Комисия по енергетиката
28/09/2005
Представените материали за изнесеното заседание на ПК на 28.09.2005 г. в комплекса “Марица изток”
Като цяло представените материали дават подробна картина за състоянието към днешна дата на мини “Марица- изток”, перспективите на въгледобива в комплекса в дългосрочна перспектива периода до 2010-2011 година, както и електропроизводството в базовите електроцентрали ТЕЦ “Марица изток 2”, Енергийна компания “Марица изток 3”, ТЕЦ “Марица 3” и ТЕЦ “Брикел”. Налице е системен подход и обвързаност в анализите на производствените, инвестиционните и ремонтни програми на предприятията, както и очакваните проблеми, свързани с въвеждането на новите пазарни механизми в отрасъла и повишените изисквания към екологията на електропроизводството от ТЕЦ, произтичащи от европейската директива 2001/80/ЕС.
За ПК по енергетика от първостепенна важност е съхраняването на комплекса като един от стълбовете на българската електроенергетика и в тази връзка към предприятията в него и в бъдеще ще бъде отделяно специално внимание от страна на комисията. На сегашния етап за народните представители основен интерес представлява дългосрочната стратегия за развитие на българската електроенергетика базирана на местни горивни ресурси, в контекста на повишените екологични изисквания към тези централи и планираното изграждане на нови генериращи мощности в България.
Към предоставената информация имам следните допълнителни въпроси с молба за предоставяне на писмени отговори :
1) Предоставената информация за прогнозните мощностни и енергийни баланси на комплекса “Марица изток” е за периода 2006-2011 г. Необходимо е в нея да бъдат включени и показателите за 2005 г. за сравнение с реалното изходно състояние преди настоящия мандат.
2) В представената информация от мини “Марица изток” за 2005 г. и сравнението й с 2004 г. съществуват данни, които трябва да бъдат обяснени по-подробно: снижение на производствената програма с около 5%, завишени инвестиции с около 40%, снижен обем ремонти с около 25% , при запазване на същия финансов резултат.
3) Какъв е размера на щетите за мините и НЕК от тревожно закъсняващата програма за рехабилитация на Енергийна компания “Марица изток 3”, продължава ли съ-финансирането от НЕК на тази програма и какви мерки са взети за предотвратяване на по-сериозни загуби? Анализирани ли са причините за намерението на Entergy за изтегляне от дружеството ?
4) Проблемите свързани с екологията на комплекса не са засегнати на необходимото ниво в материалите (с изключение на мините). Необходимо е предоставяне на допълнителна информация за програмите на централите за минимизиране на екологичното им въздействие в региона.
5) В програмите за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд липсва информация извършени ли са изискваните от съвременното законодателство (хармонизирано с европейското) предварителни измервания на вредностите и анализи на всички потенциални рискове на работните места.
РАМАДАН АТАЛАЙ,
ПРЕДСЕДАТЕЛ
НА КОМИСИЯТА ПО ЕНЕРГЕТИКА