Комисия по енергетиката
10/12/2008
Информация за състоянието на проекта за изграждане на Национално хранилище за ниско и средно активни отпадъци от ядрената енергетика и ядрените приложения
На свое редовно заседание , проведено на 10.12.2008 г. /сряда/ от 14.30 часа, зала № 456 Комисията по енергетика обсъди постъпилата от Държавното предприятие “Радиоактивни отпадъци” “Информация за състоянието на проекта за изграждане на Национално хранилище за ниско и средно активни отпадъци от ядрената енергетика и ядрените приложения”
След прегледа на представената информация Комисията констатира :
Държавното предприятие “Радиоактивни отпадъци” в своята дейност се подчинява на Закон за безопасно използване на ядрената енергия (Обн., ДВ, бр. 63 от 28.06.2002 г., изм. и доп., бр. 120 от 29.12.2002 г., бр. 70 от10.08.2004 г., в сила от 1.01.2005)
Съгласно текстовете на чл.77 от Глава четвърта «УПРАВЛЕНИЕ НА РАДИОАКТИВНИТЕ ОТПАДЪЦИ И ОТРАБОТЕНОТО ГОРИВО»- Лицата, в резултат на чиято дейност се генерират радиоактивни отпадъци,са длъжни да ги предават на Държавно предприятие "Радиоактивни отпадъци" в сроковете, определени с наредбата по ал. 3. Те носят отговорност за безопасното управление на радиоактивните отпадъци от тяхното образуване до предаването им на предприятието.
(2) Радиоактивните отпадъци стават държавна собственост в момента на предаването им на Държавно предприятие "Радиоактивни отпадъци".
(3) Условията и редът за предаване на радиоактивните отпадъци на Държавно предприятие "Радиоактивни отпадъци" и сроковете за предаване, както и неподлежащите на предаване радиоактивни отпадъци се определят с наредба, приета от Министерския съвет по предложение на председателя на агенцията.»
От цитираните текстове става ясно изключителната отговорност на държавата в процесите за управление на радиоактивните отпадъци и контролът на тази дейност.
Представеният материал дава обобщена картина за дейността на предприятието при изпълнение на проекта за изграждане на Национално хранилище за ниско и средно активни отпадъци от ядрената енергетика и ядрените приложения”.
Съгласно утвърдената програма, проектът за изграждане на Национално хранилище за ниско и средно активни отпадъци от ядрената енергетика и ядрените приложени се намира на фаза – избор на площадка . Очаква се потвърждаването на площадката да стане в срок до 05.2010 г. или по-рано.Проектирането, строителството и лицензирането на Националното хранилище за експлоатация се предвижда да се приключи до 2015 година. Експлоатацията на хранилището е за периода 2015 до 2065 г. Предвижда се Националното хранилище да обслужва :
РАО от целия период на експлоатация на АЕЦ”Козлодуй”-1972-2032 г.;
РАО от извеждане от експлоатация на 1-4 блок на АЕЦ “Козлодуй” за периода 2007 – 2035 г.;
РАО от извеждане от експлоатация на реактора ИРТ-2000 за периода 2007 -2045 г.;
РАО от експлоатация на АЕЦ”Белене” 2014 г.- 2074 г.;
РАО от ядрени приложения (кондиционирани отпадъци от площадка “Нови хан”) .
В разработката на проекта се предвижда използуване на най-добрите европейски и световни практики под девиза “необремененост от предишни практики и влияния”.Изборът на площадка става по утвърдена методика с прилагане на научен подход , включващ предварително формулиране на критериалното пространство, получаване на експертни оценки по всеки от критериите с последващо агрегиране на решенията . Задачата за избор на алтернатива се формулира като дуалистична , като решението е предоставено на Министерски съвет.
При първият сценарий : достигането на фиксирано ниво на безопасност става при минимизиране на обема на използуваните ресурси;
При вторият сценарий –максимизирането на нивото на безопасност става при фиксиран обем от използуваните ресурси.
От позицията на националните интереси , свързани с гаранциите, които следва да осигури държавата за екологичност на проекта , за предпочитане е първият вариант, при който се фиксира нормативно обоснованото най-високо ниво на безопасност.
След проведеният дебат по темата Комисията по енергетика взе следните
Р Е Ш Е Н И Я :
1. Приема представената от ДП “РАО” - “Информация за състоянието на проекта за изграждане на Национално хранилище за ниско и средно активни отпадъци от ядрената енергетика и ядрените приложения” с положителна оценка.
2. Предлага на ръководството на Агенцията за ядрено регулиране да изготви и представи на Комисията по енергетика в месечен срок писмен материал относно достатъчност и ефективност на предприетите мерки и действия на ДП РАО за гарантиране на избора на площадка за трайно съхранение на РАО с прилагане на най-добрите световни и европейски практики в тази област.