Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по енергетиката
Комисия по енергетиката
02/07/2008

    Относно: Информация на тема”Агенция за ядрено регулиране - основни резултати и бъдещи предизвикателства за 2007/2008 г.”


    На свое редовно заседание , проведено на 02.07.2008 г. /сряда/ от 14.30 часа, зала № 456 Комисията по енергетика обсъди получената Информация на тема”Агенция за ядрено регулиране(АЯР)
    основни резултати и бъдещи предизвикателства за 2007/2008 г.”

    След преглед на информацията , Комисията констатира:

    Агенция за ядрено регулиране(АЯР) е институционалният инструмент за държавното регулиране на безопасното използване на ядрената енергия и
    йонизиращите лъчения и на безопасното управление на радиоактивните отпадъци и отработеното ядрено гориво.
    Дейността на агенцията е регламентирана със «Закон за безопасно използване на ядрената енергия»(Обн., ДВ, бр. 63 от 28.06.2002 г., изм. и доп., бр. 120 от 29.12.2002 г., бр. 70 от10.08.2004 г., в сила от 1.01.2005 г.).
    По силата на този закон Председателя на АЯР има изключителни пълномощия и отговорности за гарантиране ядрената безопасност в страната.
    Агенцията има 50 годишна история.
    В своята дейност до м.май 2008 г. Агенцията за ядрено регулиране е издала лицензии на всички инсталирани ядрени инсталации в нашата страна( в. Т.ч. 1-6 блок на АЕЦ «Козлодуй», площадките за хранение на отработеното ядрено гориво и радиоактивни отпадъци)
    През 2007 г. Агенцията е издала общо 61 разрешения за работа на и със ядрени съоръжения и свързаните с тях дейности.
    В обхвата на дейностите на Агенцията попада лицензионния и разрешителния режим на източниците на йонизиращи лъчения. През отчетния период Агенцията е издала общо 221 лицензии за работа с източниците на йонизиращи лъчения и 465 разрешения за дейности, свързани с строителство на съоръжения с източниците на йонизиращи лъчения.
    В рамките на правомощията си на контролен орган Агенцията е извършила 44 инспекции на ядрени инсталации и съоръжения и 180 – в обекти с източниците на йонизиращи лъчения.
    Ефектът от превенцията на Агенцията за ядрено регулиране в областта на ядрената безопасност, в значителна степен, е свързан с поредица от позитивни статистически данни, а именно :

    • Регистрация на малък брой събития( събитията през 2007 г. са около три пъти по-малко спрямо нивото от 2004 г.)
    • Регистрация на малък брой непланови сработвания на аварийната защита ;
    • Констатирана висока степен на готовност на системите за безопасност;
    • Регистрация на ниски дози на облъчване на персонала и населението( колективната ефективна доза за 2007 г. е намаляла около шест пъти спрямо нивото от 2000 г.

    В предизвикателствата за 2008 г. Агенцията има ясна и мащабна програма за:
    А. Внасяне на актуални изменения в Закона за безопасно използуване на ядрената енергия, свързани със :
    o новите изисквания по Конвенцията за физическа защита на ядрените материали;
    o новата лицензионна стратегия при извеждане от експлоатация;
    o промените в областта на радиационната защита;
    o преразглеждането на концепцията за зоните с особен статут;
    o регламентиране на законово ниво на служебната тайна;

    Б. Изменения в областта на подзаконовата нормативна уредба:
    • АЯР е в процедура на разработване на регулиращи ръководства към лицензиантите и притежателите на разрешения.( Тези документи са с препоръчителен характер и имат за цел да подпомогнат лицензиантите и притежателите на разрешения при изпълнение на всички регулаторни изисквания и критерии). В процес на разработване и приемане са над 30 ръководства, основно в областта на ядрената безопасност и извеждането от експлоатация


    В. Подпомагане на Мисия на МААЕ за оценка изпълнението на програмата за модернизация на 5 и 6 блок на АЕЦ „Козлодуй

    Г. Извършване на периодичен преглед на безопасността на 5 и 6 блок на АЕЦ „Козлодуй”във връзка с изтичане на лицензиите за експлоатация през 2009 г.

    Д. Продължаване на процесите по етапното лицензиране на АЕЦ „Белене”.

    Комисията споделя становището на Ръководството на АЯР за необходимост от запазване и развитие на административния й капацитет във връзка с новите отговорности, произтичащи от развитието на ядрената енергетика в страната( строителството на нова ядрена централа, безпрецедентност в дейността по извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения, разширяване на дейността по съхраняване на отработеното ядрено гориво ( сух и мокър тип) и радиоактивни отпадъци.

    След проведения дебат по темата, подробно отразен в стенограмата на заседанието КОМИСИЯТА взе следните

    РЕШЕНИЯ :

    1. Приема с положителна оценка предоставената информация .
    2. Предлага на ръководството на АЯР да внесе аргументиран доклад в Министерски съвет относно запазване и развитие на административния й капацитет.
    Форма за търсене
    Ключова дума