Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по културата
Комисия по културата
15/11/2006

    Законопроект за ратифициране на Конвенцията на ЮНЕСКО за опазване и насърчаване на многообразието от форми на културно изразяване
    Д О К Л А Д



    Относно: Законопроект за ратифициране на Конвенцията на ЮНЕСКО за опазване и насърчаване на многообразието от форми на културно изразяване, № 602-02-53, внесен от Министерския съвет на 31. 10. 2006 г.



    На свое редовно заседание, проведено на 15 ноември 2006 г., Комисията по културата разгледа внесения от Министерския съвет Законопроект за ратифициране на Конвенцията на ЮНЕСКО за опазване и насърчаване на многообразието от форми на културно изразяване, № 602-02-53, внесен от Министерския съвет на 31. 10. 2006 г.
    На заседанието присъстваха представители на Министерството на културата и на Министерството на външните работи.
    Законопроектът беше представен от заместник – министъра на културата Ина Килева.
    Конвенцията за опазване и насърчаване на многообразието от форми на културно изразяване е приета на 20 октомври 2005 г. в Париж от Генералната конференция на Организацията на Обединените Нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО).
    Клаузите на Конвенцията са резултат от разбирането на международната общност, че културното многообразие представлява общо наследство на човечеството, което трябва да бъде уважавано и запазено в полза на всички, и е необходимо за мира и безопасността в местен, национален и международен мащаб. В Конвенцията са отчетени както значението на културното многообразие за цялостната реализация на човешките права и основни свободи, провъзгласени във Всеобщата декларация за правата на човека, така и значението на правото на интелектуална собственост за оказване подкрепа на лицата, които участват в културното творчество. В Конвенцията е отразена необходимостта от интегриране на културата като стратегически елемент в националните и международни политики на развитие в светлината на Декларацията на хилядолетието на ООН от 2000 г., включително в областта устойчиво развитие; отразени са и разпоредби на Всеобщата декларация за културното многообразие от 2001, приета от ЮНЕСКО.
    Целите на Конвенцията, визирани в чл. 1, са:
    - опазване и насърчаване на многообразието от форми на културно изразяване;
    - създаване на условия за разцвет, свободно взаимодействие и диалог на различните култури с оглед установяване на култура на мира и изграждане на мостове между народите;
    - поощряване на уважението към многообразните форми на културно изразяване и осъзнаване на тяхната стойност на местно, национално и международно равнище;
    - потвърждаване значението на връзката между културата и развитието за всички развиващи се страни;
    - признаване на специфичното естество на културните дейности, продукти и услуги, като носители на самобитност, ценности и смисъл;
    - утвърждаване на суверенното право на държавите да запазват, приемат и прилагат политики и мерки за опазване и насърчаване на многообразието от форми на културно изразяване на тяхна територия;
    - укрепване на международното сътрудничество и солидарност в дух на партньорство, с цел разширяване на възможностите на развиващите се страни да съхранят многообразието от форми на културно изразяване.
    В чл. 2 от Конвенцията са предвидени основните ръководни принципи – зачитане правата на човека и основните свободи, суверенитет, равно достойнство и уважение на всички култури, международна солидарност и сътрудничество, взаимно допълване на икономическите и културните аспекти на развитието, устойчиво развитие, равностоен достъп, откритост и балансираност.
    Конвенцията ще се прилага по отношение на политиките и мерките, предприети от държавите – страни, за съхраняване и насърчаване на многообразието от форми на културно изразяване, като в чл. 4 се дефинират основни понятия като “културно многообразие”, “културно съдържание”, “културно изразяване”, “културни дейности, продукти и услуги”, “културни индустрии”, “културни политики и мерки”, “опазване” и “междукултурно взаимодействие”.
    В правни норми специално внимание е отделено на преференциална система за развиващите се страни, както и на международно сътрудничество в случай на сериозна заплаха за формите на културно изразяване. Предвидени са и разпоредби относно обмен, анализ и разпространение на информацията.
    За постигане целите на Конвенцията в чл. 18 е регламентирано учредяване на Международен фонд за културно многообразие, който е целеви съгласно разпоредбите на финансовия правилник на ЮНЕСКО. Използването на средствата на Фонда ще се решава от Междуправителствен комитет, създаден съгласно чл. 23 на Конвенцията, въз основа на ръководни насоки, приети от Конференцията на държавите – страни по Конвенцията.

    След проведеното обсъждане, Комисията по културата, приемайки за основателни мотивите на правителството, единодушно с 10 гласа “за” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за ратифициране на Конвенцията на ЮНЕСКО за опазване и насърчаване на многообразието от форми на културно изразяване, № 602-02-53, внесен от Министерския съвет на 31. 10. 2006 г.
    На основание чл. 67, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, Комисията по културата предлага на Народното събрание да бъде приет и на второ гласуване, в едно заседание с първото гласуване, следния


    Проект


    З А К О Н


    за ратифициране на Конвенцията на ЮНЕСКО за опазване и насърчаване на многообразието от форми на културно изразяване



    Член единствен. Ратифицира Конвенцията на ЮНЕСКО за опазване и насърчаване на многообразието от форми на културно изразяване, приета на 20 октомври 2005 г. в Париж.





    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО
    КУЛТУРАТА:

    НИНА ЧИЛОВА

    Форма за търсене
    Ключова дума