Комисия по културата
15/04/2009
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за народните читалища, № 902-01-20, внесен от Министерския съвет на
03. 04. 2009 г.
На свое редовно заседание, проведено на 8 април 2009 г., Комисията по културата разгледа и обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за народните читалища, № 902-01-20, внесен от Министерския съвет на 03. 04. 2009 г.
На заседанието на Комисията присъстваха заместник - министърът на културата г-жа Надежда Захариева, председателят на Съюза на народните читалища г-н Стоян Денчев и други представители на Министерството на културата. От страна на вносителя законопроектът беше представен от заместник - министъра на културата.
Предложеният проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за народните читалища регламентира материя, свързана с усъвършенстване на нормативни решения относно читалищата, обусловени както от практиката по прилагането на закона, приет през 1996 г., така и с оглед създаване на възможност за по – ефективно участие на читалищата в обществения живот.
Законопроектът предвижда прецизиране правомощията на ръководните органи на читалищата, както и на уредбата на читалищните сдружения относно учредяване, правомощия, подлежащи на вписване обстоятелства в регистрите на съда и в регистъра към министъра на културата. Законопроектът съдържа изрична разпоредба относно възможността читалищата да развиват и допълнителна стопанска дейност, свързана с предмета на основната им дейност, в съответствие с действащото законодателство.
Засилват се контролът и отчетността, като законопроектът предвижда разпоредби относно подобряване начина на отчитане на средствата, предоставени на читалищата от държавния и от общинските бюджети, както по отношение на разходването им, така и във връзка с контрола на изпълнението на предвидените задачи. Правна възможност за гаранции относно контрола по разходване на средствата и по отчитане изпълнението на задачите през предходната година са визираните съответни законови срокове.
В законопроекта се създава и нова глава, в която са предвидени административни наказания – глоби, които ще се налагат на виновните лица при извършване на нарушения относно:
- предоставяне на имущество в нарушение на закона;
- пропускане на срока за заявяване за вписване в регистъра на читалищата или читалищните сдружения;
- непредоставяне на доклад в съответния законов срок за изразходваните бюджетни средства и за изпълнението на възложените общински задачи.
Предложените изменения и допълнения на Закона за народните читалища създават по – стабилна правна основа за осъществяване дейността на читалищата, които са една от най – старите граждански организации и които още от началото на миналия век са представяли пред света уникалността на културната ни идентичност и са се наложили в националната ни културна политика като необходими и полезни български културно – просветни сдружения. Читалищата са духовни центрове, чиято дейност има за цел съхраняване и обогатяване на културния живот в условията на устойчиво развитие на гражданското общество, като неразделна част от националните и европейски ценности.
В хода на разглеждането на законопроекта бяха поставени въпроси от председателя на Съюза на народните читалища и от някои народни представители, като беше изразена позиция за прецизиране на някои разпоредби.
След проведеното обсъждане на законопроекта в Комисията по културата се проведе гласуване, което приключи със следните резултати: “За” – 7 народни представители, “Против” и “Въздържали се” – няма.
Въз основа на гореизложеното и на резултатите от гласуването Комисията по културата предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за
народните читалища, № 902-01-20, внесен от Министерския съвет на 03. 04. 2009 г.