Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по енергетиката
Комисия по енергетиката
30/11/2005



    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ЕНЕРГЕТИКА




    СТАНОВИЩЕ

    относно представената информация за дейността на Агенцията за енергийна ефективност

    Предоставеният на народните представители материал с общ обем 4 страници представлява обща информация за досегашната дейност на Агенцията в периода 2004-2005 година. Споменати са основните приоритети в дейността на организацията, както и законите и наредбите, които са в основата на досегашните инициативи за насърчаване развитието на енергийната ефективност в страната. Втората част на информацията представлява кратък доклад за извършеното от агенцията в последните 2 години от дейността й. От предоставената информация става видно, че Агенцията вече е един от основните стратегическите центрове за развойна и приложна инженерна дейност в областта на ЕЕ и възобновяемите енергийни източници (ВЕИ).
    От информацията не става ясно, обаче, какви са конкретните икономически измерения от дейността й – кои са успешно внедрените основни инженерни мероприятия и ефектите от тях, приоритетни области на дейност, общ обем на инвестираните средства и т.н. В последно време ставаме свидетели на приоритетно развитие на дейностите по саниране на сгради-това ли е основното направление в дейността по повишаване на енергийната ефективност и какъв общ икономически ефект можем да очакваме от това в национален план. В информацията липсва информация, също така за планираните дейности и начина на финансирането им в областта на енергийната ефективност в индустрията и енергетиката – най-големите потребители на енергия в национален план. Липсва и информация за състоянието на Фонда за енергийна ефективност и дейностите, които са предвидени да бъдат финансирани от него до края на 2005 г. В информацията е отделено много малко място и на ролята, задачите и конкретните проекти, изпълнени от АЕЕ в областта на приложението на ВЕИ. Не са коментирани въобще и важните въпроси, свързани с възможните промени в действащото законодателство и нормативната уредба, целящи подобряване на дейността в областта на ЕЕ и ВЕИ.
    Към предоставената информация имаме и следните допълнителни въпроси с молба за предоставяне на писмени отговори паралелно с поставените по-горе:
    1) Как Агенцията съдейства на общините за финансиране на конкретни проекти за повишаване на ЕЕ на общински и комунално-битови обекти и колко такива проекти вече са реализирани?
    2) Какви възможности съществуват и в каква насока АЕЕ съдейства на предприемчиви граждани желаещи да инвестират във ВЕИ за подготовката и финансиране на проектите ? Счита ли ръководството на АЕЕ дейността си по стимулиране и създаване на условия за приложение на Директива 2001/71/ЕС у нас като достатъчно ефективна ?
    3) Планира ли Агенцията мерки за съдействие на топлофикационните дружества за повишаване на енергийната ефективност в тази област, където по общото мнение на специалистите съществуват огромни резерви за повишаване на ЕЕ и достигането на приемливи за европейските стандарти показатели ?

    В заключение предлагам следните
    РЕШЕНИЯ:
    1) ПК по енергетика приема представената информация за досегашната дейност на ръководството на Агенцията за енергийната ефективност и дава положителна оценка за работата му.
    2) Задължава ръководството на дружеството да представи на комисията писмени отговори на допълнително поставените въпроси от народните представители.



    РАМАДАН АТАЛАЙ,
    ПРЕДСЕДАТЕЛ
    НА КОМИСИЯТА ПО ЕНЕРГЕТИКА

    Форма за търсене
    Ключова дума