Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по жалбите и петициите на гражданите
Комисия по жалбите и петициите на гражданите
16/02/2006
    Разглеждане и обсъждане на жалби от жители на Еленския балкан относно нарушаване на санитарните и строителни норми и на свободния достъп на собствениците на имоти в Еленския балкан от лицето Гео Дундаров - собственик на фирма "Гимел" АД.
    П Р О Т О К О Л
    № 14

    На 16 февруари 2006 г., четвъртък, се проведе редовно заседание на Комисията по жалбите и петициите на гражданите.
    Заседанието се проведе при следния

    Д Н Е В Е Н Р Е Д:

    Разглеждане и обсъждане на жалби от жители на Еленския балкан относно нарушаване на санитарните и строителни норми и на свободния достъп на собствениците на имоти в Еленския балкан от лицето Гео Дундаров - собственик на фирма "Гимел" АД.

    Заседанието бе открито в 14.32 часа и ръководено от господин Йордан Бакалов - председател на комисията.
    Списъкът на присъствалите народни представители и гости се прилага към протокола.

    * * *


    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Добър ден, колеги!
    Откривам заседанието на Комисията по жалбите и петициите с точка единствена в дневния ред, а именно:
    Разглеждане и обсъждане на жалби от жители на Еленския балкан относно нарушаване на санитарните и строителни норми и на свободния достъп на собствениците на имоти в Еленския балкан от лицето Гео Дундаров - собственик на фирма "Гимел" АД.
    Има ли предложения за точка в дневния ред? Няма.
    Моля, който е съгласен заседанието да протече с тази единствена точка в дневен ред, да гласува. Благодаря.
    Против и въздържали се? Няма.
    Приема се с единодушие.

    Ще представя гостите, които са поканени за случая, който ще разглеждаме днес:
    От МВР - ген. Валентин Петров - директор на Национална служба "Полиция"; Милен Манолов - директор на РДВР - Велико Търново;
    От Министерство на земеделието и горите - Илия Симеонов - началник на Национално управление на горите;
    От Министерството на околната среда и водите - господин Йордан Дардов - зам.-министър; госпожа Цветанка Димитрова - директор на Басейнова дирекция "Дунавски район" - Плевен, госпожа Невяна Тенева - експерт в дирекция "Води";
    Министерство на регионалното развитие и благоустройството - господин Теодор Илиев - експерт в дирекция "Държавна собственост";
    Областният управител на Великотърновска област - госпожа Гергана Трифонова;
    Кметът на община Елена - господин Сашо Топалов и
    представители на жалбоподателите - господата Петър Петров, Николай Желязков, Цветан Цветанов и Станимир Денчев.
    Искам предварително да кажа на членовете на нашата комисия, че бях поканил и прокурорът на гр. Елена, но тя ни уведоми с писмо, че днес трябвало да вземе мярка за неотклонение и не може да присъства на нашето заседание.
    Във връзка с жалбата ще направя кратко изложение затова какво съм констатирал и след това вече ще дам думата на всеки, който иска да се изкаже по конкретната жалба, защото специално тази жалба има дълга предистория и на този етап въпросите все още висят и не са решени.
    Комисията по жалбите и петициите на гражданите беше сезирана през м. ноември 2005 г. от народния представител Филип Димитров за неправомерни действия на Гео Стефанов Дундаров, свързани с незаконно изграждане на горска площ, незаконно строителство и отнемане на достъпа на законни собственици на земя и гори в района, сплашване на хора, дръзнали да търсят правата си, съмнения за палеж на къщи на тези хора.
    Във връзка с писмото на народния представител комисията изпрати искане за предоставяне на подробна информация до министъра на вътрешните работи господин Румен Петков, министъра на земеделието и горите господин Нихат Кабил, министъра на околната среда и водите господин Джевдет Чакъров и районния прокурор на гр. Елена.
    До момента в комисията има получен отговор от господин Румен Петков - министър на вътрешните работи.
    За същия период по същия проблем в четири заседания на Народното събрание отговори на въпроси, зададени от народните представители Димитров и Йорданов са дали министърът на вътрешните работи, министърът на околната среда и водите и министърът на земеделието и горите.
    В Деловодството на Народното събрание има депозирано питане до министър-председателят на Република България, на който отговор се надявах утре.
    На 26 януари 2006 г. в Комисията по жалбите и петициите на гражданите е постъпила петиция от повече от 350 жители на селата, пострадали от действията на Гео Стефанов Дундаров. В петицията се излагат и нови факти, свързани със случая, а именно, че незаконно заграбените земи са вече 120 дка, незаконно построените сгради са многократно увеличени, а това между другото се потвърждава и от отговора на министъра на вътрешните работи до комисията, в която се казва, че при разрешение за отремонтиране на 3 обекта са построени 15 нови незаконни сгради. Строителството на незаконни пътища и сгради се извършва с пари от европейските фондове.
    По искане на комисията са събрани повече от 10 папки с предупредителни и констативни протоколи, полицейски производства, наказателни постановления, становища на компетентни органи за нарушаване на технически и санитарни норми, заповеди за спиране на незаконното строителство и др.
    Поради значимостта на проблема, драстичното и цинично нарушаване на десетки законови и подзаконови актове в продължение на повече от 5 години, комисията трябва да вземе, според мен, ясни решения, адресирани до изпълнителната власт и да определи краен срок за изпълнение на решенията.
    За разлика от други разглеждани случаи в Комисията по жалбите и петициите на гражданите тук нещата са ясни и от правна, и от фактическа страна. Няма орган на изпълнителната и съдебната власт, който да не е констатирал наличието на данни за извършено престъпление или административно нарушения на лицето Гео Дундаров и няма институция, която да е извършила нещо, свързано с предотвратяване на нарушаване на законите от него.
    Няма и предварително разследване, което да е стигнало до изготвяне на обвинителен акт, тоест полезността на всички държавни органи по случая засега е нулева.
    Ако Комисията по жалбите и петициите на гражданите не задължи компетентните органи на изпълнителната власт, поканени тук, всеки в своята компетенцията и област и при сътрудничеството на институциите в най-кратък срок да се извърши това, което повелява закона, и аз като председател на комисията не мога да гарантирам оттук нататък какво може да се случи с хората, които са потърпевши от тази жалба, и според мен тогава действително в тази област трябва да се обяви, че липсва държавност.
    За информация на членовете на комисията ще се опитам в много сбита форма да представя основните акценти на проблема "Дундаров", както са изложени в томовете документи и да представя дейността на отделните институции, отговорни за сегашното състояние на проблема.
    В началото на 2001 г. Гео Стефанов Дундаров закупува недвижим имот от около 2300 кв.м и без да има право на строеж около него застроява хотел с басейн, конюшня, стопански постройки на територията на Държавно лесничейство - Елена. По-късно със заповед на министъра на земеделието и горите услужливо е заменен собствения имот на Гео Дундаров с имот от Държавния горски фонд, който случайно се оказва застроен с незаконните сгради и се намира в санитарно-охранителната зона на язовир "Йовковци".
    Новото строителство се извършва, въпреки издадена заповед за спиране на строителството. То се извършва в санитарно-охранителната зона на язовир "Йовковци", който снабдява с питейна вода региона. Там строителството на каквито и да е обекти е забранено и колегите депутати го знаят много добре. Тук основен партньор в незаконните действия на Дундаров е Министерството на земеделието и горите, според мен.
    Паралелно с незаконното строителството върви и незаконното изграждане на ловни полета, ограничаване на достъпа на собствениците на имоти, незаконно построяване на метални бариери, забрани за ползване на общинските пътища. Партньор в неговите незаконни действия в това направление е Прокуратурата в Търново, която отменя постановление на Районна и Окръжна прокуратура за премахване на монтираните бариери.
    Между другото тук има заведена преписка срещу неизвестен извършител, но се оказва, че неизвестният извършител е този, който обжалва пред Апелативна прокуратура и определението на Районна прокуратура, благодарение на неизвестния извършител, пада.
    Независимо от общественото недоволство в региона от наглостта и бруталността на Гео Дундаров пак Министерството на земеделието и горите сключва два договора за организиране на ловен туризъм, които стимулират Дундаров да изгражда още територии. Тези договори, които са изтекли в края на м. януари т.г. отново са подновени, което създава условия за разширяване на самоуправните действия на Дундаров.
    В петицията на гражданите от гр. Елена вече се изясняват факти - заградени нови над 100 дка горски площи; в нарушение на Закона за частната охранителна дейност Дундаров създава собствена конна охрана, която носи ловно оръжие в противоречие със Закона за лова.
    За сегашното състояние на пълно беззаконие повече или по-малко вина носят органите на изпълнителната власт, допуснали случаят да достигне такива размери.
    Без да давам оценка на съдебната власт следва да отбележа противоречието в позициите на Районна, Окръжна и Апелативна прокуратура на гр. Елена и гр. Велико Търново.
    За да бъде по-пълна картинката ще цитирам заглавия и от местната преса, които явно не са свършили работа за този 5-годишен период: "Мутри пребиват семейство в Еленския балкан по време на лов", "Ловни полета, превърнати в недостъпна частна собственост", "Маскиран налага с бухалка около язовир "Йовковци".
    В документацията по случая Дундаров изобилстват декларации за отказ от жалби, отказ от показания. Едва ли някой си прави илюзията, че това е станало доброволно!
    Налице е трайно, системно беззаконие, което трябва да бъде овладяно. В противен случай трябва да обявим, че в този район няма държавност.
    Уважаеми колеги, това беше моят прочит на жалбата на жителите от Еленския балкан.
    Искам да ви запозная и с решенията, които ще ви предложа да приеме комисията. Когато някой вземе думата, желателно е да вземе отношение и по тези решения.
    "Р Е Ш Е Н И Я:
    1. Задължава МВР, МРРБ и Министерството на земеделието и горите, всяко в рамките на своята компетентност, да предприемат необходимите мерки за отстраняване на допуснатите закононарушения, в т.ч. премахване на незаконнопостроените сгради и съоръжения, отстраняване на бариерите и други ограничения, препятстващи свободния достъп на българските граждани.
    2. Задължава Министерството на земеделието и горите да разгледа изпълнението на договорите с фирма "Гимел" АД - собственост на Гео Дундаров, за предоставяне на услуги по линия на организиране на ловен туризъм с оглед превишаване правата по тях, както и излизане извън обхвата на територията на ловно-стопанските райони - Буйновци и Елена, и да информира комисията за изпълнението на тези решения."

    Имате думата, уважаеми колеги.
    По този въпрос всеки от гостите, също така, може да поиска думата.
    Има думата господин Йордан Дардов - зам.-министър на околната среда и водите.
    ЗАМ.-МИНИСТЪР ЙОРДАН ДАРДОВ: Във връзка с питане на народни представители господин Филип Димитров и Димитър Йорданов от ПГ на Обединените демократични сили, бих искал да подчерта, че Министерството на околната среда и водите е изпълнило всички дейности и задачи от неговата компетентност по Закона за водите. Нещо повече, Министерството на околната среда и водите полага усилия за подобряване на координацията между всички институции, имащи задължения и отговорности към санитарните проблеми и опазването на водите и е инициатор на работни срещи за решаване на проблемите със санитарно-охранителната зона на язовир "Йовковци". Ще дам думата на нашите експерти, за да изложат накратко за това, което е направено и по този начин да придобиете ясна представа какво от нашата страна е направено по решаването на този проблем.
    ЦВЕТАНКА ДИМИТРОВА: Аз бих искала да кажа няколко думи.
    Искам да кажа, че в изпълнение на Закона за водите и наредбата към него, която регламентира реда и начина на учредяване на санитарно-охранителната зона около водоизточниците за питейно водоснабдяване и тези за минерални води, Министерството на околната среда и водите възлага разработване на проект за санитарно-охранителната зона на язовир "Йовковци", който е в списъка на язовирите публична държавна собственост по Приложение 1 на Закона за водите и осигурява вода с питейни качества за един много голям регион в нашата страна - Търновския край.
    На 23 декември 2003 г. в Басейнова дирекция "Дунавски район", която аз ръководя като директор и която дирекция през 2003 г. се структурираше като численост, щаб и експерти и т.н., от нашия принципал - Министерството на околната среда и водите, ни беше изпратена пълната, окомплектована преписка по отношение проведената процедура за санитарно-охранителната зона - изготвения проект и проведената процедура. След това по силата на дадените от закона и наредбата задължения, аз следваше да проведа по-натам процедурата до издаване на тази заповед за санитарно-охранителната зона. Тъй като имаше наличие на някои противоречиви становища от община Елена, имаше възражения от граждани по отношение на обезщетение, което биха получили за земеделски земи, имаше и искания от страна на здравните органи, по селата на наредбата свиках Басейновия съвет, който е обществено-консултативна комисия, в която участват 40 представители на държавната, общинската администрация, на неправителствения сектор, на водоползватели и т.н. Тогава бяха дадени препоръки, въведени ограничения, в някои случаи дори малко по-строги от тези, които се предвиждат по наредбата, с оглед физическата защита на водоизточника и осигуряването на вода с добри качества за населението, след което издадох тази заповед, която беше изпратена на всички органи, имащи компетенция по нейното отлагане и оттук нататък следваше в областта да бъдат издадени съответниет актове - публична държавна собственост, на зоната, тоест първи пояс и на заливната част от втори пояс - тази, която попада в рамките на язовира при най-високо водно ниво, за да може реално да бъде отложена на терена най-строго охранявания първи пояс и в рамките на 3 години след проведен един изключителен задълбочен и на много места, на много точки мониторинг да бъде определен крайният размер на втори пояс, тъй като съгласно математическия модел, вторият пояс преминава дори през малки махалички, което създаде напрежение в населението и с оглед осигуряване на самопречиствателната способност на язовира и уточняване дали язовира може сам да поеме някои натоварвания по отношение наличието в близост на малки селища беше изискан този 3 годишен мониторинг, след което крайно отлагане на втори пояс.
    Това най-общо мога да кажа. В пълнота е проведена процедурата и Министерството на околната среда и водите е загрижено затова, че мина повече от година от издаване на тази заповед, инициира редица срещи с останалите администрации, за да търсим решение на този проблем, който естествено ще спомогне и за отстраняване на това незаконно строителство, което е налице там и въвеждане на съответните охранителни мероприятия. Благодаря.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: И аз Ви благодаря.
    ФИЛИП ДИМИТРОВ: Бих искал да задам въпрос.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Заповядайте.
    ФИЛИП ДИМИТРОВ: Уважаема госпожо, бихте ли ни обяснили с няколко допълнителни пояснения сегашната регламентация на съответните територии, а именно: извършен ли е някакъв акт за констатиране на това, дали действия, противоречащи на естеството на зоната, се извършват в някаква нейна част, и в частност естествено имам предвид конюшните на господин Дундаров, където конските екстременти кротко достигат до питейната вода в язовира?
    Второ, ако такова нещо е констатирано, издаден ли е някакъв вид акт - наказателно постановление или нещо подобно, и какъв е размерът на глобите, които са наложени на господин Дундаров, респективно на фирма "Гимел" или друга, свързана с нея такава.
    ЦВЕТАНКА ДИМИТРОВА: Благодаря, господин Димитров.
    Действително представители на Басейновата дирекция са участвали през 2004 г. в съвместни проверки с компетентните органи и са констатирани такива застроявания, точно за каквито казахте Вие, но аз мисля, че колегата от Министерството на регионалното развитие и благоустройството може да каже по-подробно, тъй като те са компетентен орган по незаконно строителство.
    ФИЛИП ДИМИТРОВ: Имате ли право вие - вашето министерство, да издавате актове и наказателни постановления за нарушения в сферата, която засяга вашата компетентност.
    ЦВЕТАНКА ДИМИТРОВА: Тогава, когато зоната е отложена на терен и когато тази заповед се изпълни започва контрол от наша страна. Засега няма нанесена заповед.
    ФИЛИП ДИМИТРОВ: За целия период от 2002 г. досега!
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Моля да не превръщаме във ваш личен диалог случаят.
    ФИЛИП ДИМИТРОВ: Господин председател, държа да изясня "засега" какво означава.
    ЦВЕТАНКА ДИМИТРОВА: Към днешния ден.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Изказване ли искате да направите?
    ФИЛИП ДИМИТРОВ: Какво означава "засега" - към днешния ден, но не знам от кога?
    ЦВЕТАНКА ДИМИТРОВА: В момента нямам право да налагам санкции, тъй като няма наложена реално действаща санитарно-охранителна зона.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Това е общо взето като случая, който разглеждахме миналата седмица във връзка с фабриката в Първомай, по същия начин.
    Така или иначе, искам да информирам колегите от комисията, както казах в моето експозе, че от МВР имаме доста подробен отговор. МВР са констатирали 15 незаконни построики във вододайните зони, заповедите, които е издал местния шеф полк. Милен Манолов, нали така?
    МИЛЕН МАНОЛОВ: Точно така.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Така че, някой от колегите, ако иска, може да се запознае с отговора на МВР.
    Господин Илиев, имате думата.
    ТЕОДОР ИЛИЕВ: Аз не знам дали няма да досадя на комисията, но съм подготвил, и то доста описателен кратък вариант с оглед необходимостта от отговор на парламентарния въпрос на министър-председателя господин Сергей Станишев във връзка с предприетите действия от структури в рамките на системата на Министерство на регионалното развитие и благоустройството и по-специално - дирекция за национален строителен контрол. Така или иначе, понеже тук трябва да представим някакви факти, ще си позволя да ви запозная чисто описателно с актовете, които са съставени по отношение на незаконно строителство, осъществено от господин Дундаров.
    Господин Дундаров, както изтъкнахте и Вие, господин Бакалов, е придобил на основание договор за покупко-продажба имот в землището на с. Яковци. При направена проверка на място и по документи от служителите община Елена през 2002 г., още 2002 г. - започваме, безспорно са установени извършени незаконни строежи, първо на едноетажна, еднофамилна жилищна сграда. Значи, той наистина е придобил сграда, която е законно изградена. Започвам в момента да изброявам сгради, които са незаконно построени и са констатирани от съответния упълномощен за това орган. Най-напред, едноетажна еднофамилна жилищна сграда; втори път, едноетажна фитнес сграда; трета сграда - гараж за селскостопанска техника, състояща се от четири клетки в поземлен имот 606 в залесена територия, която се управлява от Министерството на земеделието и горите и по-точно Държавното лесничейство в района на заличеното село Шишковци в местност Яковци; четвъртия - конюшня с 5 броя боксове за коне и едно обслужващо помещение, намиращо се горепосочения имот, закупен на валидно правно основание N 654.
    Строителството е извършено без да е премината съответната процедура от ЗУТ, тоест без утвърждаване на съответен подробен устройствен план за регулация, застрояване и определяне на устройствен статут на имотите без необходимите строителни книжа, включително, говорим затова, че няма дори строително разрешение и документи - нито одобрен проект, нито разрешение за строеж, нито протокол за определяне на строителни линии и ниво и в чужди имоти без право на строеж.
    Въз основа на съставените констативни актове от началника на РДНСК - Велико Търново, са издадени заповеди за спиране на строежите по реда на чл. 224, ал. 2 от ЗУТ, с което е разпоредено спиране на захранването с ел.енергия и вода.
    Образувани са във връзка със запитването на господин Димитров административно-наказателни производства, приключили с издаване на наказателни постановления от началника на РДНСК - Велико Търново, с които на нарушителя са наложени предвидените в ЗУТ глоби.
    Извършени са и проверки по контрол на заповедите за спиране на строежите, при които е установено, че същите не се изпълняват. Отново са наложени глоби и са издадени нови наказателни постановления от началника на РДНСК - Велико Търново.
    Впоследствие са проведени тези действия, с които господин Дундаров е подал молба до община Елена за узаконяване на извършените незаконни строежи.
    Със заповед на Министерството на земеделието и горите е наредено да се извърши замяна на 3,6 дка - това е от 9 януари 2004 г. от Горския фонд. Във връзка с упоменатите вече заповеди на началника на ДНСК от работни групи от РДНСК - Велико Търново и РДНСК - Габрово, са извършени проверки на строителство в землището на заличеното - при мен е записано с. Шилковци, но доколкото разбирам е с. Шишковци, съставени са 14, повтарям - 14, констативни акта и това вече е към 2005 г., с които безспорно са установени незаконни строежи. Ще ги изброя, за да има някаква конкретика: двуетажна къща за гости, стопанска постройка за складове на сено, стопанска постройка за отглеждане на коне, стопанска постройка - кучкарник, автоканал и мивка за автомобили, навес за селскостопанска техника, две двуетажни масивни сгради, конюшня, гълъбарник, фитнес-зала, едноетажна еднофамилна сграда, каменна ограда.
    Констативните актове са с основание за образуване на административни производства за спиране незавършените строежи, забрана ползването на завършените строежи и последващо образуване на производство по премахване на строежите. Констативните актове са съобщени на извършителя по установения законов ред.
    Според сведенията, които имам, не са представени нито възражения, нито обжалвания. Не знам дали информацията, която аз получих за обобщаване, отговаря на това дали е обжалвано от страна на извършителите актовете на РДНСК-Велико Търново и РДНСК-Габрово, но според настоящата информация, дори това нещо не е направено.
    Имайте предвид, че тази документация е огромна по обем и не бих могъл в рамките на времето, което имах да я комплектовам и да я донеса, а все пак тук не е съдебна зала. Но ако погледнем на конкретните правомощия, които има Дирекция за национален строителен контрол към МРРБ, аз смятам, че повече от това като чисто констативни мероприятия, като чисто административно-наказателни мерки, трудно би могло да се изисква.
    Тук стои въпросът и за конкретна по-добра координация с колегите от структурите на МВР и аз съм убеден, че ще достигнем до съответен механизъм за координирани действия по отношение на констатираните нарушения. Много ви благодаря.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Господин Димитров, имате думата.
    ФИЛИП ДИМИТРОВ: Въпросът ми към господин Илиев е: бихте ли могли да се ангажирате с прогноза, при положение че не са извършени обжалвания и няма оспорване на споменатите констативни актове, кога би могло да се очаква да бъдат предприети действия от компетентните органи от вашето министерство?
    ТЕОДОР ИЛИЕВ: Мисля, че вече са извършени, поне по отношение на чисто документалните правомощия, които има Дирекция за национален строителен контрол.
    ФИЛИП ДИМИТРОВ: Имам предвид действия, които да инициират събарянето на незаконните постройки.
    ТЕОДОР ИЛИЕВ: Господин Димитров, би било твърде смело да закова тук дата, с която аз лично да се ангажирам, че незаконните строежи ще бъдат премахнати, въпреки че имам доброто желание.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Има думата господин Димитър Йорданов.
    ДИМИТЪР ЙОРДАНОВ: Уважаеми господин председател, колеги и гости! Все пак, бихте ли казали, ясно е, че по ЗУТ трябва да се съборят някой ден незаконните постройки. Искам да чуя от Вашата уста, могат ли въобще да се узаконят тези постройки? Доколкото си спомням този срок отдавна мина и да кажете твърдо и ясно, че това в крайна сметка трябва да се случи.
    ТЕОДОР ИЛИЕВ: Аз не бих си позволил тук да обсъждам конкретните норми на ЗУТ, които дават възможност за узаконяване на постройки, защото така или иначе подобни процедури чисто като норми съществуват. Те са регламентирани в ЗУТ.
    Бих искал, обаче, да обърна внимание върху една хипотеза, при която подобно узаконяване е невъзможно, а именно изграждането на каквито и да било сгради, въобще разпоредителни деяствия в имоти, които притежават характера на публична държавна собственост, тоест всички възможности, които ЗУТ регламентира за узаконяване на строежи не са приложими по отношение на имоти, които имат характера на публична държавна собственост.
    В случая с язовир "Йовковци" имаме две хипотези, поради което можем да счетем, че са налице обстоятелства, които обуславят статута на публична държавна собственост на язовира най-напред, който съгласно Приложение 1 към Закона за водите, който определя поименно язовири с голяма обществена значимост за публична държавна собственост и по същия закон вътрешния пояс на санитарно-охранителната зона във вододайните райони. Тоест, там независимо от постъпките, които дадено лице прави, е абсолютно недопустимо във връзка с разпоредбата на императивната норма на чл. 7, ал. 1 за извършване на разпоредителни сделки - било то строителство, било то продажба, ограничено вещно право, замяна и пр. В това отношение съм категоричен.
    Що се отнася до останалите постройки, в момента не разполагам със съответните нанасяния, къде те попадат. Доколкото разбирам въпросният хотел, за който бяха изнесени данни в медиите, същият попада в заливната зона. При всички положения, поради това че самият язовир притежава характера на публична държавна собственост, ако се изграждат подобни строежи в заливната част, според мен това е нарушение на императивната норма на чл. 7, ал. 1 от Закона за държавната собственост и същите трябва да бъдат премахнати. Колкото до останалите, те са толкова много, че съжалявам, но наистина в момента не мога да кажа къде те са изградени. Аз само констатирам, че без съответните правила и норми за устройство на територията и строителни правила и норми, са изградени във връзка с това, което съм получил, като информация, от колегите.
    Но с дата, наистина, не ме карайте де се ангажирам.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Благодаря.
    Датата може да ви я определи комисията при добро желание, така че не е необходимо да се ангажирате с конкретна дата.
    ФИЛИП ДИМИТРОВ: Във връзка с отговора на МРРБ, имам още един въпрос към МОСВ.
    Господин Дардов, бихте ли могли да ни кажете, в резултат на всички тези действия, които така подробно бяха описани преди малко, извършени ли са констатации затова в каква зона се намират поне част от споменатите обекти? Има ли правомощията министерството да издава актове, съответно наказателни постановления? Издавани ли са такива и на каква стойност?
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Имате думата, господин Дардов.
    ЗАМ.-МИНИСТЪР ЙОРДАН ДАРДОВ: Благодаря, господин председател.
    Уважаеми господин Димитров, разбира се МОСВ има правомощия, но също така има и законови предпоставки затова. След като бъде установена зоната, ние тогава вече ще имаме тези правомощия, така че в момента не мога да кажа, че имаме тези възможности. След установяване на зоната, ще бъдем в състояние.
    ФИЛИП ДИМИТРОВ: Не ми е ясно от правна гледна точка. Когато се извършва установяване на една зона, това означава, че изобщо няма зони наоколо или има някакво предходно положение, което подлежи на промяна. Все пак язовир “Йовковци” съществува от един доста дълъг период от време. През цялото това време ли няма зони в него?
    ЗАМ.-МИНИСТЪР ЙОРДАН ДАРДОВ: Бих желал да предоставя микрофона на наш експерт, който ще обясни по-подробно, господин Димитров.
    НЕВЯНА ТЕНЕВА: Господин Димитров, след като е издадена заповедта за учредяване на зоната в нея има един план график, който задължава съответните кметове на общини, МЗГ, областната управа, да изпълнят поредица от задачи, с които в рамките на една година трябва да се отложи на терена и съществуващия кадастрален план и земеразделителните планове границите на санитарно-охранителна зона, пояс 1, което означава, че тук има ангажименти и ВИК “Йовковци” да изгради ограда и да маркира по съответния начин тази ограда, така че всички, които минават оттам, че е абсолютно забранено извършването на всякакъв вид дейности, освен свързани с поддръжката на язовира и неговото опазване. След това вече МОСВ има съответните правомощия да налага съответните видове санкции. Но докато това нещо отложено, както на картния материал на земеразделителните планове, не бъде отложено и на самия терен, не бъдат маркирани тези граници, не бъде създадена комисия от госпожа Димитрова, като директор на Басейновата дирекция, която да провери на място, че това е извършено, не се състави съответния протокол, който да бъде раздаден на всички заинтересовани – в случая: общини, областна управа и ВИК-то, ние, като институция, не сме в състояние да издаваме съответни наказателни постановления и актове. Благодаря за вниманието.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: И аз Ви благодаря.
    Но оставам с впечатлението, че в тази държава само си прехвърляме топката! Извинявайте, но този проблем е от 5 години!
    Идва в момента в комисия по жалби и петиции. Между другото, ако ви е направило впечатление, жалбата е изпратена до всички възможни институции в тази страна. Даже до посланиците на страните-членки на Европейския съюз. И сега Вие да твърдите, че не сте в състояние, докато не се сложи тази ограда, колеги, аз не знам вие с какво впечатление оставате, но за мен определено в този случай трябва да бъдем много ясни и категорични и да вземем тези решения, или и аз съм убеден, че има и други такива случаи в България, и ако не вземем ясни и категорични решения, които изпълнителната власт, на която всички ние сме работодатели, не ги изпълнят, и ние не контролираме за изпълнението, аз съжалявам, но не виждам оттук нататък какво да правим, освен да изпратим една табелка на Гео Дундаров да си я сложина парадния вход: “Законите на България не важат за мен, в тази територия!” Ако вие това искате да направите!?
    РЕПЛИКА ОТ ЖАЛБОПОДАТЕЛИТЕ: Той има табела.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Има думата господин Димитър Йорданов.
    ДИМИТЪР ЙОРДАНОВ: Само едно изречение.
    Понеже съм ходил и съм виждал с очите си постройките, за да не попадат постройките на Гео Дундаров в оградата на санитарната зона, охраната трябва да се изгради вътре в реката. Затова няма нужда от никакви документи. Просто трябва оградата като стигне до постройките да завие, да влезе в река Веселина, да заобиколи постройките от вътрешната страна, на метри вътре във водата, и тогава пак да охраним останалата част, където няма постройки. И ако това ще чакаме да стане, за да оневиним човека Гео Дундаров, аз не мога да го разбера!
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Господин Иванов, имате думата.
    ВАСИЛ ИВАНОВ-ЛУЧАНО: Господин председател, уважаеми колеги, господин генерал, господин зам.-министър! Има нещо много странно в цялата тази работа, защото наистина 5 години нещо се случва, което от това, което чувам, е недопустимо. В същото време днес като четох в. “Дневник”, защото в общи линии това, което знам като информация, е от в. “Монитор” и от в. “Дневник”, мисля, че последното изречение в последната колонка пишеше, че в момента са подадени документи за разрешаване на строежите.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: За узаконяване.
    ВАСИЛ ИВАНОВ-ЛУЧАНО: Което е доста странно. Защото ако това е така и тези документи са приети, те са приети въз основа на някакъв нормативен акт. И те са тръгнали вече по “трасето” така да се каже. Ако това е така, целият този разговор е безпредметен - дали оградата ще бъде в реката, зад реката, или в язовира. Ако някой е приел документите, какво правим тук? Само си губим времето.
    Ако може някой да ми каже, лично да ми отговори: има ли такива подадени документи, приети ли са и върви ли като процедура това? Ако това върви като процедура, дали ще бъде узаконена – дали ще продължи 3 години, 5 години или 10 години, ние какво правим? Благодаря ви.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: И аз Ви благодаря.
    Господин Илиев.
    ТЕОДОР ИЛИЕВ: Да, има такива документи. Ще ги цитирам съвсем дословно. С вх. № СА-07-02-26/14.01.2004 г. господин Дундаров е подал молба по реда на § 184, ал. 2 от ПЗР на ЗУТ до община Елена за узаконяване на извършените незаконни строежи. Към документацията по случая е представено писмо изх. №1835/12.11.2992 г. на РУГ – Велико Търново, със заключение: “Ако заявителят изпълни изискванията на Закона за горите, тоест представи всички изискващи се документи и заплати съответни такси, площта може да бъде изключена от Държавния горски фонд”.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Независимо, че е в санитарната зона на язовира. Така излиза.
    Констатирам, че много интересни неща могат да се случат явно!
    Има ли други желаещи да вземат думата?
    ВАСИЛ ИВАНОВ-ЛУЧАНО: Благодаря за отговора, господин председател.
    Уважаеми колеги, господин генерал, господин зам.-министър! Мисля, че решението трябва да бъде променено в “препоръчвам”, а не “задължавам”, защото не можем да задължим господин генерала да направи нещо, ако вече някой друг е направил нещо различно.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Затова е посочено в решението “в рамките на компетенциите”.
    ВАСИЛ ИВАНОВ-ЛУЧАНО: Можем да препоръчаме. Ние нито сме съд, нито нещо друго, което можем да направим, нито можем да решим проблема тук. Така си мисля. По-скоро, ако трябва, прокуратурата да отиде и да си свърши работата по някакъв начин – да отиде и да я свърши, но по никакъв начин не можем да задължаваме, а това е лично мое мнение, разбира се, когото и да е да свърши каквото и да е.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Изрично тук е записано “всяко в рамките на своята компетентност”, така че такъв проблем няма, специално от тази гледна точка.
    Има ли други желаещи за изказване?
    Има думата господин Илия Симеонов.
    ИЛИЯ СИМЕОНОВ: Благодаря, господин председател.
    Аз бих си позволил да коментирам тази част от проблема, която попада под компетенциите на Министерството на земеделието и горите. От 2003 г. в Държавно лесничейство – Буйновци, и от 2004 г. в Държавно лесничейство – Елена, има сключени договори по линия на организирания ловен туризъм за предоставяне на правото на отстрел. Искам само да кажа, че това са два от 67 такива договори, които са сключени на територията на цялата страна.
    Още от сключването на тези договори, страна по които са съответно фирма “Гимел” и Държавно лесничейство – Буйновци, и от 2004 г. в Държавно лесничейство – Елена, се упражнява необходимият текущ контрол както от страна на държавното лесничейство, така и от страна на регионалното управление. Последната проверка, която е инициирана и от последните публикации в пресата е от 04.02.2006 г. Тук са резултатите от проверката. Аз имам готовност да ги предоставя на комисията.
    Искам само да кажа, че според всички тези проверки, нарушения на Закона за лова и опазване на дивеча не са констатирани.
    Аз също така искам да кажа, че от 2003-2004 г. досега има спад в бракониерските прояви както по Закона за горите, така и по закона за лова и опазване на дивеча. (Шум в залата.)
    Аз искам да внеса и яснота – няма договор за 2006 г. Последният сключен договор е изтекъл в края на ловния сезон на 31 януари т.г. Нов договор, който да е сключен, няма.
    Също така се коментират едни доста големи заградени площи. Аз искам тук да бъда по-точен и по-конкретен. Искам да ви кажа, че на територията на двете лесничейства – Буйновци и Елена, е изградена база за интензивно стопанисване на дивеча, ограда. Да, действително, това е ограда. С нея е оградена площ от 342,2 хектара, или 3 хил. 422 дка. Това е заградената площ в държавните ловно стопански райони на двете лесничейства. Тази ограда е държавна собственост. Тя е собственост на тези две лесничейства.
    Що се отнася до строителството в Горския фонд, незаконно строителство в Държавния горски фонд няма. Това строителство е в частния горски фонд и действително са предприети и според нас поне са поискани действия, които целят да се мине по една процедура по чл.14 от Закона за горите, за да бъде изключен теренът от Горския фонд, след което може да се осъществяват някакви инвестиционни намерения.
    Беше коментиран въпросът за поставянето на бариери. По моя информация има около 30 бариери в региона на територията на двете лесничейства, като една част от тях са извън Горския фонд, което аз не мога да коментирам. Няма регламент за тяхното поставяне, който да е в нашата компетенция.
    Що се отнася до тези бариери, които са поставени в Горския фонд, искам да кажа, че това е една практика, която съществува в цялата територия на страната, с цел ограничаване на бракониерството било то по Закона за горите, било то по Закона за лова и опазване на дивеча. По информацията, с която разполагам, това са стари съществуващи бариери от много години назад във времето, както и няколко възстановени в последните години, които са възстановени от стари съществуващи огради. Пак по информацията, с която разполагам, те са поставени на такива места, изключително в площи от Държавния горски фонд, които не възпрепятстват свободното придвижване на хора в региона. Единственото, което позволяват те, е все пак да има някакъв ред в движението на дървесина, тъй като това са обекти, в които се извършва дърводобив. Благодаря ви.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: И аз Ви благодаря.
    С това, обаче, което казахте, аз няма да се съглася, защото ето го доклада на МВР, в който изрично е констатирано следното: незаконно изградени сгради, попадащи в Държавен горски фонд, в площ на Държавното лесничейство – 3 броя незаконно изградени огради в държавна публична собственост, частни земеделски земи – тук е смесено, незаконно изграден обект в държавна публична собственост – 1 брой.
    От гледна точка на Закона за лова, специално, нали този същият Гео Дундаров трябва да ползва услугите на Горската полиция, така да се каже, само че той не ползва нейните услуги, а ползва услугите на своя охранителна фирма, което е в нарушение на закона, защото тази охранителна фирма няма право да ходи из гората с пушки в неразглобено състояние, с бронежилетки и т.н. Така е написано в жалбата. Но това не Ви касае Вас, а е констатирано от органите на МВР. Така, че не може да няма нарушение на закона. И не може онзи ден да има пребити двама горски стражари!? Това е написано и никой не го е опровергал. Да не говорим да двете сърни, които са убити от неговата охрана.
    ИЛИЯ СИМЕОНОВ: Уважаеми господин председател, аз искам да ви кажа, че тук ненапълно истината отговаря за това, което беше изнесено за двамата служители. Единият е наш служител, а другият човек не е бил служител на държавното лесничейство. Те действително в събота са спрени в полунощ с оръжие - аз разполагам с рапорт. Оръжието е било в краката на хората.
    Искрено бих желал наши служители да не са замесени в бракониерски прояви. Не знам дали точно за такъв случай става въпрос, но в момента водим по наша линия разследване.
    Бих искал още веднъж да кажа, че незаконно строителство в Държавен горски фонд няма. Това е в частни гори. Пак е Горски фонд, но не е Държавен горски фонд.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Господин Цветанов има думата.
    ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: В публикацията от онзи ден във в. “Труд”, господин Симеонов, господин Дундаров изнася своето мнение по въпроса за случката от събота вечерта с пребитите горски служители и граждани, като казва, че откакто той е в този район, там има образцов ред! Точно затова са и нашите жалби. Ние не искаме “образцов ред”, ние искаме спазване на законите на Република България! Откъде-накъде охраната на Гео Дундаров ще спира кола в гората посред нощ? На какво основание? Кой има право да спира кола? Кой има право да прави обиск? По същата логика, ако те могат да спират когото си искат и да му правят обиск, значи охраната на Гео Дундаров може да влезе и в нашите къщи да прави обиск, когато поиска. В тази охрана има ли криминално проявени лица?
    Да се върна малко към двете сърни. Има ли спрян автомобил на входа на с. Шишковци с 4-ма охранители на Гео Дундаров, в който са намерени две сърни? В такъв случай, за какво бракониерство става въпрос? Благодаря.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: И аз Ви благодаря.
    Господин Йорданов, имате думата.
    ДИМИТЪР ЙОРДАНОВ: Въпросът ми към НУГ е: означава ли, че Национално управление по горите е възложило охраната на дивеча и гората на охранителната фирма на Гео Дундаров? С какъв договор точно, защото да си посредник при организиран ловен туризъм, не знам да има такива права. Имам между другото копие от договорите на двете лесничейства с фирма “Гимел”. Това е първият ми въпрос.
    Вторият ми въпрос е: всъщност бариерите са сложени на горски пътища, които са единствени и водят към махали и частна собственост на граждани на община Елена. Територията се охранява от конната охрана на Гео Дундаров. Хората не се допускат до собствените им имоти. Освен това същата охрана охранява и близо 2/3 от Ловно-стопанския район, който е даден на дружинката на с. Тодьовци, а доколкото знам и част от Ловно-стопанския район на едната от дружинките на Средниколеви в частност – Шилковци, означава ли, че това също е въз основа на тези договори с двете лесничейства, защото Вие казахте, че няма нарушение на договорите, а всъщност тук са – аз познавам част от хората на тази маса, членове на дружинка в Шилковци, аз съм ходил лично с тях на лов и видях с очите си оградата. Не видяхме охраната, но видяхме следите от конете. Ходих нарочно, за да го видя, след като зададох питанията. Това нарушение на правата по договора с лесничействата или е просто самоуправство на този човек.
    За да не вземам думата, имам едно конструктивно предложение, като народен представител мисля, че имам право, въпреки че не съм член на Комисията по жалбите и петициите на гражданите, предлагам в решението да се запише, тъй като чухме, че не е подновен договора...
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Подновен е.
    ДИМИТЪР ЙОРДАНОВ: Чухме от Национално управление по горите, че не е подновен. Аз не знам дали е подновен. Предложението ми е накрая да препоръчаме на Министерството на земеделието и горите да не подновява договора с лице, което освен неговото незаконно строителство и нарушени санитарни норми, заграбва и други ловно-стопански райони и нарушава драстично, според мен, договора си с Регионалното управление по горите във Велико Търново.
    Искам да кажа един последен коментар – защо няма постройки върху Държавен горски фонд, върху публична частна собственост? Защото направихте замяна след като бяха построени и му дадохте земята под незаконните постройки, което означава парекселанс, че министърът на земеделието и горите и вашето министерство всъщност участва в незаконна дейност – строителството в този район.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Имате думата, господин Симеонов.
    ИЛИЯ СИМЕОНОВ: Благодаря.
    Искам само да коментирам, че замяната на земи и гори от Горския фонд не допуска оттам-нататък строителството, така че не става въпрос за опит за узаконяване.
    Аз преди малко се опитах да кажа, че за да се извърши строителство трябва да има изключване на площта от Горския фонд по реда на чл. 14 от Закона за горите.
    Що се отнася до охраната, тя не е предмет на този договор и нейното присъствие не се базира на договорни отношения с Национално управление по горите или структури на НУГ. Такива хора присъстват, но за такива хора там в този район причината трябва да се търси другаде. Това не са служители с правомощия на служители по закона за горите. Тоест, те нямат право действително да съставят актове, спират нарушители и т.н., или поне нямат такова право в съответствие със Закона по горите. Ако има някакъв друг закон, на който това да се базира, е другвъпрос.
    Аз коментирах случая с нашите служители, не за да оправдая тези, които са ги спрели, а по-скоро в аспект – нашия, личния, професионалния, в един момент на борбата с бракониерството и бракониерските прояви е твърде е възможно и негативно да се получи и наши служители да участват. Това беше моят коментар.
    Отнемането на правото, нека така да го наречем, за извършване на такава дейност в такъв район, също бих си позволил да коментирам. В момента в нашата страна има 110 ловно-стопански района и както казах в 67 от тях са сключени договори за предоставяне на плана за отстрел по линия на организирания ловен туризъм и трябва да ви кажа, че там, където има такива договори, просто нивото на бракониерството и количеството на бракониерските прояви е коренно различен от останалите, в които, поради различни съображения – основно, поради липса на интерес, няма такива договори и трябва да ви кажа, че там картинката е коренно различна. Благодаря.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Имате думата, господин Денчев.
    СТАНИМИР ДЕНЧЕВ: Благодаря, господин председател.
    Искам да запитам само господин Симеонов: как намира действията на господин Дундаров, след като в района на Ловна дружинка – Тодьовци, има направени десетки капани? Не знам дали те служат за бракониерство. Също има направени десетки чакалá, на които системно се гърми и се подхранват от служителите на Гео Дундаров. Благодаря за вниманието.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: И аз Ви благодаря.
    Господин Симеонов.
    ИЛИЯ СИМЕОНОВ: Аз нямам информация в района на дружинката да има изградени такива съоръжения. Ако има изградени такива съоръжения, без това да е направено със съгласието и знанието на съответното сдружение, това са незаконни ловно-стопански съоръжения. Но при мен такава информация няма.
    Има такива съоръжения, както чакала, така и дивечови ниви, дивечови ливади, както казах - и въпросната ограда, които обаче попадат в държавния ловно-стопански район.
    СТАНИМИР ДЕНЧЕВ: Явно информацията ви не е достатъчно точна, защото ваш служител там на мястото, за което говоря, не е влизал от години. За това не сте информирани за тези неща! А те са видими и който желае, може да дойде и няма проблем да ги види. За мен това не са неща, които се договарят, а са неща, които са забранени. Те не могат да се договорят със сдружението – за направата на такива капани и чакала. Благодаря.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: И аз Ви благодаря.
    Господин Димитров, искате ли думата?
    ФИЛИП ДИМИТРОВ: Бих искал да изясня два въпроса.
    Първият въпрос е свързан с подновяването на договора. Вярно ли е, че тези договори се сключват при условия, които след изтичане на договора, те се продължават автоматично, без волеизявление на страните, освен ако не бъде направено волеизявление за противното? Тогава излиза, ако Вие знаете, че така се сключват тези договори, че това, което ни казвате, би трябвало да означава, че вие или някой друг е извършил волеизявление за прекратяване на действието на този договор. Има ли такова нещо? Кой го е направил? Ако – не, защо твърдите, че договорът не е подновен?
    Вторият ми въпрос е: няколко пъти казвате, че нямате информация за такива събития, но аз пък се чудя как изобщо бихте могли да имате информация, при положение че ваши лесничеи, когато се опитат да влязат в зоната, ги бият. Откъде да имате тази информация? Това е очевидно едно феодално владение, което има пълен имунитет, до което вие нямате достъп, щом вашите лесничеи ги бият, когато се опитат да влязат в него!
    ИЛИЯ СИМЕОНОВ: По първия въпрос - няма такава клауза, която да регламентира автоматично удължаване на срока на договора. Договорите от този тип, за който коментирам, се сключват за ловен сезон. Краят на ловния сезон е 31 януари. Договорите се сключват между съответното държавно лесничейство и физическо или юридическо лице, което прояви интерес към този регион. За да се избегнат някакви разминавания от регламента, който сме се постарали да спуснем по места, те се съгласуват от НУГ. Затова ви казах, че за ловен сезон 2006/2007 г. няма такъв договор, съгласуван в НУГ.
    Аз не бих се съгласил с това, че служители на НУГ, респективно, на РУГ, държавното лесничейство нямат достъп до регионите, за които говорим, в държавния ловно-стопански район, който е част от територията на двете лесничейства, се извършват лесовъдски мероприятия и ловно-стопански мероприятия, чието провеждане е немислимо без участието на наши служители там. Тук си позволявам да не се съглася.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Господин Батилов има думата.
    ТОДОР БАТИЛОВ: Преди да взема думата, моля ви да задам два предварителни въпроса.
    Първият въпрос е: поканени ли са министрите - лично и персонално?
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Поканени са.
    ТОДОР БАТИЛОВ: Нека за всички присъстващи ръководни лица да е ясно, че трябваше да отговарят министрите. Напомням, че съгласно Конституцията, постоянните комисии упражняват парламентарен контрол от името на Народното събрание. Изричните текстове на Конституцията - да не ги цитирам, задължават министрите, а не ги молят да присъстват на заседанията на комисията. За останалите длъжностни лица въобще не може да има спор. Възникна спор, независимо от решението на Конституционния съд, което е също неконституционно.
    В Конституцията има изричен текст - поканените са длъжни да се явят и там пише: "длъжностни лица и граждани". Ако госпожа-прокурорът, или който и да е от съдебната власт, не се чувства длъжностно лице, то като гражданин никой не го е освободил от задължения. Такава е практиката, но такава е и теорията. Така че първият въпрос е изчерпан.
    Вторият въпрос към всички длъжностни лица, които заместват министрите в този смисъл е: има ли в държавата, наречена Република България, към която всички принадлежим, едно-единствено дисциплинарно производство образувано срещу държавен служител, който е имал задължение да контролира това, което става пред очите на хиляди хора, което се нарича обществено известен факт и това, което тук никой не му противоречи, или пък да има някой наказан?
    Това са предварителните въпроси.
    След това ще ви моля за тази история съвсем кратичко да ми разрешите да взема думата за оценка.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Има ли наказани във връзка с този случай?
    ТОДОР БАТИЛОВ: Или образувано дисциплинарно производство, не само краен резултат на всички нива в държавата – до ниво министър, без министъра?
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Няма откъде да има.
    ТОДОР БАТИЛОВ: Тогава ми позволете за завърша оценката.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Имате думата.
    ТОДОР БАТИЛОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители, уважаеми граждани на Република България, които сме всички в тази зала! Това, което става щеше да бъде много лесно, като го оценим и кажем: "Изолиран случай!" Това е част от нашата много страшна действителност, която в държавата - нашата обича родина, всички наричаме "правова", правото отдавна, отдавна го няма! Защо? Защото едва ли - тук има много авторитетни юристи, аз любителски изучавам историята на българското право от много години - повече от 30 години, и сравнително право, в България е създаден и един институт, който няма да го намерите почти никъде, освен във воюващи държави, който се нарича "узаконяване на незаконното строителство". В момента този институт съсипа българската природа. Доказателство е това, което става там, в моето Черноморие, където много години викаме и молим за помощ, но никой не ни чува. Създаден е по време на войните, когато хората, бежанците са строили и след това държавата милостиво е разрешавала. Освен ако сега не приемем, че сме във военно положение, но за това носят отговорност най-напред, ние, народните представители, които нормативно даваме възможност един човек предварително да знае, че ще строи незаконно, и ще получи разрешение наречено "узаконяване на незаконното". Обяснете го на един германец, или един американец .Аз съм го обяснявал на международни срещи и той ме пита: "Какво е това?". Това е първото, ние сме основните виновници за този хаос за строителството в държавата. Така стои и въпросът за българското Черноморие. Милост няма за българската природа и няма да има скоро.
    Частният случай, пред който всички сме изправени, аз ще завърша, не би бил възможен, ако в България официално не е създадена възможност на всички равнища, особено отгоре-надолу, безнаказано да се нарушава Конституцията и законите. Има ги достатъчно. Започваме и с Конституцията. Вижте как ни успокои представителя на държавата – за мен ръководството на тази част, за която Вие говорихте, е държавата. Той каза: "Това не е в Държавния фонд". И всички се успокоихме. Това било в кой фонд? В частния, но Конституцията казва, че частната собственост е неприкосновена и тя заслужава също защита, даже по-голяма.
    Аз искам да задам един казус, ако има представители на всички институции на хората. С това завършвам, уважаеми колеги. Ако искате да проверим, дали в България законите действат, ще ви кажа: "Действат". С това започнах, че не действат по отношение на хората. Хайде да помолим по един човек от този Балкан, 5-6 човека от Черноморието, аз съм ги помолил и те са готови да направим експеримент, да построят по една незаконна барачка, да вземат по една ловна пушка, да се качат на едно конче и да направят 2-3 обиколки. На следващия ден няма да ги има! Някои от тях ще бъдат в затвора, други ще бъдат смачкани от глоби. Защото те са обикновените хора, които понасят отговорността. Другите - те са извън. Това за конната стража, моля ви, това е българска историческа традиция. При цялото ни, как го наричаха - "турско присъствие", така се е движила бейската охрана, много успешно. Питайте! Моята баба е заклана от бей. Питайте наследниците дали не са се справяли лесно?
    Затова ви моля, вземете опита на бейската охрана, стреляйте на място, убивайте! Тя тази държава, май, не е наша. Тя си е ваша. Сложете един байрак, образувайте си автономна държава, а ние всички ще имаме визи, за да можем да я посещаваме.
    Иронията е горчива, защото аз самият съм потърпевш и не мога да отида да видя морето, а аз съм отрасъл там и съм обучавал водолази вече 40 години. Няма море! То е присвоено. Няма планина! И тя е присвоена. Тогава, какво трябва да направим? Да се оплакваме?!
    Моето предложение е решението да се промени в съответствие с Конституцията. Мога да я цитирам, не само задължава министрите, но и да поиска от тях в някакъв разумен срок да дадат отговор на нашата комисия тук кои са виновните длъжностни лица, какви наказания са понесли и какви мерки министрите приемат, за да заработят законите в правовата държава Република България. Благодаря Ви, господин председател.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Това, което предлагате, го има в точка втора.
    Съгласен ли сте с решенията?
    ТОДОР БАТИЛОВ: Съгласен съм.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Има ли други желаещи за изказване?
    Господин Йорданов, имате думата.
    ДИМИТЪР ЙОРДАНОВ: Искам да поздравя колегата за изказването. Наистина!
    Ще се върна, обаче, на договорите, защото взаимоотношенията на Гео Дундаров с държавата са именно в тези договори. Няма други.
    Пред мен има копия на двата договора - от 25 юни 2004 г. с Държавно лесничейство - Буйновци и с Държавно лесничейство - Елена, абсолютно еднакви като текст, на една и съща дата сключени, подписани от съответните директори на лесничейства; отдолу подпечатени и подписани, без име, "Съгласувал" с подпис и печат на НУГ.
    Чета чл. 25, ал. 2 в раздел VI: "Договорът се подновява автоматично при същите условия, след изтичане на срока по ал. 1 за период от една календарна година, считано от 1 февруари 2005 г.", защото тези са от 2004 г., "освен, ако, която и да е от страните не отправи писмено 1-месечно предизвестие от другата страна за прекратяването му или промяна на условията по него".
    Въпросът ми е: на 31 януари 2005 г., когато са изтекли договорите, които цитирам, сключен ли е нов договор, в който този текст да го няма, или да има някакви други условия за взаимоотношенията между Гео Дундаров и лесничействата и НУГ?
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Има думата господин Симеонов.
    ИЛИЯ СИМЕОНОВ: Такива договори има, аз казах, от 2003 г., респективно в едното лесничейство - 2004 г., и за 2005 г., така че за ловен сезон за 2005/2006 г. има също сключен такъв договор. Този договор изтича с изтичането на ловния сезон.
    Нов договор за ловен сезон 2006/2007 г. в НУГ за съгласуване не е представен.
    ВЛАДИМИР ДЖАФЕРОВ: Но той се подновява и Вие не казвате точно какво се съдържа в договорите.
    ИЛИЯ СИМЕОНОВ: Аз ви казвам, че в НУГ нов договор не е представен, което значи, според мен, че не може да влезе в сила, без да бъде съгласуван с НУГ.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Всеки има право да вземе думата, когато я поиска. Това, първо.
    Второ. Това, че не е представен договор, то явно се подновява. Но едно от решенията на комисията ще бъде предложение този договор да не бъде подновяван и да видим този път Министерството на земеделието и горите как така ще го извърши или догодина по това време пак ще се срещаме.
    Имат думата представителите на МВР, защото, преглеждайки материалите, аз лично имам сериозни забележки към шефа на РПУ - Елена, и кварталният там, и не знам този шеф на РПУ, защото той е един от хората, който е допуснал да се развие този проблем, освен останалите институции, и не знам какво прави там още?
    ВАЛЕНТИН ПЕТРОВ: Мисля, че всички се обединяваме около това, че единственото, което може да се прави, това е да се спазват законите на страната. В крайна сметка всеки може да говори за наличието на охрана, охранителна фирма и т.н. Просто искам да подчертая, че от проверките, извършени от колегите от регионалната дирекция, наличие на охранителна фирма няма констатирана. Може да ви звучи всякак. Вие може да се разхождате там. Но такива договори за изпълняване на такава дейност, няма.
    ФИЛИП ДИМИТРОВ: Договор - няма, а конници има ли?
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Моля да не влизате в диалог.
    ВАЛЕНТИН ПЕТРОВ: Конници може да има и Вие също може да бъдете конник, който да се разхожда там, но това не означава, че сте охранител на въпросната фирма.
    Освен това при проверките, които са извършили колегите, няма констатирани случаи на незаконно притежавано оръжие и на незаконна дейност, като охранителна фирма. Единственият случай, за който вие сте уведомени в справката, има случаи на констатиране на неправилно съхранение на оръжие, за което е наложена съответната административна санкция.
    По отношение на това, за което научаваме от медиите и съответните граждани е безспорно, че репресивните действия са изключителен монопол на държавата и никой не би могъл да си позволява да извършва проверки на лица, още по-малко да упражнява физическа сила и помощни средства по отношение на други граждани. Така че във всички случаи мисля, че при подадените такива сигнали, колегите са реагирали, извършили са съотгветните проверки и прокуратурата е сезирана за всичко, което е достигнало до нас.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Аз искам да попитам: при извършените проверки констатирано ли е носенето на дълго, т.нар., оръжие, не пистолет, а пушки и в какво състояние са били, ако има такива констатации?
    МИЛЕН МАНОЛОВ: Извършени са няколко проверки, в т.ч. претърсване и изземване в постройките, които стопанисва Гео Дундаров. Това е направено през 2004 г., ако не се лъжа. Констатирани са множество единици дълго и късо оръжие, което е законно притежавано. Едно от оръжията е установено, че не се съхранява според изискванията на закона, за което е съставен акт за административно нарушение. Една или две проверки са извършвани по отношение на твърдението, че ловци не се допускат до ловни полета. Не са констатирани конници. Всъщност констатиран е само един такъв човек на кон, но той не е бил с оръжие. Това го имам като справка от РПУ - Елена.
    Искам да изясня случая, който стана миналата събота срещу неделя, за който говориха жалбоподателите. Действително има такъв случай и РПУ - Елена, реагира много бързо, като аз лично се разпоредих колеги от сектор "Криминална полиция" да окажат нужната помощ и за няколко часа бяха установени извършителите, защото това си е грабеж. Не може посред нощ, независимо какви са тези хора - дали са извършвали бракониерство, или са ходили да носят хляб на майката на единия от потърпевшите, те са били осветени със силни прожектори, спрени са, стъклото на автомобила им е било счупено от хора на Гео Дундаров - ловци или гости, те са установени подробно, потърпевшите са извлечени от автомобила, бити са и им е направен грабеж на две ловни пушки, патрондаши, други дребни вещи, раница и т.н. При последвалото претърсване и изземване в сградите, които стопанисва Гео Дундаров няколко часа след извършването на грабежа, лично лицето Гео Дундаров доброволно е предоставило иззетите вещи, в т.ч. двете ловни пушки, раницата и т.н., които са били укрити в сеновала. За деянието е уведомена Районната прокуратура. Образувано е дознание по чл. 198 срещу 4 лица, едното от които е криминално проявено. Същите лица не са задържани и доколкото имам информация те са призовани за утре в РПУ - Елена, където се надявам да им бъде предявено обвинение. Благодаря.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Дано след това да няма пак "неизвестен извършител".
    Има думата господин Филип Димитров.
    ФИЛИП ДИМИТРОВ: Притежава ли Гео Дундаров охранителна фирма и лицата, за които става дума, работят ли в нея, включително криминално проявеното лице, за което споменахте?
    ВАЛЕНТИН ПЕТРОВ: На този въпрос отговорих в експозето, което направих, че няма такава фирма и няма лица, които да изпълняват такава дейност, според проверките, които са извършили колегите от регионалната дирекция.
    МИЛЕН МАНОЛОВ: Такава фирма няма регистрирана в РДВР - Велико Търново.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Аз искам тук да направя едно пояснение. Даже и да има регистрирана такава охранителна фирма, той няма право да я ползва точно за това. Там може да ползва единствено Горска полиция, и то от системата на Министерството на земеделието и горите.
    ВАЛЕНТИН ПЕТРОВ: За охранителна дейност все ние издаваме лицензите и би трябвало да имаме информация, ако сме издали такъв.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Имате думата, господин Денчев от жалбоподателите.
    СТАНИМИР ДЕНЧЕВ: Вчера бях извикан в полицията при кварталния, за да дам обяснения относно жалбата на подготвени въпроси, които за мен бяха тенденциозно подбрани по такъв начин. Доста от жалбоподателите биха се зачудили защо трябва да отговарят на такива въпроси.
    Най-интересното беше, че докато пишех обяснението, кварталният каза, че също е рибар и не може да отиде да лови риба. Благодаря.
    МИЛЕН МАНОЛОВ: Какви бяха въпросите?
    СТАНИМИР ДЕНЧЕВ: Въпросите бяха: дали лично съм присъствал на побоя, извършен от лицата на Гео Дундаров, върху ловци; дали знам лично кои имоти са съборени и занесени в имота на Гео Дундаров; дали лично знам кои бариери къде са; дали лично съм виждал въоръжени конници ; дали съм запознат със системните жалби до полицията, които нямат ефект; знам ли лично кой е бит пред полицията и къде точно е бит. Това бяха горе-долу въпросите.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Да, пред полицията е бит човек.
    Има думата ген. Петров.
    ВАЛЕНТИН ПЕТРОВ: Не можах да разбера какво е тенденциозното във въпросите. Напротив, мисля, че въпросите са задавани - поне от това, което чувам тук, с цел събиране на достатъчно данни затова, че дадено лице може да свидетелства по определените обстоятелства. Не мисля, че в случая говорим за нещо тенденциозно.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Явно във връзка с разследването.
    СТАНИМИР ДЕНЧЕВ: Смятам, че жалбоподателите са подали жалбата за деяния, които от години се вършат там. Едва ли всички 350 човека са присъствали на бой на ловци. Това са неща, които са излизали по пресата - за строителството.
    Друг въпрос, който ми беше зададен е дали знам точните квадрати на незаконните строителство. Аз не знам точните квадрати на незаконното строителство, след като по пресата чета колко са. След като съм се подписал под такава жалба не само лична информация, която аз имам по това, което съм подал, но не мога да присъствам на всички деяния, извършвани в Балкана, както и служителите на МВР не са присъствали на такива. Благодаря.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: И аз Ви благодаря.
    Има думата полк. Манолов.
    МИЛЕН МАНОЛОВ: Аз само бих добавил това, което каза ген. Петров. Жалбата, когато дойде в РДВР, беше обсъдена с окръжния прокурор на Велико Търново. Не се съмнявам, че просто не си мислите, че ние тенденциозно можем да разпитваме свидетели, но главната наша болка е и това много добре го знаят жалбоподателите, че липсват такива свидетели в района на гр. Елена, които са потърпевши от извършени престъпления. Едното престъпление, което беше споменато в жалбата е, че е бито лице на метри от РПУ в гр. Елена. Такова нещо при нас няма като факти. Ние не можем просто да ги измислим и да се молим на даден човек да дойде и свидетелства.
    Затова по нареждане на Окръжната прокурорка търсим факти и обстоятелства за извършени престъпления от лицата от обкръжението на Гео Дундаров.
    СТАНИМИР ДЕНЧЕВ: Смятам, че жалбоподателите и въздържането от прояви на жалби са един резултат от бездействие както на лесничейства, така и на полицията в района. Виждайки безизходицата, която се получава, гражданите нямат желание, а и след заплахи да подават жалби. Затова се получава така. Инцидентите са много, но жалбоподателите са заплашвани и резултатите са тези, че никой не смее. За съжаление е така. Малко са хората, които се осмеляват след толкова много заплахи. Това е резултатът.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: С една дума шефът на полицията да обърне внимание на РПУ - Елена.
    ВАЛЕНТИН ПЕТРОВ: Ще обърнем внимание, но мисля, че са малко жалбоподавателите, мисля, че звучи несериозно, след като 350 са се подписали.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Той имаше друго предвид.
    ВАЛЕНТИН ПЕТРОВ: Освен това не съм съгласен с констатацията, че случаите са много, но никой не може да подаде информация за тях. Това, че някой е чул в автобуса или тролея, на нас не ни върши работа просто. Мисля, че е безпредметно тук да го обсъждаме.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Това е така, няма смисъл.
    Благодаря на ген. Петров.
    Колеги, желаете ли да се изкажете?
    ГЕРГАНА ТРИФОНОВА: Действително е много трагично, че вече 5 години продължават тези проблеми в Еленския балкан и най-трагичното е, че говорим за влизане на България в Европейския съюз, а в същото време там се допускат такива неща да се случват. А още по-трагично, че само констатираме какво има, а в крайна сметка решение досега не е взето.
    Като областен управител на област Велико Търново аз не мога да не реагирам в резултат на получено писмо и запитване от министър-председателя в резултат на жалба от господата народни представители, от хора от Еленския балкан, които живеят на територията на област Велико Търново, на територията на Република България, която е свободна територия всеки да живее спокойно да се труди и може малко да ви оттегча, но искам да ви запозная какво предприехме в резултат на тези две жалби.
    Ние писахме писма до директора на РИОКОЗ, РДВР, РДНСК, РУГ, РИОСВ, Държавно лесничейство, кмета на община Елена и до управителя на ВИК-Йовковци и съм длъжна да ви го прочета. Изискани са становища от тези институции и в резултат на това положението е следното.
    Видно от представените ни становища и информация от останалите контролни органи, през 2001 г. лицето Гео Дундаров закупува недвижим имот от Пенка Иванова Ганчева, а именно дворно място, находящо се в заличеното село Шишковци, община Елена, заедно с построените в същото полумасивна жилищна сграда и стопански постройки, кадастрална единица № 654 с площ 2,230 дка - друга селищна територия по плана за земеразделяне на землище - с.Яковци.
    С Договор за замяна на недвижим имот № М-79/27.01.2004 г. на основание чл. 156, ал. 7 от Закона за горите и Заповед № РД 49-14/09.01.2004г. на Министъра на земеделието и горите, НУГ е прехвърлил правото на собственост на Гео Дундаров върху недвижим имот № 607, Държавен горски фонд, с размер от 3,458 дка в землището на с. Яковци с ЕКАТТЕ 87326, срещу предоставен от същия собствен имот.
    За останалата територия в същия район, върху която е извършено строителство от лицето Гео Дундаров, е установено, че същия не притежава документи за собственост.
    Констатирано е, че с изключение на полумасивната жилищна сграда, находяща се в имот № 654, за останалите постройки, находящи се в имот № 654 и съседни имоти, не са издавани строителни разрешения.
    За постройките в имот № 654 е подадената молба-заявление по §184, ал.2 ЗУТ с вх. № СА-07-02-26/14.01.2004 г. до Община Елена за узаконяване на извършените незаконни строежи, установени с констативни актове по чл. 224, ал. 2 ЗУТ, съставени от длъжностни лица при Община Елена, като последващи действия по тази молба от страна на лицето Гео Дундаров не са предприемани.
    II. По повод постъпила жалба в РИОСВ-В.Търново, на 28.08.2001г. от ЛРД гр.Елена относно извършване на строителство от Гео Дундаров в махала "Шишковци", землище с. Яковци, в 500 м. зона до яз. “Йовковци” е извършена съвместна проверка на 05.09.2001 г. от специалисти на РИОСВ, Община Елена и РПУ-Елена, която констатирала, че лицето Гео Стефанов Дундаров е оградило територия в местността на заличеното село Шишковци, от която само кадастрална единица № 654, с обща площ 2,230 дка, е негова собственост. Заградената територия от Гео Дундаров към момента на проверката от 2001 г. е с граници около 300 м. на север от собствения му имот № 654, около 600 м. южно от същия имот, на запад коритото на р.Веселина и от 50 до 200 м. на изток от реката.
    В заградената територия попадат имоти на частни лица, на Община Елена и на МЗГ.
    Достъпът до територията се осъществява по черен път, отклонение от пътя за с. Донковци, който при сезон на пълноводие при високи води на яз."Йовковци", попада в разливната зона и от черен път през с. Драганосковци.
    В незаконно оградената територия е извършено строителство, без одобрени проекти и разрешения за строеж от община Елена на жилищна сграда, конюшня, стаи за персонала, механа, закрит сеновал, гаражи, открит сеновал, барбекю (покрито), външна тоалетна, 2 броя герани и новострояща се сграда.
    Установено е, че в конюшната се отглеждат 7 броя коне. Отпадъците от конюшната и битовите отпадъци от стопанството се събират в товарен автомобил, след което се извозват на депото в гр. Елена.
    III. Със заповед № РД-04-688/25.09.2001г. Областен управител на област Велико Търново назначава комисия с представители от ДЛ-Елена, РУГ-В.Търново, РИОСВ, Община Елена, РДНСК-В.Търново, ВиК-В.Търново, ХЕИ-В.Търново и Областна администрация, която на 28.09.2001г. извършва оглед на място и констатира обстоятелствата, описани в т.П.
    В резултат ХЕИ издава заповед № 134/02.10.2001 г. до г-н Гео Дундаров за спиране на строителството и експлоатацията на конюшня, гаражи и жилищни сгради в района на бившето село Шишковци, землище с. Яковци.
    РИОСВ-В.Търново, с изх. № 1763/17.10.2001 г. предлага на МОСВ изготвяне на доклад за ОВОС, който да даде точна оценка на влиянието на обекта и извършваните дейности и предпише мерки за гарантиране опазването на язовира от замърсяване.
    С писмо изх. № 2805/27.12.2001 г. МОСВ посочва нецелесъобразността от възлагане изготвянето на доклад за оценка на въздействието върху околната среда предвид неизяснения регулационен статут на територията и предприетите мерки по Закона за устройство на територията от РДНСК-В.Търново.
    Община Елена издава констативни актове за установени незаконни строежи.
    ІV. При извършена през м.август 2002 г. последваща съвместна проверка от ХЕИ, РИОСВ и ВиК е констатирано, че не се изпълнява издадената от ХЕИ-Велико Търново заповед за спиране на строителството, дори строителството се разширява. За това е информирана Районна прокуратура - Елена.
    При извършена през 2003г. съвместна проверка от РИОСВ и ХЕИ на място е констатирано, че продължава строителството - 4 бр. гаражи и басейн и не се изпълняват заповедите на ХЕИ за спиране на строителството.
    V. През 2004г. е извършена нова съвместна проверка от РИОСВ, ХЕИ В.Търново, Б Д "Дунавски район" Плевен и извършен оглед на района около имот (КЕ от КВС) № 000654 в землището на с. Яковци, Община Елена, собственост на Гео Стефанов Дундаров и на съществуващите сгради, стопанско-битови постройки и пречиствателни съоръжения в заградената територия. Проверката констатира, че от обекта се отделят само битови отпадъчни води, които преминават през две септични ями и заустват в дере, десен приток на р. Веселина. През заградената територия преминава отводнителен канал, който зауства в р. Веселина. В обекта продължават да се отглеждат коне - 10 броя, като в района не е установено струпване на оборски тор, освен в ремарке, ситуирано до конюшните.
    Някои неща се повтарят, господин председател.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Извинявам се, госпожо Трифонова. Тези неща вече ги коментирахме, констатирани са. Големият проблем е, че тук правим само констатации, а де факто и де юре той продължава да тормози хората там.
    ГЕРГАНА ТРИФОНОВА: Тогава ще продължа по-нататък, че през м. декември 2005 г., във връзка с извършена проверка от РДНСК-Велико Търново са съставени Констативни актове както следва:
    Констативен акт № 66/12.12.2005г., с който е образувано административно производство по реда на чл. 224, ал. 1 и чл. 225, ал.1 от ЗУТ за премахване на строеж, находящ се в поземлени имоти.
    Има още 6 такива акт, даже 14 акта, които са съставени за селскостопанска постройка, навес и т.н.
    Това, което можем ние да направим е да контролираме и оказваме от наша страна съдействие на съответните институции да изпълняват своите задачи. Това може да направи реално Областната администрация.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Вие, като представител на държавната власт, и във връзка с тези решения, които евентуално ще вземем...
    ГЕРГАНА ТРИФОНОВА: Да контролираме как се изпълняват предприетите мерки, защото действително документацията е голяма. Тя е от дълго време, както казахте Вие. Съжалявам, че ви оттегчих, но това е писмото, което ще пристигне и при министър-председателя по негово искане. Затова исках изцяло да ви го прочета.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: То ще се приложи към протокола. И аз Ви благодаря.
    ВАЛЕНТИН ПЕТРОВ: Господин Батилов направи едно много важно предложение и мисля, че изобщо нямаше да сме тук, ако това беше направено. Според мен е необходимо да предложите законодателни промени в ЗУТ, за да няма едно такова парадоксално звучене "узаконяване на незаконни действия", от една страна и от друга страна, ние да не сме затруднени в нашите действия след това да отстраняваме неща, които са се случили, благодарение на такива законови вратички.
    ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Законодателната инициатива я има всеки народен представител и самата комисия, но точката, която ще ви прочета е, че документите от тази жалба ще бъдат изпратени до главния прокурор, защото в края на краищата не може в продължение на толкова години всичко това да продължава. А от гледна точка на законодателните промени, не е нужно да влиза в решение.
    Колеги, ще ви прочета още веднъж решенията на комисията, които предлагам на вашето внимание:

    "Р Е Ш Е Н И Я:

    1. Задължава МВР, МРРБ и Министерството на земеделието и горите, всяко в рамките на своята компетентност в срок от един месец да предприемат необходимите мерки за отстраняване на допуснатите закононарушения, в т.ч. премахване на незаконнопостроените сгради и съоръжения, отстраняване на бариерите и другите ограничения, препятстващи свободния достъп на българските граждани.
    2. Задължава Министерството на земеделието и горите да разгледа изпълнението на договорите с фирма "Гимел" АД - собственост на Гео Дундаров, за предоставяне на услуги по линия на организиране на ловен туризъм с оглед превишаване правата по тях, както и излизане извън обхвата на територията на ловно-стопанските райони - Буйновци и Елена, и да информира комисията за изпълнението на решението.
    3. Препоръчва на Министерството на земеделието и горите да не подновява договора с фирма "Гимел" АД.
    4. Документите по жалбата от жителите на Еленския балкан да бъдат изпратени на Главна прокуратура.
    Срокът за изпълнение е един месец."
    Моля, който е съгласен с така прочетените решения, да гласува. Благодаря, колеги. Против и въздържали се няма.
    Приема се единодушно.
    Благодаря на всички, които участваха в заседанието на комисията.
    Закривам заседанието.

    (Закрито 16,20 ч.)


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    Йордан БАКАЛОВ

    Стенограф:
    Катя Бешева
    Форма за търсене
    Ключова дума