Парламентарни комисии
Комисия по околната среда и водите
” Които пие вода- да мисли за извора
Председателят на Комисията по околната среда и водите Георги Божинов откри семинар на тема “ Предпазване от вредното въздействие на водите и информиране на населението по поречието на р. Дунав.Обсъдиха се проблемите за чистота на р. Дунав, формулираха се предложения ,необходими за комплексното решаване на въпросите. Семинарът е организиран от Европейския център по превенция на рисковете към съвета на Европа,в сътрудничеството на Комисията по опазване на околната среда ,Министерството на околната среда , Българското национално радио и с участието на г-н Жан-Пиер Маснюе от Европейската академия на науките.
Участниците в семинара – зам.-министри, областни и зам-областни управители,професори от БАН,университетски преподаватели ,експерти от мрежата ,които следят за река Дунав , алармираха за тревожното състояние на дигите, липсата на съвременна топографска карта за дъното на реката,затоплянето на водите й .Посочени бяха случаи на липса на координация между отделните звена.
“ Този семинар е изключително навременен,защото фокусира внимание върху негативните тенденции,свързани с опасността от наводнения ,както и развитието на морфологичения процес на реката”.- каза доц. Стефан Модев зам.-декан на Хидротехническия факултет в Университета по архитектура,строителство и геодезия.
Река Дунав е лакмус за това,което се случва на територията в Европа.
Направеният сравнителен анализ по отношение на температурата на водата във водосбора на р. Дунав и водосбора на р. Искър.до язовир Искър, , се покриват едно към едно.Повишението на температурата на водата при входа на язовир Искър и при Свищов е едно и също.Това потвърждава наличието на глобален процес. Основните причини са :парниковият ефект , повишаване температурата.на атмосферата и от там на повърхностните води.
Цветанка Димитрова- директор на басейновата дирекция Дунавски район . представи програмата, по която се работи след измененията в Закона за водите.Те са съобразени с Европейската рамкова директива за управление на водите.
. “Ние трябва да се научим,пускайки кранчето в къщи да мислим за извора”- каза г-жа Димитрова..Всеки трябва да си представя –откъде идва тази вода, по какъв начин стига до нас и да се старае да я пести,за да бъде справедливо разпределена.”
Иван Ангелов от Българското национално радио представи идеята за създаване на специално радиопредавене,свързано с екологията на р. Дунав и предотвратяване на опасностите от наводнявания по нея. .Идеята е да се излъчва не само по БНР,а и по радиостанциите на страните по поречието на р. Дунав
Общото становище е ,че срещите на специалисти трябва да бъдат по-чести ,с участието на колеги от Дунавските страни