 2006 г.
    2. Разни.

    Списък на присъствалите членове на комисията и гости се прилага към протокола.
    Заседанието беше открито в 16,10 ч. и ръководено от председателя на комисията господин Светослав Спасов.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СВЕТОСЛАВ СПАСОВ: Добър ден на всички колеги и гости!
    Откривам редовното заседание на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта.
    Предварително обявеният дневен ред съдържа една-единствена точка:
    1. Изслушване на представители на ръководството на Държавната агенция за младежта и спорта и Българския спортен тотализатор относно разпределяне на средства от трите специализирани тиража на Българския спортен тотализатор, проведени през месец септември 2006 г.
    2. Разни.
    Има ли други предложения за изменение или допълнение на така предложения дневен ред? Няма.
    Моля, гласувайте така предложения дневен ред.
    "За" - 8, "против" и "въздържали се" - няма.
    Дневният ред се приема.
    1. Изслушване на представители на ръководството на Държавната агенция за младежта и спорта и Българския спортен тотализатор относно разпределяне на средства от трите специализирани тиража на Българския спортен тотализатор, проведени през месец септември 2006 г.
    2. Разни.
    Гости на днешното заседание са проф. Веселин Маргаритов – заместник-председател на Държавната агенция за младежта и спорта, господин Димитър Танев – главен секретар на Министерство на образованието и науката и господин Иван Иванов – изпълнителен директор на Българския спортен тотализатор.
    Колеги, спомняте си, че по препоръка на комисията с взето решение на заседание, проведено на 6 юли 2006 г., Държавната агенция за младежта и спорта и Българският спортен тотализатор се съобразиха с нашата препоръка и проведоха три извънредни тиража на Спортния тотализатор.
    Ние получихме справка и се надявам, че всеки един от вас я е получил, от която става ясно, че средствата, които ще бъдат предоставени за спорт в училище, не са изчислени върху общия размер на залога, а върху увеличения размер на залога, като цената на един фиш за редовен тираж от 0,60 лв. е станала за извънредния тираж 1,00 лв. Тоест, постъпленията са по 0,40 лв. от залога.
    Решението на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта и препоръката включваше, че трябва да бъдат осигурени целево 500 хиляди лева, около които се бяха обединили колегите, и след това допълнително да се организират тези три тиража. Тоест, очакванията и препоръката бяха в тази посока, че Спортният тотализатор трябва да определи някаква минимална сума от 500 хиляди лева и вече постъпленията от тиражите да бъдат над тази сума.
    Такава беше препоръката на комисията.
    Може би е най-добре първо по справката да изслушаме или проф. Маргаритов, или господин Иванов и след това колегите вече да имат възможност да зададат въпроси. Ще изслушаме и господин Танев за очакванията на Министерство на образованието и науката. Знаем, че както е разписан текстът в Закона за хазарта, Държавната агенция за младежта и спорта по предложение на министъра на образованието и науката трябва да разходват тези средства за спорт в училището.
    В тази връзка, проф. Маргаритов, имате думата. Заповядайте.
    ВЕСЕЛИН МАРГАРИТОВ: Благодаря Ви, господин председател! Уважаеми господин председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Тъй като въпросите, които Вие повдигнахте, аз ги разделям на две: първо, такива, които са изцяло свързани с Българския спортен тотализатор, и тук е изпълнителният директор господин Иванов, предлагам той да отговори на тях, и, второ, там, където се касае за критерии и подготовка, мисля, че е по-добре по тези въпроси аз да взема отношение.
    Благодаря.
    ПРЕДС. СВЕТОСЛАВ СПАСОВ: Благодаря Ви, господин Маргаритов.
    Заповядайте, господин Иванов. Имате думата.
    ИВАН ИВАНОВ: Благодаря Ви, господин председател! Уважаеми господин председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! На справката, която сме изготвили, са показани постъпленията от извънредните тиражи на Спортния тотализатор.
    За съжаление средствата, които се отделят за целта, за която е проведен всеки един от извънредните тиражи, не са върху цялата сума, която е 1,00 лв. на фиш, а само върху допълнителните 0,40 лв. на фиш. По Закона за хазарти и нашия Устройствен правилник и правилника на игрите 50 процента от тях се заделят за печалби на участниците, като се плаща 8 процента данък по чл. 2а от Закона за корпоративното подоходно облагане. Практически от един залог от 1,00 лв. за целта, за която бяха проведени тиражите, се заделят 16,8 ст. се заделят за спорт в училище.
    Според мен това не е много ефективна форма за набиране на средства, каквито вие очаквате да получите.
    Ако има някакви въпроси, готов съм да отговоря.
    Благодаря.
    ПРЕДС. СВЕТОСЛАВ СПАСОВ: Благодаря Ви, господин Иванов.
    Колеги, имате думата за въпроси, мнения, становища.
    Доктор Иванов, заповядайте. Имате думата.
    ЛЪЧЕЗАР ИВАНОВ: Благодаря Ви, господин председател! Уважаеми господин Иванов, аз имам един въпрос.
    Извънредният тираж е със цена 1,00 лв. Фактически от това излиза, че тези 0,40 лв., с които се увеличава цената на извънредния тираж, отиват за нуждите на Министерство на образованието и науката и по-конкретно за спортните площадки. Оттук, както Вие вече ни обяснихте, след като платите различните данъци, от тях остават не 0,40 лв., а много по-малко за Министерство на образованието и науката.
    В този смисъл искам да попитам следното. Всъщност провеждането на извънредните тиражи в крайна сметка не дават нужните ни резултати. Парите, които влизат в Спортния тотализатор от 0,60 лв. не се накърняват по никакъв начин, а това, което трябва да отиде за спорта в училищата, остава съвсем малко.
    Когато ние разглеждахме тези проблеми на нашите заседания, се прие да се направят извънредни тиражи именно с цел събиране на повече средства. Възможно ли е постъпленията, които влизат от тези извънредни тиражи, да бъдат изцяло насочени за развитието на спорта в училището? Това е първият ми конкретен въпрос.
    Вторият ми въпрос е следния. Тук, както е записано в това, което вие сте ни дали като справка, на основание чл. 27 от Устройствения правилник на Българския спортен тотализатор, Протокол № 11, за Тото 2 – 6/49 е решено да бъдат проведени извънредни тиражи на 3, 10 и 17 септември 2006 г. за набиране на средства за ремонт на спортни площадки и т.н.
    От това, което прочетох, излиза, че в Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта ние сме предложили само тези три тиража. А тогава ние се обединихме около доста повече, като по памет ще цитирам, това бяха 24 май, 1 юни, 8 декември. Тоест, датите бяха много повече от това, което ние четем в тази справка. Излиза, че ние сме предложили само три дати.
    Бихте ли ни отговорили на този въпрос?
    Благодаря.
    ПРЕДС. СВЕТОСЛАВ СПАСОВ: Благодаря Ви, господин Иванов.
    Има думата господин Иван Иванов да отговори на поставените от господин Лъчезар Иванов въпроси. Заповядайте, господин Иванов.
    ИВАН ИВАНОВ: Благодаря Ви, господин председател! Уважаеми господин председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Целевите тиражи с увеличен залог се провеждат точно по този начин. Не е възможно от основната част от залога – 0,60 лв. - да заделим допълнителни средства, тъй като те се разпределят по схема, утвърдена от министъра на финансите в началото на годината. Ние не можем нищо да променим. Затова сега правим допълнително запитване до министъра на финансите увеличението на залога как да бъде разпределено. На практика схемата е същата.
    По отношение на броя на тиражите, аз нямам пред себе си стенограмата от заседанието, на което сте разисквали този въпрос, но крайният вариант беше за три целеви тиража в този период от време.
    ПРЕДС. СВЕТОСЛАВ СПАСОВ: Идеята беше за следващата година, тъй като 24 май беше дата преди заседанието, а 8 декември е много късно, да се проведат три извънредни тиража през месец септември, за да имаме яснота за общата сума, която ще се събере от тези тиражи, за да може до края на този месец да се вземе съвместно решение между Държавната агенция за младежта и спорта, Министерство на образованието и науката – как да се разходват тези средства – дали да бъде създадена една междуведомствена комисия, дали тези средства да бъдат предоставени на общините или примерно тези средства да бъдат предоставени на регионалните инспекторати към Министерство на образованието и науката и съвместно с експертите, които са на подчинение на Държавната агенция за младежта и спорта, тези средства да бъдат разходвани до края на годината.
    Вие знаете, че за следващата година с Бюджет 2007 има заложени средства в рамките на Министерство на образованието и науката – 15 милиона лева – за спорт в училището. Идеята е възможно в най-кратки срокове така да бъде организирана тази кампания, че средствата да бъдат разходвани до края на 2006 г.
    Моето лично мнение е, че, ако тръгнем сега на варианта тези средства да бъдат предоставени на общините, трябва да кажа, че това е един много дълъг период, който не може да удовлетвори никого, а в крайна сметка и контролът на тези средства ще бъде минимализиран.
    Ако се тръгне примерно към една междуведомствена комисия, която съвместно с регионалните инспекторати и експертите на Държавната агенция за младежта и спорта, които са в районите, да направи разпределение на тези средства, да се направи най-малкото един конкурс или да се види Министерство на образованието и науката какво е подготвило като схема, но за мен най-добрият вариант е тези средства да бъдат разпределени по регионален принцип, да няма ощетени региони, всеки район – ако примерно сумата, след като имаме някакво решение или не от страна на Държавната агенция за младежта и спорта – примерно сумата да е 500 хиляди лева и тези 450 хиляди лева – правят приблизително 1 милион лева, те да бъдат равномерно разпределени по всички региони и поне по един, два, три проекта на регион да бъдат финансирани в рамките, както чухме предишния път от вицепремиера и министър на образованието – до 10 - 15 хиляди лева. Тогава вече всеки един район би могъл да бъде бенефициент на тези средства.
    Затова аз бих искал да попитам дали проф. Маргаритов или господин Иванов – без значение. Смятате ли, че може да бъде изпълнена препоръката на комисията да има половин милион лева и тези средства да са като бонус, отгоре над тази сума. Тоест, да се достигне сумата до 1 млн. лв., която да бъде програмата и да бъде изпълнена до края на годината.
    Благодаря.
    Заповядайте, господин Иванов. Имате думата.
    ИВАН ИВАНОВ: Благодаря Ви, господин председател! Уважаеми господин председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Българският спортен тотализатор отделя 22 процента от всички постъпления за подкрепа на спорта, привеждайки ги по сметките на Държавната агенция за закрила на детето. Тя плаща 8 процента данък и връща 50 процента от постъпленията под формата на печалба.
    За издръжката на Спортния тотализатор остават около 20 процента. В общи линии те са недостатъчни дори и за текущата издръжка на Спортния тотализатор, какво остава за организации, натрупали някакви средства.
    Независимо от това от тези пари, които са за нашата издръжка, ние спонсорираме, без да даваме особена гласност за голям брой спортни състезания. Разбира се това са малки състезания като детски турнири по футбол, подпомагане изграждането на игрища, маратон на София, преплуване на река Дунав. Всичко това го правим, без да сме задължени.
    От този фонд да отделим поне още половин милион лева, не е по нашите възможности.
    Благодаря ви.
    ПРЕДС. СВЕТОСЛАВ СПАСОВ: Тоест това, което можем да очакваме като възможности, единствено да се увеличава сумата, която е събрана от тези извънредни тиражи.
    Заповядайте, господин Иванов. Имате думата.
    ЛЪЧЕЗАР ИВАНОВ: Благодаря Ви, господин председател! Уважаеми господин председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Тоест, това, което можем да очакваме като възможности, е единствено да се увеличава сумата, която е събрана от участниците в един тираж.
    Заповядайте, доктор Иванов. Имате думата.
    ЛЪЧЕЗАР ИВАНОВ: Благодаря Ви, господин председател!
    Имам един въпрос. Първо, това, което Вие казахте, господин Иванов, че спонсорирате футболни турнири, спортни игрища, съоръжения, е прекрасно. Но тогава аз искам да попитам, след като бюджетът е строго определен – Вие преди малко ни обяснихте това, че министърът на финансите е определил точно как да бъдат разпределени тези средства – по какво перо Вие давате тези пари за тези мероприятия? Какъв е принципът, на който се отделят тези средства?
    Вторият ми уточняващ въпрос е следният. Тези извънредни тиражи, които се проведоха, вие давате само този бонус, който всъщност е над обикновения, редовния тираж и от него примерно, като се вземат съответните данъци и т.н., дори не се получава сума и от 500 хиляди лева.
    А това, което сега господин председателят каза – за сумата от 1 милион лева – да считаме ли, че досега в оставащите до края на годината тиражи не биха могли да се наберат? Тогава аз бих искал да апелирам към Вас през следващата година да се направи един разчет на броя на извънредните тиражи, като това нещо съответно бъде съгласувано с Държавната агенция за младежта и спорта, с министъра на финансите да се заделят необходимите средства. Аз сега резбирам, че ние сега Ви притискаме и Вие сте в затруднено състояние, защото идва краят на годината, идват разплащания, сметки и аз напълно Ви разбирам.
    Но все пак ние трябва да погледнем за едно ефикасно решение в Народното събрание за събиране и отделяне на такива средства за спорта в училището. Ние трябва действително да направим така, щото и на вас да не ви е натоварено и вие да се чудите откъде да извадите тези пари, а съответно и ние да направим така нужното за следващата финансова година и за бюджета, за да могат да се предвидят тези пари за инвестиция в спорта в училищата.
    Благодаря.
    ПРЕДС. СВЕТОСЛАВ СПАСОВ: Вие правите предложение, господин Иванов, едно от решенията на днешното заседание на комисията да бъде, че комисията препоръчва на Държавната агенция за младежта и спорта и на Българския спортен тотализатор през 2007 г. отново да бъдат проведени специализирани, извънредни тиражи. А бихте ли уточнили колко на брой да бъдат тези тиражи, господин Иванов?
    ЛЪЧЕЗАР ИВАНОВ: Кога да са тези тиражи? В България има знакови дати, свързани с училището и с учениците. Затова аз предлагам тези дати да бъдат: 24 май, 1 юни, 15 септември, 8 декември. Мисля, че това са дати, които са знакови за училищата и за учениците, дати, които по един или друг начин имат отношения към тях именно. И в зависимост от това как се падат през седмицата тези дата, тогава да бъдат проведени тези извънредни тиражи на Спортния тотализатор.
    Разбира се, тук и специалистите трябва да вземат отношение, но си мисля, че това не би натоварило и притеснило по някакъв начин финансовото състояние на Българския спортен тотализатор или приходите в Спортния тотализатор.
    Благодаря.
    ПРЕДС. СВЕТОСЛАВ СПАСОВ: Благодаря Ви, доктор Иванов.
    Като включим и датата 1 ноември – Денят на будителите – датите стават пет.
    Заповядайте, господин Иванов, до отговорите на поставените от доктор Иванов въпроси. Имате думата.
    ИВАН ИВАНОВ: Благодаря Ви, господин председател! Уважаеми господин председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! По първия въпрос – как финансираме най-различни мероприятия в училищата. Мога да кажа, че това са пари, които ние икономисваме от средствата за нашата издръжка. Това са изцяло от тези средства. Разходите ни са сведени до такава степен, че ние реализираме икономии, с които финансираме такива мероприятия. Ние не правим нещо голямо, но има традиционни мероприятия, чието провеждане иначе би се компрометирало, ако не помогнем с наши лични средства. Именно от тези пари помагаме за такива мероприятия.
    По отношение на въпроса за извънредните тиражи. Традиционно Спортният тотализатор прави целеви извънредни тиражи за Коледа и за Великден, използвайки еуфорията на хората около празника и склонността им да бъдат по-щедри. Не е проблем да проведем и допълнителни тиражи. Но се опасяваме хората в един момент да не се отегчат и да си кажат: хайде сега, започнаха през седмица – две да ми искат по 1 лв., рекетират ни. Това е основният риск и той трябва много внимателно да се прецени от гледна точка на психологията на нашите играчи. Защото повечето от тях все пак се интересуват от печалбите и от това, което те дават. А и всеки има определен бюджет, с който играе, и надхвърлянето му може да доведе до обратен ефект.
    Но все пак ние много внимателно ще разгледаме тези предложения, ще видим какви са възможностите и ще преценим. Възможно е да разчупим този стереотип – Коледа и Великден – и да се ориентираме и към тези дати. Ще разгледаме предложението внимателно.
    Благодаря.
    ПРЕДС. СВЕТОСЛАВ СПАСОВ: Благодаря Ви, господин Иванов.
    Давам думата на господин Танев, главен секретар на Министерство на образованието и науката, да ни каже докъде са стигнали с подготовката по усвояването на средствата.
    Заповядайте, господин Танев. Имате думата.
    ДИМИТЪР ТАНЕВ: Благодаря Ви, господин председател! Уважаеми господин председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! На предишната среща на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта министър Вълчев спомена за организацията, която ние сме създали за събиране на средства по проектите, които ще се представят. Към настоящия момент, тъй като датата още не е дошла – тя е 25 октомври – при която училищата ще представят проектите. Въпреки това в Министерство на образованието и науката вече има един инспекторат, който вече е представил три проекта. Ние сме поставили изискване всеки един проект да е на стойност 12 хиляди лева. Проектите са оформени по надлежния ред и дават възможност на комисията да прецени в зависимост от наличния ресурс, да бъдат предоставени тези средства.
    Разбира се, ние не получихме писмо от Държавната агенция за младежта и спорта за създаване на съвместна работна група. Тези дни предстои нейното сформиране, така че на сбирка на тази работна група ще бъдат разгледани тези проекти и съответно в рамките на тази сума ще бъдат предоставени средствата, като, разбира се, по отношение на схемата на разпределение на средствата и начина на изразходването им тепърва трябва да се изработи становище. Ние очакваме и днешният ден да донесе една по-голяма яснота по отношение на този процес.
    Благодаря.
    ПРЕДС. СВЕТОСЛАВ СПАСОВ: Благодаря Ви, господин Танев.
    Колеги, имате думата за въпроси, мнения, становища.
    Заповядайте, господин Маргаритов. Имате думата.
    ВЕСЕЛИН МАРГАРИТОВ: Благодаря Ви, господин председател! Уважаеми господин председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Ако ми разрешите, да кажа още няколко думи в контекста на това, което господин Танев преди малко сподели.
    Уважаеми господин председател, аз приветствам всичко това и Държавната агенция за младежта и спорта изцяло застава зад всичко това, което говорим тук.
    Тези писма, които вие сте изпратили до регионите, поставят срок, доколкото знам, 25 октомври 2006 г. Те трябва да си оформят проектите и до тази дата да са при вас. Освен, ако нещо не греша.
    Накрая, господин председател, вие дадохте не критерии, а по-скоро указания за одобряване на проектите. Това беше, доколкото си спомням, състояние на спортната база, брой на учениците и перспективите за развитие на учениците – дали има перспектива това училище да стане по-голямо, по-малко или закрито.
    Наистина това, което Вие казахте, господин председател, е точно така. Ние трябва да направим една съвместна работна група и да предложим и някои други критерии. Хората от Чепеларе веднага реагираха и казаха: ние искаме да предложим критерий във връзка с традициите на нашето училище. Това също може да бъде един критерий. Други колеги, които са многократни шампиони по даден вид спорт, също настояват да имат някакъв приоритет при одобряване на проектите и т.н.
    Разбира се, всичко това ние ще го гледаме съвместно и доста внимателно, ако имаме тази възможност. Мисля, че ще намерим най-оптималния вариант за решаването на този въпрос. Ще спазим чл. 9 от Закона за хазарта и мисля, че ще намерим оптималния вариант.
    Благодаря ви за вниманието.
    ПРЕДС. СВЕТОСЛАВ СПАСОВ: Благодаря Ви, проф. Маргаритов.
    Колеги, мисля, че имаме консенсус в крайна сметка по тези въпроси и всички в изказванията си, обобщавайки, се уточняваме за един от трите варианта, за които ставаше дума – как биха могли да бъдат разходвани тези средства. Според мен най-невъзможният и най-нецелесъобразният е тези средства да тръгнат към общините. Защото така, първо, процесът много ще се забави, и, второ, в крайна сметка двете институции, които са записани и в Закона за хазарта, са Държавната агенция за младежта и спорта и Министерство на образованието и науката, които отговарят за спорта в училищата.
    Според мен е редно именно тези две институции да създадат съвместна експертна група, която да подготви и да разгледа проектите. Според мен можем да се обединим по отношение на решенето на комисията. Предлагам решението на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта да е следното:
    “Във връзка със средствата, които бяха събрани от трите целеви тиража на Спортния тотализатор за 2006 г. комисията препоръчва на Държавната агенция за младежта и спорта и на Министерство на образованието и науката да създадат съвместна работна група, която да разгледа обсъдените проекти и съвместно чрез регионалните инспекторати на Министерство на образованието и науката и регионалните експерти на Държавната агенция за младежта и спорта да преценят на кои училища сега да бъдат предоставени средства, като се залага най-вече на регионалния принцип, тоест, да няма ощетени региони, а всяка една от областите било съгласно населението или територията да получи средства за проекти, които да бъдат финансирани.”
    Във втората част:
    “Препоръчва на Държавната агенция за младежта и спорта и Българския спортен тотализатор за 2007 г. да бъдат проведени пет извънредни тиража за спорт в училище съгласно Закона за хазарта, като евентуално се съобразят с дати, свързани с образованието и децата, с учениците, а именно 24 май, 1 юни, 15 септември, 1 ноември и 8 декември.”
    Моля, колеги, гласувайте така направеното предложение на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта.
    "За" - 8, "против" и "въздържали се" - няма.
    Предложението се приема.
    Заповядайте, господин Велинов. Имате думата.
    ВАСИЛ ВЕЛИНОВ: Благодаря Ви, господин председател! Аз искам още нещо да кажа. В Държавната агенция за младежта и спорта в рамките на една година тече един конкурс и се събират материали по един фонд, за който Министерството на финансите обеща пари за училищния спорт. Ставаше въпрос за 60 училища, които да бъдат подготвени и подпомогнати с целеви програми.
    Аз мисля, че този списък е готов и всичко това би могло да бъде в голяма помощ на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта по посока на развитието на спорта в училищата. Това са готови вече неща. Има критерии и, ако хората отговарят, ще получат такива средства целево за спорт в училището. Това са 6 млн. лв., които са предвидени за тази цел.
    Благодаря.
    ПРЕДС. СВЕТОСЛАВ СПАСОВ: Ако няма други въпроси, благодаря Ви, колеги, за участието в заседанието на комисията
    Надявам се така впоследствие да решаваме и други въпроси.
    Закривам заседанието.
    (Закрито в 16,35 ч.)

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    (Светослав Спасов)
    Стенограф:
    (Божидарка Бойчева)
    Форма за търсене
    Ключова дума