Комисия по правата на човека и вероизповеданията
ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА И ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА
П Р О Т О К О Л
№
На 28 февруари 2008 г., четвъртък, се състоя редовно заседание на Комисията по правата на човека и вероизповеданията.
Заседанието се проведе при следния
Д Н Е В Е Н Р Е Д:
1. Разглеждане на Годишната програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз (2008 г.)
2. Отчет за проведената на 21 февруари 2008 г. в Народното събрание среща с народни представители от Комисията по правата на човека и равните възможности от Република Румъния и Република Турция.
3. Разни.
Заседанието бе открито в 15.00 ч. от председателя на комисията проф. Огнян Герджиков.
Списъкът на присъстващите народни представители и гости се прилага към протокола.
* * *
ПРЕДС. ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Колеги, имаме необходимия кворум.
Откривам днешното редовно заседание на Комисията по правата на човека и вероизповеданията.
На вашето внимание е предвиденият за днес
Д Н Е В Е Н Р Е Д:
1. Разглеждане на Годишната програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз (2008 г.)
2. Отчет за проведената на 21 февруари 2008 г. в Народното събрание среща с народни представители от Комисията по правата на човека и равните възможности от Република Румъния, Република Турция.
3. Разни.
Колеги, имате ли други предложения по дневния ред? Няма.
Който е съгласен с предложения дневен ред, да гласува.
Приема се.
ПЪРВА ТОЧКА
Разглеждане на Годишната програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз (2008 г.)
Давам думата на госпожа Атанаска Колева от дирекция “Европейски съюз”, която ще ни предложи проектоактовете, които могат да се включат в Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз за 2008 г., като от всички тези предложени проектоактове трябва да видим кое се отнася до нашата комисия, за да залегне в нашата план-програма.
АТАНАСКА КОЛЕВА: Благодаря, господин председател.
В рамките на Годишната работна програма има няколко предложения, които биха могли да представляват интерес за вашата комисия. От една страна, това е предложението за директива относно прилагането на принципа за равно третиране извън работното място. Става въпрос не толкова за дискриминация въз основа на расата, колкото за възраст, увреждания и т.н. Комисията иска да попълни своите предложения в тази област.
Другият законодателен пакет, който би могъл да ви заинтересува, това е пакетът “Убежища”. Става въпрос за три директиви и един регламент за бъдещата обща европейска система за убежища. Благодаря.
ПРЕДС.ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Имате думата, колеги, по това, което чухте от госпожа Атанаска Колева. Няма желаещи за изказване.
Струва ми се, че това би трябвало да означава съгласие с направените предложения. В такъв случай да считаме, че приемаме като комисия и се ангажираме да включим в нашата работа тези предложени проектоактове.
Благодаря на госпожа Колева.
С това приключихме точка Първа от дневния ред.
ПО ТОЧКА ВТОРА
Отчет за проведената на 21 февруари 2008 г. в Народното събрание среща с народни представители от Комисията по правата на човека и равните възможности от Република Румъния, Република Турция.
Господин Трифон Митев ще бъде така любезен да ни запознае с тази така проведена среща.
ТРИФОН МИТЕВ: Благодаря, господин председател.
Уважаеми колеги, срещата беше организирана от Националния демократичен институт. В нея участвахме заедно с господин Ахмед Юсеин – зам.-председател на комисията, и членовете на подкомисията за равнопоставеността. Проведохме разговор с гостенките – всички бяха жени, от Турция и от Румъния. Те представиха структура на участието на техния парламент в решаването на проблемите на равнопоставеността.
Първо, искам да споделя основни проблеми, които споделиха. Това бяха въпросите за работните места, за домашното насилие, за представянето на жените при представянето на обществени проблеми, участието в политическия живот. В двата парламента по различен начин е структурирана работата по тези проблеми. В Румънския парламент има Комисия за проблемите на равнопоставеността на половете и правата на жените. В Турския парламент е подкомисия.
Беше изразено желанието и на двете делегации за по-активно сътрудничество с нашата Комисията по правата на човека и вероизповеданията и в частност по тези проблеми, за които вече споменах.
Румънската делегация предложи със съдействието на Националния институт да се създаде мрежа на постоянен обмен на информация, документи между представителите на трите страни, които участвахме в тази среща. Аз мисля, че беше полезно и в нея активно участваха всички представители от наша страна – и господин Юсеин, и господин Крикорян и г-жа Кръстанка Шаклиян. Представихме основно работата на Комисията по правата на човека и вероизповеданията и проблемите, с които се занимаваме ние. Беше изразена готовност, пак казвам, за продължаване на сътрудничеството с нашето Народно събрание. Благодаря.
ПРЕДС.ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на господин Трифон Митев.
Има ли въпроси към господин Митев или към господин Юсеин, който също е участвал в тази среща?
Заповядайте, господин Юсеин.
АХМЕД ЮСЕИН: Имах неформална среща с представители на Турския парламент и те изявиха желание да се запознаят по-подробно с работата на нашата комисия. Биха искали като комисия да имат среща с нас. За да направим това, трябва първо да вземем разрешението от ръководството на парламента, за да може, ако те ни поканят, и ние да ги поканим, за да сме на равностойни начала. Защото те относно приемането на Турция в Европейския съюз по сектора “Права на човека” имат много проблеми и сигурно в тази насока ще работят много, за да синхронизират тяхното си законодателство с европейското законодателство. Ние трябва да вземем решение, защото само ние да отидем, а пък да не ги каним тях, малко става...
ПРЕДС.ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря.
Спокойно можем да формулираме решение, от което да е ясно, че ще бъдем заангажирани да поканим след като получим покана и осъществим такова посещение, да направим и ние на свой ред същото, да съорганизираме една такава среща на българска земя. Това е съвсем нормално по принципа на реципроцитета.
Има ли нещо друго по тази точка?
Господин Митев, имате думата.
ТРИФОН МИТЕВ: Господин председател, предлагам да приемем предложението на румънската страна за един по-активен обмен на информация на въпроси, които решаваме като комисия, както и с турската страна. Чрез Националния демократичен институт можем да установим конкретните контакти по интернет-система и пр.
ПРЕДС.ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Това също се разбира от само себе си, че би трябвало не само на книга да проявяваме активността, а една такава дейност е взаимно полезна.
Има ли други желаещи да се изкажат по това?
Преминаваме към
ТОЧКА РАЗНИ
Тази точка като че ли се оказва по-важна в случая. Искам в началото да ви запозная с нашата предстояща работа по два въпроса, които стоят вече от известно време сериозно.
Във вашите папки ще видите едни опорни точки за обсъждане на необходимостта от промени в Закона за вероизповеданията. Тези опорни точки са сложени неслучайно, тъй като предлагам в следващото заседание на комисията, това да бъде една тема за дискусия по нашия Закона за вероизповеданията, тъй като има няколко натрупани въпроса, по които трябва да си изработим позиция и да решим дали се налага или не се налага да се изготвя проект за изменение на нашия Закона за вероизповеданията.
Вероятно повечето от вас, а може би и всички сте запознати, че в Страсбург е в напреднала фаза едно дело срещу българската държава от т.нар. алтернативен синод, заради приетия от Тридесет и деветото Народно събрание през 2002 г. Закон за вероизповеданията. Там за съжаление се очаква и се предполага, че българската държава може да бъде санкционирана, заради неравноправното положение на вероизповеданията, заради недопускането на алтернативния синод да се регистрира като вероизповедание.
Ще ви помоля по всички тези въпроси и това, което е развито в опорните точки, да бъдете така любезни да се подготвите, за да можем да вземем решение дали да работим по посока на изготвяне на проект за някакви промени или да не го правим.
Следващият въпрос, който е на вниманието на нашата комисия, е, че трябва да проведем една дискусия, която сме си обещали да я проведем, свързана с въвеждането на нашето училище на учебна дисциплина “Религия” или “Вероучение”. Това е въпрос, който също трябва да решим като понастоящем тече едно обществено проучване. Затова забавихме малко нещата, за да добием достатъчно пълна представа за нагласите в обществото, тъй като едва ли е целесъобразно със силови методи да се налагат в нашето училище учебни дисциплини, за което няма условия и обществото не би ги приело по един добър начин.
В точка Разни има и едно писмо от председателя Георги Пирински до нашата комисия, в което се казва, че Народното събрание организира конференция на тема: “Договорът от Лисабон – гражданите, парламентите и Съюзът”. Тази конференция ще се проведе на 19 март т.г., сряда, от 14 до 17,30 ч. в зала Изток в сградата на Народното събрание. За участие в проявата са поканени народни представители и членове на Европейския парламент, министърът по европейските въпроси, представители на Европейската комисия, на Съда на европейските общности, магистрати и специалисти в областта на европейското право. Всъщност ние получаваме покана за участие в тази конференция, като вие имате това писмо. Има една предварителна програма. Предвижда се от 14 ч. до 18 ч., когато ще бъде завършено с коктейл в Клуба на народния представител. Хубаво е нашата комисия да бъде представена на тази конференция. Тук се казва, че се очаква потвърждение. Ние трябва да потвърдим нашето участие. Не е задължително да бъде цялата комисия анблок, но във всички случаи трябва да имаме достатъчно представителство на тази конференция.
Господин Павел Чернев има думата.
ПАВЕЛ ЧЕРНЕВ: Можете да бъдете сигурен, че ще присъствам.
ПРЕДС.ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Надявам се, че господин Чернев няма да бъде единственият представител на конференцията.
По въпросите, които ви представих в точка Разни, имате ли становища, съображения, коментари и евентуално да повдигнете други въпроси, които смятате, че има други въпроси, които трябва да ги разгледаме?
-----------------------------------------
Благодаря ви.
Желая ви приятен ден!
Закривам заседанието.
(Закрито в 15,50 ч.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ