Парламентарни комисии
Комисия по околната среда и водите
Комисия по околната среда и водите
04/07/2006
Първо четене на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за водите № 654-01-88, внесен от народните представители Георги Божинов, Борислав Великов и Росен Владимиров на 28 юни 2006 г.
На свое редовно заседание, проведено на 4 юли 2006 г., Комисията по околната среда и водите разгледа на първо четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за водите, внесен от народните представители Георги Божинов, Борислав Великов и Росен Владимиров.
На заседанието присъстваха зам. министърът на околната среда и водите Любка Качакова, експерти от Министерството на околната среда и водите, Министерството на здравеопазването, Министерството на земеделието и горите, Министерството на икономиката и енергетиката, представители на Националния институт по хидрология и метеорология, БАН, Университета по архитектура, строителство и геодезия, Българската стопанска камара и други.
Законопроектът и мотивите към него бяха представени от г-н Георги Божинов.
По време на състоялата се дискусия членовете на комисията приеха за основателно предложението на вносителите временно да бъде отложено разглеждането на Законопроекта за управление на водите и то да продължи успоредно с работата по приемането на специалните закони за собствеността върху водостопанските системи и съоръжения.
Без да си поставя за задача да регламентира всеобхватно всички проблеми, свързани с управлението на водите, настоящият законопроект решава най-неотложните въпроси, свързани с въвеждане изискванията на Рамковата директива за водите по отношение на:
• основните принципи залегнали в нея;
• поставянето на цели за опазване качеството и количеството на повърхностните и подземните води;
• разработването на програми от мерки за постигане на целите;
• изграждането на мрежи за мониторинг на водите;
• въвеждането на икономически инструменти за стимулиране опазването на водите;
• въвеждането на комбиниран подход за точкови и дифузни източници на замърсявания;
• информирането и участието на обществеността при приемането на плановете за управление на речните басейни;
• участието и координирането на дейностите по управление на международните басейнови райони и други.
Комисията намира за приемливи и промените в разрешителния, концесионния и регистрационния режим, контрола и административнонаказателните разпоредби, с които се цели от една страна отстраняване на някои непълноти и затруднения, установени по време на досегашното прилагане на закона, а от друга страна създаване на необходимите законови инструменти за практическото изпълнение на изискванията на европейското законодателство.
Обосновано и неотложно е също така синхронизирането на Закона за водите с други закони, приети след неговото влизане в сила, както и прецизирането и уеднаквяването на използваната терминология.
Като цяло комисията счита, че предложените изменения и допълнения в Закона за водите въвеждат напълно и коректно разпоредбите на Рамковата директива за водите и създават условия за нейното прилагане.
Законопроектът беше подкрепен по принцип от заинтересованите министерства и от представителите на научните среди и бизнеса. Бяха отправени препоръки относно системата за мониторинг на водите и нейното финансиране, регламентирането на действията при бедствени ситуации, предизвикани от наводнения и други, които ще бъдат взети предвид от комисията по време на второ четене на законопроекта.
След проведените разисквания Комисията по околната среда и водите подкрепи законопроекта единодушно с 14 гласа “за” и изрази следното
СТАНОВИЩЕ:
Поддържа мотивите на вносителите и предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за водите № 654-01-88, внесен от народните представители Георги Божинов, Борислав Великов и Росен Владимиров на 28 юни 2006 г.