Комисия по енергетиката
12/11/2008
Относно: Проект на Закон за Държавния бюджет на Република България за 2009 г. № 802-01-82, внесен от Министерския съвет на 31.10.2008г.
На свое редовно заседание , проведено на 12.11.2008 г. /сряда/ от 14.30 часа, зала № 456 Комисията по енергетика разгледа проекта на Закон за Държавния бюджет на Република България за 2009 г. № 802-01-82, внесен от Министерския съвет на 31.10.2008г.
На заседанието присъстваха народните представители – членове на комисията и представители на министерства и ведомства, както следва:
от Министерство на икономиката и енергетиката: Владимир Туджаров – главен секретар, Илиана Шопова – началник на отдел „Бюджет и финансиране” към дирекция „Финансово-стопански дейности и управление на собствеността”, Симеон Йорданов – началник на отдел „Ядрена енергетика и безопасност” в дирекция „Сигурност на енергоснабдяването”, Любомир Петков – началник на отдел „Проекти” в дирекция „Енергийни пазари и преструктуриране”, Христо Казанджиев – директор на дирекция „Природни ресурси и концесии”, Костадинка Тодорова – директор на дирекция „Енергийна ефективност и опазване на околната среда”, Ива Петрова – директор на дирекция „Енергийни пазари и преструктуриране”, Хайрабед Ашикян – началник на отдел „Преструктуриране” в дирекция „Енергийни пазари и преструктуриране”, Цвете Делчева – изпълнителен секретар в отдел „Ядрена енергетика и безопасност” в дирекция „Сигурност на енергоснабдяването”, Валерия Бегова – старши експерт в отдел „Финансов ЕФК” в дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност” и Чавдар Драганов – държавен експерт в отдел „Енергийни баланси, статистика и анализи” в дирекция „Енергийна стратегия”;
от Министерство на финансите: Румен Тушев, Христо Илиев – директор на дирекция „Държавни разходи” и Виржиния Йончева;
от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране: Валентин Кирчев – заместник-председател, Анжела Димитрова – началник на Финансов отдел, Стефан Начев – директор на дирекция „Електроенергетика” и Стефан Герчев – държавен експерт в дирекция „Електроенергетика”;
от Агенция за ядрено регулиране – Сергей Цочев – председател.
От името на Министерството на икономиката и енергетиката законопроектът в част “Енергетика” беше представен от г-н Владимир Туджаров – главен секретар.
От името на Министерството на финансите законопроектът общо и в частта му по осма функция – „Икономически дейности и услуги”, група „Минно дело, горива и енергия беше представен от г-н РУМЕН ТУШЕВ .
Допълнителни становища изразиха народните представители Йордан Костадинов, Минчо Христов, Иван Иванов, Иван Гризанов и Симеон Йорданов.
Въз основа на представения на народните представители текст на Законопроекта и експозетата по него, Комисията по енергетиката направи следните
КОНСТАТАЦИИ :
І. По Доклада към проекта на Закон за Държавния бюджет на Република България за 2009 г..
Извършен е задълбочен анализ на тенденциите в развитието на световната икономика през 2008г. определящи в значителна степен и тенденциите в националната икономика, в контекста на отражението на световната финансова криза върху икономиката на България .
Извършен е преглед на изпълнението на консолидираната фискална програма към 30.06.2008 г. и оценка за очакваното й изпълнение до края на 20008 г.
Изведени са основните приоритети на Бюджет 2009 г., в контекста на провежданата фискална политика :
o Увеличаване размера на публичните инвестиции и нарастване на техния относителен дял в общите публични разходи при повишаване ефективността на разходването им;
o Повишаване качеството на средното и висшето образование и създаване на по-добри възможности за младите семейства;
o Създаване на условия за подобряване на качеството на живот и интегриране на възрастните хора в обществото;
o Изсветляване на икономиката.
Разходите са разпределени по оперативни цели и по програми, което дава възможност за оценка на държавната политика по разходите във всички области на социално-икономическото развитие на страната, вкл. и в областта на енергетиката.
В “Икономически дейности и услуги” са предвидени средства за издръжка и реализиране на задачите на Агенцията по енергийна ефективност и Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.
ІІ. По Законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2009 г, част “Енергетика”
Определени са политиките по функционални направления, като за целта са формирани две стратегически цели:
o «Развитие на ефективен, конкурентен и надежден енергиен сектор»;
o «Постигане на устойчиво развитие чрез повишаване на енергийната ефективност и използване на ВЕИ».
Осигурено е финансово осъществяването на дейностите за развитие на енергийния сектор за обезпечаване на населението и икономиката с енергия и енергийни ресурси, за повишаване ефективността на използване на енергията и енергийните ресурси и към намаляване на въздействието на енергетиката върху околната среда.
За поделенията от системата на Министерство на икономиката и енергетиката, част “Енергетика" за 2009 г. са предвидени приходи в размер на 101 249,6 хил. лв. в сравнение със сумата 86 518,6 хил. лв. от Бюджет’2008, което представлява намаляване с 17,03%
ІІІ. По Програмния бюджет на МИЕ, част “Енергетика”
Правилно са дефинирани целите и приоритетите в енергийния сектор , свързани с:
o гарантиране сигурността на енергийните доставки в конкурентни енергийни пазари;
o ефективно функциониране на енергийната инфраструктура;
o ефективното използване на енергията и енергийните ресурси;
o опазване на околната среда при действащите енергопреобразуващи технологии.
В бюджета на Министерство на икономиката и енергетиката в частта енергетика за 2009 г. са планирани, както следва:
Приходи в размер на 73 174 хил. лв.;
Бюджетни разходи в размер на 87 081 хил. лв., разпределени в програмен формат, както следват:
Към стратегическа цел „Сигурност и конкурентоспособност на енергийните доставки” , Оперативна цел „Гарантирана сигурност на доставките в конкурентни енергийни пазари”:
По програма 6 „Надеждност и сигурност при управление на РАО и ИЕЯС” се предвижда бюджет в размер на 25 506 хил. лв. с цел осигуряване на радиационната защита на страната, ефективно и сигурно управление и минимизиране количествата радиоактивни отпадъци, ефективно извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения;
По програма 7 „Ефективно функциониране на енергийната инфраструктура” се предвижда бюджет в размер на 5 184 хил. лв.;
По програма 8 „Ефективно използване на енергията и енергийните ресурси” се предвижда бюджет в размер на 29 291 хил. лв. -
от тях 20 341 хил. лв. са по Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” – Операция „Въвеждане на енергоспестяващи технологии и използването на възобновяеми енергийни източници”, като мерките включват изпълнение на схеми за предоставяне на безвъзмездна помощ за въвеждане на енергоспестяващи технологии и възобновяеми енергийни източници в предприятията.
В Централния бюджет са предложени средства в размер на 6 000 хил. лв. за мерки за енергийно обследване на държавни и общински сгради и 2 000 хил. лв. за мерки за енергийна ефективност на малки и средни предприятия, в изпълнение на Целевите програми за енергийна ефективност по ЗЕЕ, с цел намаляване на енергийния интензитет на единица БВП и диверсификация на енергийните източници, използвани от предприятията.
Включени са и средства в размер на 850 хил. лв. за разходи по Фонд „Енергийна ефективност” за координиране, контролиране и гарантиране изпълнението на грантови схеми за инвестиционни проекти за ЕЕ и 69 хил. лв. за изпълнение на проекти по програми на Европейската общност, в подкрепа на разпространение и изпълнение на мерки по ЕЕ и ВЕИ в Република България
В програма „Администрация на МИЕ за изпълнение на държавната политика в областта на икономиката и енергетиката”, в рамките на одобрения разходен таван за 2009 г. на МИЕ в частта на енергетиката са предвидени разходите за заплати, осигурителни вноски и текуща издръжка на енергийните дирекции от централната администрация и Агенцията по енергийна ефективност за изпълнение на функциите и задачите им.
Министерство на икономиката и енергетиката е предложило в Централния републикански бюджет да се предвидят целеви субсидии в размер на 27 100 хил. лв., от които 8 000 хил. лв. за ликвидиране на последствията от уранодобивната дейност в изпълнение на ПМС № 74/1998 г.; 9 600 хил. лв. за техническа ликвидация на въгледобивни мощности в изпълнение на ПМС № 195/200 г.; 9 500 хил. лв. за закриване на неефективни производствени мощности и проекти в рудодобивната промишленост в изпълнение на ПМС № 140/1993 г.
След проведената дискусия, с гласували: “за” – 10, “против” – 2, “въздържали се” – няма Комисията по енергетика
РЕШИ:
1. Предлага на Народното събрание да приеме на първо четене Проекта на Закон за Държавния бюджет на Република България за 2009 г. № 802-01-82.