Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по енергетиката
Комисия по енергетиката
13/01/2009


    ОТНОСНО: Предложение на ПГ „Атака” за възобновяване на работата на блокове 1-4 на АЕЦ „Козлодуй”


    Във връзка с предстоящо обсъждане на предложение на ПГ „Атака” за възобновяване на работата на блокове 1-4 на АЕЦ „Козлодуй” по време на заседанието на парламентарната комисия по енергетика, организирано за 13 януари 2009г., МИЕ изразява следното становище:

    В съответствие с Член 30 от Договора за присъединяване на страната към ЕС, България, след като окончателно, в съответствие със своите задължения, е закрила за последващо извеждане от експлоатация Блок 1 и Блок 2 на Атомната електроцентрала "Козлодуй" преди 2003 г., се задължава с окончателното затваряне на Блок 3 и Блок 4 от тази електроцентрала през 2006 г. и за последващо извеждане от експлоатация на тези блокове. Във връзка с това, на 31 декември 2002г. блокове 1 и 2 на атомната централа са спрени от експлоатация, а на 31 декември 2006г. – са спрени от експлоатация 3 и 4 блок.

    Съгласно чл. 36 от Договора за присъединяване, ако до края на период от не повече от три години след присъединяването, възникнат сериозни и трайни затруднения, в който и да е сектор на икономиката или затруднения, които могат да причинят сериозно влошаване на икономическата ситуация в дадена област, България може да поиска разрешение да предприеме защитни мерки, за да възстанови положението и да адаптира засегнатия сектор към икономиката на вътрешния пазар.

    Конкретният случай – преустановяване на газовите доставки за страната, не рефлектира в намаляване на електропроизводството и/или значително повишаване на електропотреблението, тоест – дефицит на електрическа енергия за вътрешния пазар към момента не е налице. Това се дължи основно на следните обстоятелства: конвенционалните ТЕЦ на националната електроенергийна система на страната не произвеждат електрическа енергия, базирана на гориво природен газ, поради което електропроизводството не е засегнато от липсата на газови доставки; степента на навлизане на природния газ като ресурс за отопление е около 25% като този дял се формира от произвежданата от природен газ топлинна енергия (24%) и прякото изгаряне на природен газ за отопление (около 1%) – преминаването на топлофикациите на мазут е вече факт и увеличаване на потреблението на електрическа енергия за отоплителни цели засега не се констатира. В допълнение, страната продължава да изпълнява и задълженията си по сключени договори за износ на електрическа енергия. Следователно, към момента не са налице обстоятелства, които да позволят мотивирано искане от страна на България за възобновяване работата на блокове на атомната централа.

    Същевременно, в случай на бъдещ дефицит на електрическа енергия на вътрешния пазар или в Региона на ЮИЕ, предизвикан от задълбочаване на проблемите с липса на газови доставки за страната, България ще бъде в правото си и ще отправи своевременно мотивирано искане до ЕК за преодоляване на възникналите затруднения посредством възобновяване работата на спрени ядрени мощности.
    Форма за търсене
    Ключова дума