Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по културата
Комисия по културата
22/02/2006

    Законопроект за използване, защита и разпространение на българския език.
    Д О К Л А Д


    Относно: Законопроект за използване, защита и разпространение на българския език № 554-01-90, внесен от народния представител Станчо Николов Тодоров на 08. 12. 2005 г.


    На свое редовно заседание, проведено на 22 февруари 2006 г., Комисията по културата разгледа и обсъди Законопроект за използване, защита и разпространение на българския език № 554-0-90, внесен от народния представител Станчо Николов Тодоров на 08. 12. 2005 г.
    Вносителят г-н Станчо Тодоров представи законопроекта като акцентира, че основен мотив на законопроекта е преодоляване на опасностите, застрашаващи чистотата на българския език. Предвидено е задължително използване на българския език от държавни органи, обществени организации и други институции, както и от търговски дружества; регламентирана е и забрана за чуждици, като са предвидени съответни санкции, както и възстановяване на Центъра по българистика.
    На заседанието на Комисията присъстваха представители на Министерството на образованието и науката и на Министерството на културата.
    Становището на Министерството на образованието и науката бе представено от заместник – министър г-жа Ваня Добрева, която отбеляза, че от съдържанието на законопроекта е видно, че конкретните му разпоредби се отнасят до обществени отношения, които вече са регулирани с отделни закони - в Конституцията на Република България има правни норми относно българския език, както и в редица действащи закони, поради което съгласно Закона за нормативните актове и Конституцията от компетентността на Народното събрание е да прецени обществената необходимост от приемането на отделен закон.
    Заместник – министър г-жа Надежда Захариева изрази становището на Министерството на културата като отбеляза, че представеният законопроект няма ясна философия, а в него прозира една консервативна тенденция, която влиза в противоречие със съвременните тенденции за демократизиране на езиковата политика, поради което не може да бъде подкрепен.
    В хода на дискусията и обсъждането на законопроекта болшинството народни представители изразиха позиция, че българският език е сложна система и трудно би могъл да подлежи на административно регулиране. Освен това бе отбелязано, че съгласно чл. 3 от Конституцията на Република България официалният език е българският, като по този начин върховният закон гарантира статута на българския език като официален в страната. Същевременно чл. 36 от Глава втора – Основни права и задължения на гражданите, на Конституцията визира, че изучаването и ползването на българския език е основно право и задължение на гражданите, като е предвидено и право за гражданите, за които българският език не е майчин, наред със задължителното изучаване на българския език, да изучават и ползват своя език. Чл. 36, ал. 3 на Конституцията регламентира, че случаите, в които се използва само официалният език, се посочват в закона. Въз основа на тази конституционна рамка в редица специални закони са предвидени разпоредби относно българския език, тоест, регламентирани са обществени отношения. Освен това съгласно чл. 10, ал. 2 от Закона за нормативните актове обществени отношения, които спадат към област, за която има издаден нормативен акт, се уреждат с неговото допълнение или изменение, а не с отделен акт от същата степен. Във връзка с това бе отбелязано, че законопроектът няма предмет - приложно поле, а е сбор на норми относно използване, защита и разпространение на българския език от действащи закони.


    След проведеното обсъждане на законопроекта в Комисията по културата се проведе гласуване, което приключи със следните резултати: “За” - 0, “Против” - 4, “Въздържали се” – 5.

    Въз основа на гореизложеното и на резултатите от гласуването Комисията по културата предлага на Народното събрание да НЕ приема на първо гласуване Законопроекта за използване, защита и разпространение на българския език № 554-01-90, внесен от народния представител Станчо Николов Тодоров на 08. 12. 2005 г.





    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО
    КУЛТУРАТА:

    НИНА ЧИЛОВА



    Форма за търсене
    Ключова дума