Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по енергетиката
Комисия по енергетиката
26/03/2008

    Относно: Информация за състоянието на въгледобива в Република България през 2007 г.
    На свое редовно заседание , проведено на 26.03.2008 г. /сряда/ от 14.30 часа, зала № 456 Комисията по енергетика обсъди постъпилата Информация за състоянието на въгледобива в Република България през 2007 г.. Информацията се предоставя в изпълнение на тематичната програма за дейността на Комисията по енергетика за 2008 г.

    От прегледа на представения материал Комисията констатира:

    Добивът на въглища в Република България през 2007г. се осъществява в 17 (седемнадесет) находища, предоставени на концесия ( подписани са общо 20 концесионни договора) .
    Върху територията на отделни находища, като - „Пернишки въглищен басейн”има действуващи три концесии ; на територията на ”Бобовдолския въглищен басейн – пет концесии ; девет от дружествата са освободени от концесионно заплащане за период от две до пет години.В три от обектите концесионната дейност е преустановена.
    През 2007 г. са добити 28 410.6 хил. тона въглища, което е с 10.8% повече в сравнение с 2006 г. Отчетеният резултат е индикатор за настъпилите структурни промени в енергийния баланс, предизвикани от извеждането от експлоатация на 3 и 4 блокове на АЕЦ „Козлодуй” ЕАД.
    Водещ концесионер във въгледобива са Мини “Марица Изток” Мините експлоатират най-голямото находище на лигнитни въглища в България, което снабдява с въглища три топлоелектрически централи за производство на електроенергия и брикетна фабрика за производство на брикети. Общият добив на енергийни въглища в Мини “Марица Изток” за 2007 г. е 23 млн. тона, което представлява 84.4% от общия добив на въглища за производство на електрическа и топлинна енергия в България.




    Приоритетно участие в добива на кафяви въглища имат въглищата, добивани в Пернишкия и Бобовдолския басейни.
    Добивът на черни въглища се реализира от мини “Балкан 2000” ЕАД.
    Разпределението на добитите въглища по типове е следното:
     лигнитни въглища – 89.5%;
     кафяви въглища - 10.4%;
     черни въглища – 0.1%.
    Добивът на лигнитни въглища през периода възлиза на 25 420.2 хил. тона.Основен производител на този тип въглища са Мини “Марица изток” ЕАД. През 2007 г. е отчетен ръст от 11.1% на добитите количества от дружеството, спрямо предходната година. Този ръст се дължи на увеличените количества на подадените въглища за производство на електрическа и топлинна енергия с 10.8% и за производство на брикети с 18.8% .
    През периода са добити 2 972.3 хил. тона кафяви въглища, което е с 11.1.% повече в сравнение с 2006 година. Приоритетно участие в добива на кафяви въглища имат въглищата, добивани в Пернишкия и Бобовдолския басейни.
    Добивът на черни въглища от 18.1 хил. тона е реализиран от мини “Балкан 2000” ЕАД.
    Структурата на потребление на добитите въглища в страната за 2007 г. е следната:
     За производство на електрическа и топлинна енергия – 96.0%;
     За производство на брикети – 3.2%;
     За отопление на населението – 0.3%;
     За други консуматори и собствени нужди – 0.5%.
    През 2007 година са произведени 376.9 хил. т. брикети, което е с 16.2% повече в сравнение с 2006 г.
    Количеството на подадените въглища за отопление на населението е в размер на 81.2 хил. тона, което е с 51.6 хил. тона (38.9%) по-малко в сравнение с 2006 г.

    Във всички дружества миннодобивните работи са водени по одобрени от Министерството на икономиката и



    енергетиката годишни работни проекти и бюджети. Концесионерите спазват предвидената технология, свързана с ползването на обекта на концесия и осъществяването на дейността .

    От действащите дружества в най-добро технологично състояние са Мини „Марица-изток” ЕАД и Мина „Станянци” АД. Останалите мини са в относително добро технологично състояние. Всички минни дружества са внесли в МИЕ Годишни работни проекти и бюджети за 2008 година, които са одобрени. Това дава основание да се очаква добивът на местни въглища през 2008 година, да не бъде по-малък от този през 2007 година, дори е възможен известен ръст, който да се реализира основно в минно-енергийния комплекс „Марица-изток”.

    Като резултат от проведената дискусия Комисията констатира :

    1. Въгледобивът в страната, особено на територията на енергийния комплекс “Марица- изток” е част от националния стратегически енергиен ресурс,който има пряка връзка с енергийната независимост на страната. В контекста на проблема за енергийната независимост този ресурс изисква особено внимание в посока на разработка и внедряване на нови по-високоефективни технологични разработки.
    2. Все още няма представен вариант на актуализирана стратегия за развитие на въгледобива в България, като част от енергийната стратегия на Правителството.

    И взе следните
    Решения:

    1. Да се проведе ново, разширено заседание, на Комисията по енергетика с участието на всички изпълнителни директори на дружествата и представители на браншовите организации във въгледобива, на която да се разгледа:
    • Разширен и допълнен, с отговори на поставените от депутатите въпроси, информационен материал за състоянието на въгледобива в Република България през 2007 г.;
    • Стратегия за въгледобива в страната като част от актуализираната енергийна стратегия ;
    2. Вносителят - Министерството на икономиката и енергетиката да информира Комисията по енергетика за готовността си по т.1 за насрочване на ново заседание ;
    3. Да се допълни от вносителя представения на днешното заседание материал , като се отговори на следните въпроси, относно:

    • Структурата на административната реализация, от страна на Концедента , на концесионния контрол и оценка на неговата ефективност.
    • Състоянието на проектите за екологично оздравяване на мините, финансирани от държавния бюджет: степен на изпълнение до момента, изразходвани средства, прогнозни срокове за завършване.
    • Ценовата политика и структура на цените на въглищата , произвеждани в комплекса - Мини “Марица изток”. Връзка на ценовата политика с технологичното обновяване.
    • Анализ на неизпълнението на утвърдените инвестиционни програми за отделните дружества и тяхното влияние върху безопасността на труда и икономическата ефективност.

    Форма за търсене
    Ключова дума