Комисия по енергетиката
29/10/2008
Относно: ИНФОРМАЦИЯ ЗА ФИНАНСОВО-ИКОНОМИЧЕСКОТО СЪСТОЯНИЕ И ГОТОВНОСТТА НА НАЦИОНАЛНАТА ЕЛЕКТРИЧЕСКА КОМПАНИЯ(НЕК) И ЕНЕРГИЙНИЯ СИСТЕМЕН ОПЕРАТОР (ЕСО) ЗА РАБОТА В ЕСЕННО-ЗИМНИ УСЛОВИЯ ЗА ПЕРИОДА 2008 – 2009 г.
На свое редовно заседание , проведено на 29.10.2008 г. /сряда/ от 14.30 часа, зала № 456 Комисията по енергетика обсъди постъпилите информационни материали от НАЦИОНАЛНАТА ЕЛЕКТРИЧЕСКА КОМПАНИЯ(НЕК) И ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЙНИЯ СИСТЕМЕН ОПЕРАТОР (ЕСО) ЗА ФИНАНСОВО-ИКОНОМИЧЕСКОТО СЪСТОЯНИЕ И ГОТОВНОСТТА ИМ ЗА РАБОТА В ЕСЕННО-ЗИМНИ УСЛОВИЯ ЗА ПЕРИОДА 2008 – 2009 г.
Информацията се предоставя в изпълнение на тематичната програма за дейността на Комисията по енергетика за 2008 г.
След прегледа на информационните материали Комисията констатира по раздели, както следва :
В раздела - „Производствена дейност” :
НАЦИОНАЛНА ЕЛЕКТРИЧЕСКА КОМПАНИЯ(НЕК) приема за основен приоритет в дейността си изпълнението на задълженията, произтичащи от Закона за енергетика и Решенията на ДКЕВР за осигуряване с необходимото количество електроенергия за крайните снабдители и потребителите, присъединени към преносната мрежа, които не са избрали друг доставчик.
Анализът на изпълнението на Решението на ДКЕВР за първото полугодие е показал, че в условията на либерализиран пазар на електроенергия, НЕК ЕАД продължава да бъде качествен системен балансьор по отношение на покриването на потреблението на крайните снабдители и на електроразпределителните дружества, като пряко поема последиците от настъпилите през периода негативни изменения в приетите условия, без възможност за тяхното компенсиране.
За есенно–зимния сезон 2008–2009 година НЕК ЕАД планира да достави на крайните снабдители 12 110 млн.кВтч, като закупи по определените квоти от производителите 7 312 млн.кВтч и предостави от собствена електроенергия 4 798 млн.кВтч.
През есенно-зимния период прогнозното общо количество електроенергия, с която НЕК разполага и чиито източник са:
производството от собствени ВЕЦ;
енергия ,купената по дългосрочните договори;
енергия, купена от ВЕИ и от електроцентралите с комбинирано производство,
възлиза на 9 740 млн.кВтч, като тя ще бъде продадена изцяло в страната, разпределена, както следва за :
• крайните снабдители - 4 798 млн.кВтч ;
• ЕРД за технологични разходи по разпределението - 2 518 млн.кВтч
• за техн. разходи за пренос и ПАВЕЦ - 826 млн.кВтч
• за потребители, присъединени към преносната
мрежа - 1 598 МВтч.
През периода НЕК ЕАД поддържа добра финансова стабилност. Редовно се погасяват задълженията към осигурителните фондове, бюджета и финансовите институции-кредиторки. Основните финансови показатели, които се наблюдават от банките-кредиторки са в рамките на изискуемите нива.
Очаква се НЕК ЕАД да приключи деветмесечието на 2008 г. с печалба в размер на около 50 млн.лв.
ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЙНИЯТ СИСТЕМЕН ОПЕРАТОР (ЕСО) осъществява единното оперативно планиране, координиране и управление на електроенергийната система в съответствие със Закона за енергетиката и подзаконовите нормативни актове от ЕСО-ЕАД.
За целта ЕСО-ЕАД извършва професионално и отговорно възложените му дейности:
за прогнозиране на електрическите товари и потребности;
за съгласуване и координиране на плановете за работа и ремонт на електропроизводствената подсистема и всички елементи на електропреносната мрежа;
за непрекъснато наблюдение и управление на всички електроенергийни обекти, присъединени към електропреносната мрежа;
за експлоатация, поддръжка и развитие на електропреносната мрежа, за организиране и администриране на пазара на електроенергия, в т.ч. балансираща електроенергия, студен резерв, спомагателни и системни услуги.
Така ЕСО-ЕАД осигурява, безопасно и ефективно функциониране на електроенергийната система.
ЕСО-ЕАД е изготвил Мощностен и Електроенергиен баланси на електроенергийната система на Република България за зимния период 2008/2009 г. като е отчел фактическото състояние на електроцентралите, което е различно от предвиденото в Програма на Република България за прилагане на Директива 2001/80/ЕС, касаеща големите горивни инсталации.
Балансите на средно месечните брутни максимални мощности и помесечните електроенергийни производства и потребления за зимния период 2008/2009 г. са разработени при следните предпоставки:
• Прогнозата на максималните товари отчита статистическите тенденции през последните години. В таблица 1 са посочени стойностите на очакваните максимални товари - при средногодишни (нормални) метеорологични условия.
• Прирастът на брутното потребление през отделните зимни месеци отчита тенденциите в социално-икономическото развитие, увеличаването на собствените нужди на електроцентралите и на потребената от помпените агрегати на ПАВЕЦ електроенергия през последните години. Прирастът е оценен за нормални средностатистически метеорологични условия през зимния период, а не спрямо реализирано потребление на предходната година. При по-ниски от нормалните зимни температури може да се очаква по-голям прираст на потребление;
• Приключваща ремонтна програма за 2008 г. и предложена, но все още несъгласувана ремонтна програма за 2009 г.
• Работа на всички разполагаеми агрегати в основните кондензационни електроцентрали, с изключение на модернизиращите се блок 4 в ТЕЦ „Марица изток 2” и блок 4 в ТЕЦ „Марица изток 3”, както и блоковете предвидени за студен резерв в ТЕЦ „Варна”, ТЕЦ „Бобов дол”, ТЕЦ „Марица изток 2”, ТЕЦ „Марица Изток 3”.
• Работа на блокове 3, 5 и 6 в ТЕЦ „Марица изток 2” без ограничения по условия за опазване на околната среда, въпреки все още невъведените сероочистващи инсталации.
• Спрян от работа блок 2 в ТЕЦ „Бобов дол” поради несъответствие с изискванията на директива 2001/80 на ЕС, въпреки неизпълнените предпоставки за въвеждане на нови заместващи мощности съгласно приетата от Министерския съвет с Решение № 216/04.04.2003 г. национална Програма относно големите горивни инсталации).
• Производство на електроенергия от ВЕЦ при 75% обезпеченост на годишния воден отток;
• Производство на електроенергия от заводски и топлофикационни електроцентрали на нивото на 2007/2008 г.;
• Налични са всички видове нормативно определени резерви;
В раздел „зимна подготовка” :
Подготовката на НЕК ЕАД за работa през есенно-зимния сезон 2008-2009 г. е проведена в следните основни направления:
- изпълнение на специфичните програми на отделните клонове и предприятия;
- изпълнение на ремонтната програма;
- преглед на сключените договори за покупка на електрическа енергия и разполагаемост от независимите производители;
Като собственик на активите на преносната мрежа, НЕК ЕАД е възложил с договор експлоатацията, поддръжката и ремонта на мрежата на Електроенергийния системен оператор ( ЕСО ЕАД ).
За 2008 г. НЕК ЕАД е възложило на ЕСО ЕАД да извърши определени обеми ремонти по електропроводните линии и електрически подстанции, за което е осигурило необходимите средства в размер на 38 млн.лв За деветте месеца са извършени ремонтни работи за 25,1 млн.лв, което е 66 % от годишната задача. Ремонтите са извършени по предварително планиран график.
Като цяло НЕК и ЕСО са извършили в необходимия обем инвестиционните, ремонтните и профилактичните дейности, предвидени в годишните бизнес-планове , гарантиращи в значителна степен безаварийност на дейността им през зимния сезон 2008 – 2009 г. и качеството на предоставяните услуги на потребителите, изискуеми по силата на лицензиите за дейността им.
В раздел „Проблеми”:
Прогнозните количества електрическа енергия, с които НЕК разполага са ограничени и при евентуален ръст на потреблението, за да изпълни задълженията си произтичащи от Закона за енергетиката и решенията на ДКЕВР, ще се наложи дружеството да закупи допълнително електроенергия от свободния пазар, където цените са по-високи и да увеличи производството на електроенергия от собствените ВЕЦ. Увеличаването на производството от ВЕЦ ще намали сериозно водните запаси в енергийните язовири.
Сериозно затруднение в дейността на НЕК произтича и от неизпълнението на квотите от страна на производителите, поради завишена аварийност или желанието на централите да реализират електроенергията на регионалния пазар.
Проблеми са възникнали и при прилагането на Решението на ДКЕВР за осигуряване на потреблението на крайните снабдители са :
Отказ от страна на крайните снабдители и на електроразпределителните дружества да направят помесечно разпределение на определените им за периода количества електрическа енергия;
Отказ от подписване на договор за закупуване на електрическа енергия;
Отказ от страна на Е.ОН България Продажби АД и на ЕВН България електроснабдяване АД да заплатят количествата над определения размер от 5 на сто по утвърдената цена, по която обществения доставчик продава електрическа енергия на разпределителните предприятия за покриване на технологичните разходи по преноса през разпределителната мрежа, съгласно т.11 от решението, като дължат на НЕК ЕАД 2 490 хил.лв с ДДС.
Въпреки реализираната печалба за периода януари – септември 2008 г., НЕК продължава да губи от продажбата на електроенергия по регулирани цени. Дружеството продава електрическата енергия на регулирания пазар ( крайни снабдители и разпределителни дружества ) по цена по-ниска с около 3 % от средната покупна цена, като цените, по които НЕК купува електроенергия също са регулирани.
В раздел “Предложения “
НЕК ЕАД може да изпълни своите задължения за доставка на електрическа енергия на регулирания пазар в страната и на потребителите, присъединени към преносната мрежа, които не са избрали друг доставчик при следните предпоставки:
- нормална аварийност на електроцентралите и изпълнение на определените квоти, съгласно договореното разпределение по месеци;
- осигуряване на необходимите доставки на въглища от ТЕЦ”Варна” и ТЕЦ “Русе”;
- подържане на необходимия резерв от производителите и готовност при поискване да изпълнят задължението си да доставят допълнителна електроенергия в размер до 5% над квотата, при увеличение на потреблението на крайните снабдители в тази граница.
С утвърдените от ДКЕВР нови цени на електроенергията, действащи от 01.07.2008 г. и при условие, че всички участници на регулирания пазар изпълняват своите задължения, се очаква да се създадат условия за намаляване на загубата от продажбата на електроенергията от компанията по регулирани цени.
За покриване на екстремните електрически товари през месеците от ноември до февруари и за намаляване на вероятността от дефицит на електроенергия през януари и февруари е необходимо да се предприемат определени организационни мерки, които надхвърлят обхвата на сертификата на ЕСО и изискват намеса други държавни институции .
1. Възстановяване работоспособността на блок 2 в ТЕЦ „Бобов дол”, така че агрегатът да бъде в резерв и да се включва в работа за да замества други аварирали агрегати в централата.
2. Доставка на допълнителни количества въглища в ТЕЦ „Варна”, спрямо тези по гарантираните доставки.
3. Осигуряване на непрекъснатост на доставките на други енергоносители (топлоенергия, газоснабдяване), влияещи върху потреблението на електроенергия.
4. Прилагане на принцип за ограничаване работата на агрегатите без сероочистващи инсталации, в частност на трети, пети и шести блок в ТЕЦ Марица изток 2, само за времето на превишаване на емисиите над нормите, а не за предварително зададен период.
След проведените обсъждания на представената информация Комисията по енергетика взе следните
Р Е Ш Е Н И Я :
1. Приема предоставените информационни материали от НЕК и ЕСО като дава положителна оценка за пълнота и отговорност при представяне на проблема.
2. Изразява загриженост относно проблемите на ЕСО за гарантиране покриването на екстремните електрически товари през месеците от ноември до февруари и за намаляване на вероятността от дефицит на електроенергия през януари и февруари, като:
Предлага на ръководството на ДКЕВР да предприеме мерки за стриктно спазване на Правилата за търговия с електрическа енергия за приоритетна доставка на студен резерв и изпълнение на договорените месечни квоти на производителите за покриване на потреблението на крайните снабдители;
Подкрепя предложението на ЕСО за предприемане на технологични и организационни мерки( в т.ч. предложение пред МОСВ за промяна параметрите на комплексното разрешително) за привеждане в работоспособно състояние на блок 2 в ТЕЦ „Бобов дол”, така че агрегатът да бъде в студен резерв с опция за включване в паралел при възникване на аварийна ситуация при действуващите агрегати в централата.
Подкрепя предложението на ЕСО за предприемане на технологични и организационни мерки(в т.ч. предложение пред МОСВ за промяна параметрите на комплексното разрешително ) за прилагане на принципа за ограничаване работата на агрегатите без сероочистващи инсталации, в частност на трети, пети и шести блок в ТЕЦ Марица изток 2, само за времето на превишаване на емисиите над нормите, а не за предварително зададен период.